
Židovské muzeum chystá opravu Klausové synagogy a chce zpřístupnit zavřenou část hřbitova
9. února 2025 10:33
„Židovské muzeum v Praze je unikátem nejen v evropském, ale celosvětovém kontextu. Jsme třetím nejstarším židovským muzeem na světě, které pečuje o jednu z největších sbírek judaik,“ uvedla ředitelka ŽMP Pavla Niklová.
Letos podle ní bude probíhat rekonstrukce Obřadní síně, zpřístupněna bude dosud uzavřená část Starého židovského hřbitova. Na hřbitově je řada hrobů významných osobností a některé jsou označeny cedulky se jmény.
„Rádi bychom s digitálním rozšířením chtěli návštěvníkům nabídnout mnohem víc obsahu, kromě jmen i jejich životní příběhy, které jsou často napsány v hebrejštině přímo na náhrobcích. A také chceme prodloužit návštěvnickou trasu, aby se lidé podívali na místa, kam zatím nemohou,“ uvedla hlavní kurátorka muzea Michaela Sidenberg.
Na hřbitově je podle ní zhruba 12 000 náhrobních kamenů. Od první poloviny 15. století do roku 1787 se zde uskutečnilo zhruba 100 tisíc pohřbů, zemřelí byli ukládání do země i v deseti vrstvách nad sebou.
Veliká hustota náhrobků je podle Sidenberg způsobena i tím, že dřív měl hřbitov větší rozlohu a zabíral i plochu, kde dnes stojí budova Uměleckoprůmyslového muzea. „Odtamtud se náhrobky přemístili sem,“ řekla Sidenberg.„Jednou z hlavních novinek letošního roku bude zahájení provozu veřejné zóny v srdci muzea v budovách U Staré školy. Otevírat budeme v prosinci výstavou O zázracích – Al ha-nisim,“ sdělila Sidenberg.
„Kromě rekonstrukce Nové obřadní síně pražského pohřebního bratrstva a tvorby nové expozice pro tento prostor se začneme také intenzivně zabývat přípravami na rekonstrukci Klausové synagogy, která má potenciál stát se kulturní křižovatkou současného Josefova,“ doplnila.
Muzeum chce zároveň uskutečnit dva zásadní komunikační projekty – změnu vizuální identity a spuštění nového webu, který by měl zvýšit dostupnost informací o nabídce i službách ŽMP.
V oblasti programové nabídky se letos ŽMP připojí k oslavám 80. výročí konce 2. světové války celoročním přednáškovým cyklem Nové poznatky a prameny k dějinám holocaustu ve spolupráci s Evropskou infrastrukturou pro výzkum holocaustu (EHRI) či koncerty připomínajícím tvorbu židovských skladatelů, kteří zahynuli během 2. světové války.

Čtěte také:
Praha 4 čistila v Nuslích kameny zmizelých
K návštěvnickým „hitům“ podle Niklové budou patřit i speciální komentované vycházky na různá témata spojená s Pražským židovským městem, jeho dějinami i kulturou.
„Výjimečným bude rok 2026, kdy Židovské muzeum v Praze oslaví 120 let od svého založení. Hlavními událostmi této sezóny bude výstava v historické budově Národního muzea a zpřístupnění nové expozice v Obřadní síni pražského Pohřebního bratrstva,“ dodala ředitelka ŽMP Niklová.