Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zhruba 100 000 odběrných míst se  Praze dotkl krach firem dodávajících energie
Ilustrační foto: Fernando Fazzane / Freeimages.com

Zhruba 100 000 odběrných míst se Praze dotkl krach firem dodávajících energie

V Praze se dotýká ukončení činnosti některých dodavatelů energií a přechod na dodavatele poslední instance (DPI) v případě dodávek elektřiny 65 000 odběrných míst a u plynu 38 000. Vedení magistrátu dnes proto vyzvalo obyvatele, aby co nejrychleji odešli z režimu DPI kvůli vyšším cenám, než mají běžní odběratelé. Novinářům to řekli pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

V režimu DPI se v říjnu ocitlo 900 000 klientů společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Skončili i další dodavatelé energií, což dopadlo na tisíce odběratelů. Klienty na půl roku přebrali takzvaní dodavatelé poslední instance. Lidem však vyměřili několikanásobně vyšší zálohy, než dosud platili.

„V Praze jsou dodavateli poslední instance PRE a Pražská plynárenská (PP). Obě začaly rozesílat výzvy k tomu, aby se odběratelé, kteří spadli do DPI, co nejdříve přehlásili k řádným dodavatelům," řekl Chabr.

Kolik konkrétně lidí či podnikatelů spadlo kvůli krizi na dodávce energií do DPI, však není jasné. Podle Chabra to bude v Praze více než 100 000 lidí, neboť odběrná místa často nezahrnují pouze jednoho člověka, ale více lidí. „Jsou tam vícečlenné domácnosti, podnikatelé, proto nelze odhadnout přesný počet lidí, kterých se nynější situace dotýká," řekl Chabr.

PRE podle Holubce nyní kontaktují tisícovky lidí. Sociální či věkovou skladbu žadatelů podle něho ale nelze odhadnout. „My jsme dostali jen kontakty. Jdeme do neznáma, jsou to pro nás desetitisíce neznámých lidí. U našich stálých odběratelů jsme schopni predikovat a znát jejich spotřebu, ale u těchto ne," řekl.

„S každým člověkem se potřebujeme dohodnout a odhadnout spotřebu," dodal Holubec. Vyřízení žádosti proto může trvat několik dní.

Zákazníci, kteří spadli do DPI, budou muset nyní předepsanou částku na zálohách zaplatit, avšak měla by jim být rozložena v čase. Problémem v souvislosti s cenou je podle Chabra to, že firmy nemají nakoupenu energii pro takovýto nárůst počtu odběratelů, proto ji musí nakupovat nyní a cena je vyšší.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) však ve středu na twitteru uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50 procent, respektive 40 procent z vyměřené částky.


Autor: ČTK

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru