Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zhruba 1000 předškoláků v Praze 6 se otestovalo novým PCR testem
Předškoláci. Ilustrační foto: archiv

Zhruba 1000 předškoláků v Praze 6 se otestovalo novým PCR testem

Zhruba 1000 předškoláků ve 33 mateřských školách v Praze 6 se dnes poprvé otestovalo PCR testem Resaliva. Výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků, které vypsaly jednotlivé mateřské školy, vyhrála laboratoř Spadia. Ta bude vzorky i vyhodnocovat. Informovala o tom radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS). PCR testy pořídila v soutěži také Praha 3, která je bude používat ve dvou školách.

„Jde o test ze slin, kdy dítě v ústech drží jednu minutu vatovou tyčinku," uvedla o testování v Praze 6 Kubíková.

Za jeden test zaplatí radnice podle Kubíkové 150 korun. V ceně je dodání testovací sady a vyhodnocení vzorku. Radnice šesté městské části podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) na testování předškoláků vyčlenila 1,5 milionu korun.

Částka by měla pokrýt financování odběrů a vyhodnocování výsledků testů předškoláků do konce školního roku. Radnice by ale uvítala, kdyby stát na testy přispíval podobně jako na testy antigenní, které do škol nakupuje.

PCR testy budou předškoláci v Praze 6 podstupovat jednou týdně. Pokud bude výsledek testu některého z dětí pozitivní, bude muset celý kolektiv nastoupit do preventivní karantény. Výsledky testu Resaliva jsou k dispozici do 24 hodin.

„Výsledek všichni obdrží formou sms a školky zájemcům vytisknou i certifikát o absolvování testu PCR," dodala radní.

Nákup PCR testů určených pro testování ve dvou školách schválila také rada Prahy 3. Firma Anygenc v soutěži uspěla s cenou 116 korun za dítě. To je podle místostarosty městské části Štěpána Štrébla (Piráti) srovnatelné s antigenními testy, které sice stojí asi polovinu, ale musí se dělat dvakrát týdně.

„Potvrdili jsme si, že se tak lze dostat na velmi zajímavé ceny. Bohužel nyní stát na tuto metodu testů nepřispívá ani korunu. Přitom kdyby přispíval, vyšlo by to nastejno jako současná cena antigenních testů," uvedl.

Testování na covid-19 se ve školách nyní dělá povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování. V tom případě jsou ale výsledky k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři.

Na rozdíl od antigenních testů je ale odborníci hodnotí jako přesnější. Antigenní testy dosud pro školy zajišťoval stát. Praha od státu obdržela dodávku asi 500 000 sad pro antigenní testování na začátku dubna.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve středu uvedl, že ve školách i firmách se bude testovat na covid-19 nejméně do konce května. Případné prodloužení dál do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května.

O dřívějším ukončení testování se diskutuje proto, že se nepodařilo vybrat dodavatele pro další testy do škol, bez nichž vystačí jen do konce příštího týdne. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. 


Autor: ČTK

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru