Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Židovská obec plánuje opravu a rozšíření historického domu v Dlouhé ulici
Dům u zlatého stromu stojí v Dlouhé ulici. Foto: Michal Kmínek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Židovská obec plánuje opravu a rozšíření historického domu v Dlouhé ulici

Pražská židovská obec požádala o stavební povolení na rekonstrukci a rozšíření historického domu v Dlouhé ulici, známého jako dům U Zlatého či U Zeleného stromu. Vyplývá to z informací na úřední desce Prahy 1, ČTK záměr potvrdil předseda obce František Bányai. Součástí projektu bude novostavba v proluce do Haštalské ulice, kde vzniknou byty.

„Určení budovy se nemění, to je, zůstane jako multifunkční nemovitost. V nové části do Haštalské ulice budou čtyři byty samozřejmě pro bydlení. Zcela jistě se plánují gastro provozy," uvedl Bányai. V současnosti se v budově nachází kavárna, hudební klub či vinárna s posezením na nádvoří.

Rekonstrukce bude podle žádosti o stavební povolení spočívat v úpravách vnitřních prostor, očištění domu od novodobých rušivých vestaveb a nového vytápění. Novostavba do Haštalské ulice má mít podle dokumentu sedm nadzemních podlaží a kromě bytů v ní má být přízemní komerční prostor. Do ulice bude objekt pětipatrový, zbylá dvě patra budou od uliční čáry ustupovat.

Židovská obec podle Bányaiho záměr připravuje několik let a o jeho uskutečnění rozhodne na základě kalkulace návratnosti a podmínek bankovního úvěru, kterým plánuje pokrýt část nákladů. „Ke konečnému rozhodování snad dojde během prvního pololetí příštího roku v návaznosti na trvání stavebního řízení," uvedl.

Dodal, že jde o náročný projekt z hlediska požadavků památkové ochrany a případné problémy budou odhaleny teprve při dalších sondách a průzkumech. „Obnova posledního renesančního paláce v oblasti by byla jistě přínosem, ale ještě to dá mnoho práce," zakončil.

Měšťanský dům vznikl podle informací Národního památkového ústavu renesanční přestavbou tří původních gotických domů, následně se ho dotkly i raně barokní přestavby a novodobé úpravy z let 1927 a 1928, které podle památkářů porušily dochovanou renesanční dispozici objektu.

Budova je od roku 1958 kulturní památkou, je součástí pražské památkové rezervace zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru