Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zhruba 1000 předškoláků v Praze 6 se otestovalo novým PCR testem
Předškoláci. Ilustrační foto: archiv

Zhruba 1000 předškoláků v Praze 6 se otestovalo novým PCR testem

Zhruba 1000 předškoláků ve 33 mateřských školách v Praze 6 se dnes poprvé otestovalo PCR testem Resaliva. Výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků, které vypsaly jednotlivé mateřské školy, vyhrála laboratoř Spadia. Ta bude vzorky i vyhodnocovat. Informovala o tom radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS). PCR testy pořídila v soutěži také Praha 3, která je bude používat ve dvou školách.

„Jde o test ze slin, kdy dítě v ústech drží jednu minutu vatovou tyčinku," uvedla o testování v Praze 6 Kubíková.

Za jeden test zaplatí radnice podle Kubíkové 150 korun. V ceně je dodání testovací sady a vyhodnocení vzorku. Radnice šesté městské části podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) na testování předškoláků vyčlenila 1,5 milionu korun.

Částka by měla pokrýt financování odběrů a vyhodnocování výsledků testů předškoláků do konce školního roku. Radnice by ale uvítala, kdyby stát na testy přispíval podobně jako na testy antigenní, které do škol nakupuje.

PCR testy budou předškoláci v Praze 6 podstupovat jednou týdně. Pokud bude výsledek testu některého z dětí pozitivní, bude muset celý kolektiv nastoupit do preventivní karantény. Výsledky testu Resaliva jsou k dispozici do 24 hodin.

„Výsledek všichni obdrží formou sms a školky zájemcům vytisknou i certifikát o absolvování testu PCR," dodala radní.

Nákup PCR testů určených pro testování ve dvou školách schválila také rada Prahy 3. Firma Anygenc v soutěži uspěla s cenou 116 korun za dítě. To je podle místostarosty městské části Štěpána Štrébla (Piráti) srovnatelné s antigenními testy, které sice stojí asi polovinu, ale musí se dělat dvakrát týdně.

„Potvrdili jsme si, že se tak lze dostat na velmi zajímavé ceny. Bohužel nyní stát na tuto metodu testů nepřispívá ani korunu. Přitom kdyby přispíval, vyšlo by to nastejno jako současná cena antigenních testů," uvedl.

Testování na covid-19 se ve školách nyní dělá povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování. V tom případě jsou ale výsledky k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři.

Na rozdíl od antigenních testů je ale odborníci hodnotí jako přesnější. Antigenní testy dosud pro školy zajišťoval stát. Praha od státu obdržela dodávku asi 500 000 sad pro antigenní testování na začátku dubna.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve středu uvedl, že ve školách i firmách se bude testovat na covid-19 nejméně do konce května. Případné prodloužení dál do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května.

O dřívějším ukončení testování se diskutuje proto, že se nepodařilo vybrat dodavatele pro další testy do škol, bez nichž vystačí jen do konce příštího týdne. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. 


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru