dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová
Průvodcem primátorky Adriany Krnáčové a generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana byl ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha (vlevo). Foto: PSAS

ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová dnes navštívila ZEVO Malešice neboli zařízení pro energetické využití odpadu. Paní primátorku přivítal generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman, ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha a ředitel úseku strategického rozvoje a projektového řízení Karel Šašek.

Ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha pak hosty seznámil s tím, jak ZEVO funguje, a provedl je areálem zařízení. Primátorka si v doprovodu zástupců Pražských služeb prohlédla velín, jednotlivé provozy a seznámila se s fungováním kogenerační jednotky a technologie De-Diox/De-Nox.
 
„Jsem ráda, že jsem se mohla s fungováním spalovny detailně seznámit. Celý proces přeměny odpadu na energii je velmi sofistikovaný a každoročně vyrobí teplo a světlo pro 20 tisíc pražských domácností“, řekla primátorka Adriana Krnáčová.
 
krnacova-v-zevo-nahled ZEVO Malešice není obyčejná spalovna
ZEVO Malešice se svým 177,5 metrů vysokým komínem není obyčejná spalovna, ale Zařízení na energetické využití odpadu, odtud také zkratka ZEVO. Pokud jste z Prahy, tak s největší pravděpodobností obsah vašeho koše nakonec skončí svoji cestu právě v ZEVO.  Z hlediska kvantity dovezených druhů odpadů totiž ZEVO slouží z 95 % jako koncovka všech směsných komunálních odpadů, které se v Praze za rok vyprodukují. Ročně se zde energeticky využije přes 300 tisíc tun odpadu.

Kogenerační jednotka
To, že ZEVO Malešice vyrábí teplo a světlo, je díky kogenerační jednotce, která byla uvedena do provozu v roce 2011. Kogenerační jednotku si lze zjednodušeně představit jako technologii, v níž pára nejprve projde turbínou, která z ní vyrobí elektrickou energii a pára pak ještě poslouží k ohřevu teplé užitkové vody.  Výstavbou Kogenerace se ZEVO Malešice zařadilo mezi přední evropská zařízení po stránce emisních a ekologických parametrů.
 
krnacov-av-zevo-slider-1-nahled De-Diox a De-Nox? Co to je?
Díky instalaci moderní technologie De-Diox/De-NOx v řádech stovek milionů korun jsme v Malešicích schopni při energetickém využívání odpadu ekologicky likvidovat i nebezpečné dioxiny a oxidy dusíku.

Při spalování je přibližně čtvrtina dioxinů zcela odstraněna, tři čtvrtiny zůstanou v popílku a pouhých 17 miligramů (58 zrníčkům cukru) se uvolňuje do ovzduší.  K vyprodukování stejného množství dioxinů jako ZEVO Malešice tak stačí pouhých 250 rodinných domů vytápěných tuhým palivem. Spalování je mnohem ekologičtější forma likvidace odpadu než klasické skládkování.  Kdyby totiž komunální odpad nebyl spalován, ale skládkován, k žádnému zničení dioxinů by nedošlo.
    


Koncert NiTrio. Baroko a klasicismus

Včera v 09:24

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje na vysočanské radnici 24. ledna od 19 hodin vystoupením skupiny NiTrio.

Montessori výuka: Setkání s rodiči

Včera v 07:52

Lednové setkání s rodiči na téma Montessori výuky, které ZŠ Květnového vítězství pořádá ve spolupráci s MČ Praha 11, se koná v úterý 22. ledna od 18 hodin v budově K2, Schulhoffova 844.

Praha 8 zve do divadla: Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó

Včera v 07:21

Komorní hudební kabaret můžete vidět v pondělí 21. ledna od 19 hodin v Divadle Karla Hackera, Klapkova 26, Praha 8.  

Uzavření Bubenečského tunelu od soboty do neděle

Včera v 07:15

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude probíhat úplné noční uzavření Bubenečského tunelu od soboty 19. ledna od 23 hodin do neděle 20. ledna do 5 hodin.

Muž se zmijovkou na hlavě ukradl bundu za osm tisíc

17. ledna 2019 ve 14:59

Od soboty 21. prosince minulého roku pátrají policisté z místního oddělení Zličín po totožnosti muže, který je podezřelý z krádeže bundy v jednom z obchodů v nákupním centru na Zličíně. Bunda měla hodnotu osm tisíc korun.

Muž spadl do kolejiště metra

17. ledna 2019 ve 14:36

Ve stanici metra Háje spadl o půlnoci do kolejiště starší muž. Vytáhl ho pohotový strážník a ochotní cestující. Záchranáři ho po ošetření převezli do nemocnice.

Dětský karneval v Jinonicích

17. ledna 2019 ve 14:00

Sokol Jinonice pořádá v sobotu 19. ledna od 14 – 17 hodin dětský karneval.

Na králíkářský ples zvou chovatelé králíků, drůbeže a holubů

17. ledna 2019 ve 13:49

Chovatelé králíků, drůbeže a holubů Dubeč zvou na Králíkářský ples v sobotu 19. ledna od 20 hodin v místní sokolovně.

Praha 15 zve na Zpívání v Karolíně

17. ledna 2019 ve 13:07

Zpívání v Karolíně dnes od 18 hodin. Hostivařský Session s Pavlem Roubalem, Rudou Sakalou, a bude i tajný host.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Pohádkový nový rok ve Ctěnicích

17. ledna 2019 v 11:54

Muzeum hlavního města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice od 20. ledna do 17. března ve spolupráci s Kontaktní kanceláří Svobodného státu Sasko v Praze výstavu dětských kreseb, které vzešly z výtvarné soutěže pro žáky základních škol  Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. Celkem se...

Další krátké zprávy
Nahoru