dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová
Průvodcem primátorky Adriany Krnáčové a generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana byl ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha (vlevo). Foto: PSAS

ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová dnes navštívila ZEVO Malešice neboli zařízení pro energetické využití odpadu. Paní primátorku přivítal generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman, ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha a ředitel úseku strategického rozvoje a projektového řízení Karel Šašek.

Ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha pak hosty seznámil s tím, jak ZEVO funguje, a provedl je areálem zařízení. Primátorka si v doprovodu zástupců Pražských služeb prohlédla velín, jednotlivé provozy a seznámila se s fungováním kogenerační jednotky a technologie De-Diox/De-Nox.
 
„Jsem ráda, že jsem se mohla s fungováním spalovny detailně seznámit. Celý proces přeměny odpadu na energii je velmi sofistikovaný a každoročně vyrobí teplo a světlo pro 20 tisíc pražských domácností“, řekla primátorka Adriana Krnáčová.
 
krnacova-v-zevo-nahled ZEVO Malešice není obyčejná spalovna
ZEVO Malešice se svým 177,5 metrů vysokým komínem není obyčejná spalovna, ale Zařízení na energetické využití odpadu, odtud také zkratka ZEVO. Pokud jste z Prahy, tak s největší pravděpodobností obsah vašeho koše nakonec skončí svoji cestu právě v ZEVO.  Z hlediska kvantity dovezených druhů odpadů totiž ZEVO slouží z 95 % jako koncovka všech směsných komunálních odpadů, které se v Praze za rok vyprodukují. Ročně se zde energeticky využije přes 300 tisíc tun odpadu.

Kogenerační jednotka
To, že ZEVO Malešice vyrábí teplo a světlo, je díky kogenerační jednotce, která byla uvedena do provozu v roce 2011. Kogenerační jednotku si lze zjednodušeně představit jako technologii, v níž pára nejprve projde turbínou, která z ní vyrobí elektrickou energii a pára pak ještě poslouží k ohřevu teplé užitkové vody.  Výstavbou Kogenerace se ZEVO Malešice zařadilo mezi přední evropská zařízení po stránce emisních a ekologických parametrů.
 
krnacov-av-zevo-slider-1-nahled De-Diox a De-Nox? Co to je?
Díky instalaci moderní technologie De-Diox/De-NOx v řádech stovek milionů korun jsme v Malešicích schopni při energetickém využívání odpadu ekologicky likvidovat i nebezpečné dioxiny a oxidy dusíku.

Při spalování je přibližně čtvrtina dioxinů zcela odstraněna, tři čtvrtiny zůstanou v popílku a pouhých 17 miligramů (58 zrníčkům cukru) se uvolňuje do ovzduší.  K vyprodukování stejného množství dioxinů jako ZEVO Malešice tak stačí pouhých 250 rodinných domů vytápěných tuhým palivem. Spalování je mnohem ekologičtější forma likvidace odpadu než klasické skládkování.  Kdyby totiž komunální odpad nebyl spalován, ale skládkován, k žádnému zničení dioxinů by nedošlo.
    


Climbing 4 everybody za účasti nejlepších českých lezců

Dnes v 15:36

Český horolezecký svaz v rámci projektu Erasmus+ umožní od 25. října do 31. října návštěvníkům Metropole Zličín jedinečný zážitek, vylézt až k vrcholu po stěně Mistrovství České republiky nebo na stěně pro širokou veřejnost. 

Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Dnes ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

V Klánovicích byl nalezen mrtvý manželský pár

Dnes ve 14:52

Dnes ráno policisté spolu s kriminalisty vyjížděli na základě oznámení do ulice V Pátém v Klánovicích, kde byla v domě nalezena mrtvá třiačtyřicetiletá žena, která podle všeho zemřela násilnou smrtí.

Sdružení Arnika dostane od města dotaci 392 tisíc korun

Dnes ve 13:49

Dva projekty ekologického sdružení Arnika se dnes rozhodla na návrh radní Jany Plamínkové podpořit Rada hl. m. Prahy. Pobočný spolek Arnika – Program Ochrana přírody obdrží finanční podporu ve výši 197 tisíc korun na financování projektu „Koloběh rtuti v pražských vodách“, pobočný spolek Arnika –...

Praha 5: Pilates, strečing. Cvičení pro seniory s lektorkou

Dnes v 09:26

Zdravotní cvičení pro seniory v Komunitním centru Prádelna. Nové lekce Pilates a strečinku pod vedením kvalifikované lektorky každý čtvrtek.

Podzimní bazárek v KC Novodvorská

Dnes v 09:12

Dnes můžete navštívit podzimní charitativní bazar, který pořádá nadační fond Pečovatel v kulturním centru Novodvorská v Praze 4 od 13 hodin.

Rudolf Medek v KC Vozovna

Dnes v 09:08

Zítra se od 17 hodin v KC Vozovna koná další přednáška v rámci doprovodného programu exteriérové výstavy Po stopách „osmiček“ v Praze 3. Tentokrát bude tématem generál Rudolf Medek.

Praha 2: Nelze žádat o občanský průkaz a cestovní doklad

Dnes v 09:00

Z důvodu technického výpadku systému osobních dokladů nelze v současné době na ÚMČ Praha 2 podávat žádosti o občanský průkaz a cestovní doklad a ani uvedené hotové doklady předávat.

Rok České státnosti v Praze 6

Dnes v 08:51

Praha 6 zve na oslavu stého výročí založení samostatného československého státu, která se koná v neděli 28. října na Dejvické třídě.

Food Film Fest provede kolem světa za potravinami

Dnes v 08:44

Whisky, rajský blok o rajčatech, a proč tolik milujeme kvašené jídlo v nekonečných podobách. To vše zažijete a hlavně ochutnáte 27. října při Food Film Festu v Národní technické knihovně.

Úřad vlády z technických důvodů zkrátí sobotní den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Včera ve 21:20

V sobotu 27. a neděli 28. října budou pro veřejnost mimořádně zpřístupněny Hrzánský a Lichtenštejnský palác. Hrzánský palác bude po oba dva dny otevřen od 9 do 17 hodin, otevírací doba v Lichtenštejnském byla v sobotu z technických důvodů upravena od 13 do...

Před sto lety a dnes. Koncert, výstava a divadlo pro děti

Včera v 11:29

Další z akcí k výročí vzniku Československé republiky připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Další krátké zprávy
Nahoru