Dnes Pondělí - zatazeno 13°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 14°C
Pondělí 24. 3. 2025
Svátek má Gabriel
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Židovské muzeum chystá opravu Klausové synagogy a chce zpřístupnit zavřenou část hřbitova
Část židovského hřbitova, která je zatím nepřístupná. Foto: Jan Puci

Židovské muzeum chystá opravu Klausové synagogy a chce zpřístupnit zavřenou část hřbitova

Objekty Židovského muzea v Praze (ŽMP) loni navštívilo 570 000 lidí, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Novinářům to řekli zástupci muzea v čele s ředitelkou Pavlou Niklovou. Muzeum se podle nich letos bude připravovat na oslavy 120 let od svého založení v roce 1906, kdy chce ještě letos zpřístupnit zavřenou část Starého židovského hřbitova. Chystá také nový web a vizuální identitu nebo rekonstrukci nepřístupné Klausové synagogy.

„Židovské muzeum v Praze je unikátem nejen v evropském, ale celosvětovém kontextu. Jsme třetím nejstarším židovským muzeem na světě, které pečuje o jednu z největších sbírek judaik,“ uvedla ředitelka ŽMP Pavla Niklová.

Letos podle ní bude probíhat rekonstrukce Obřadní síně, zpřístupněna bude dosud uzavřená část Starého židovského hřbitova. Na hřbitově je řada hrobů významných osobností a některé jsou označeny cedulky se jmény.

„Rádi bychom s digitálním rozšířením chtěli návštěvníkům nabídnout mnohem víc obsahu, kromě jmen i jejich životní příběhy, které jsou často napsány v hebrejštině přímo na náhrobcích. A také chceme prodloužit návštěvnickou trasu, aby se lidé podívali na místa, kam zatím nemohou,“ uvedla hlavní kurátorka muzea Michaela Sidenberg.

Na hřbitově je podle ní zhruba 12 000 náhrobních kamenů. Od první poloviny 15. století do roku 1787 se zde uskutečnilo zhruba 100 tisíc pohřbů, zemřelí byli ukládání do země i v deseti vrstvách nad sebou.

Veliká hustota náhrobků je podle Sidenberg způsobena i tím, že dřív měl hřbitov větší rozlohu a zabíral i plochu, kde dnes stojí budova Uměleckoprůmyslového muzea. „Odtamtud se náhrobky přemístili sem,“ řekla Sidenberg.

„Jednou z hlavních novinek letošního roku bude zahájení provozu veřejné zóny v srdci muzea v budovách U Staré školy. Otevírat budeme v prosinci výstavou O zázracích – Al ha-nisim,“ sdělila Sidenberg.

„Kromě rekonstrukce Nové obřadní síně pražského pohřebního bratrstva a tvorby nové expozice pro tento prostor se začneme také intenzivně zabývat přípravami na rekonstrukci Klausové synagogy, která má potenciál stát se kulturní křižovatkou současného Josefova,“ doplnila.

Muzeum chce zároveň uskutečnit dva zásadní komunikační projekty – změnu vizuální identity a spuštění nového webu, který by měl zvýšit dostupnost informací o nabídce i službách ŽMP.

V oblasti programové nabídky se letos ŽMP připojí k oslavám 80. výročí konce 2. světové války celoročním přednáškovým cyklem Nové poznatky a prameny k dějinám holocaustu ve spolupráci s Evropskou infrastrukturou pro výzkum holocaustu (EHRI) či koncerty připomínajícím tvorbu židovských skladatelů, kteří zahynuli během 2. světové války.

„V letošním roce chceme výrazně rozšířit nabídku kulturních i vzdělávacích programů. V rámci kulturního programu uskutečníme 10. dubna u příležitosti svátku Pesach sederovou hostinu s ochutnávkou pokrmů podle předválečné kuchařky Fanny Landau. Nabídka vzdělávacích programů pro žáky a studenty pak projde aktualizací. Pedagogům opět nabídneme cyklus seminářů Židé, dějiny a kultura,” řekla Zuzana Pavlovská, vedoucí Odboru pro vzdělávání a kulturu.

K návštěvnickým „hitům“ podle Niklové budou patřit i speciální komentované vycházky na různá témata spojená s Pražským židovským městem, jeho dějinami i kulturou.

„Výjimečným bude rok 2026, kdy Židovské muzeum v Praze oslaví 120 let od svého založení. Hlavními událostmi této sezóny bude výstava v historické budově Národního muzea a zpřístupnění nové expozice v Obřadní síni pražského Pohřebního bratrstva,“ dodala ředitelka ŽMP Niklová.


Autor: Jan Puci

V Praze 4 odevzdali lidé skoro 10 tun elektrozařízení, městská část dostala certifikát

Dnes v 07:19

Praha 4 dlouhodobě podporuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, která nemají končit v popelnicích na směsný odpad, ale ve specializovaných červených kontejnerech. 

V centru metropole se demonstrovalo proti vzestupu krajní pravice

Včera v 07:56

V centru Prahy v sobotu odpoledne stovky lidí demonstrovaly proti vzestupu krajní pravice a nárůstu rasistických a xenofobních nálad ve společnosti. Akci pořádala iniciativa Společně proti rasismu a fašismu. Na demonstraci dohlížela policie, během průvodu zastavovala dopravu,...

Prevence a intervence šikany: Bezplatný webinář pro pedagogy

22. března 2025 v 09:20

Praha 1 a Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV zvou všechny učitele a pedagogické pracovníky na odborný webinář s názvem Prevence a intervence šikany u žáků ZŠ. Tento online seminář se uskuteční v úterý 25. března od 16 do 18 hodin na platformě ZOOM.

Praha 14: Dotace pro udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a stav veřejného prostoru

22. března 2025 v 07:08

Odstartoval nový Dotační program Prahy 14, tentokrát zaměřený na udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a na zlepšení stavu veřejného prostoru.

Další články
Nahoru