dnes
Středa - skorojasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
28°C
ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová
Průvodcem primátorky Adriany Krnáčové a generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana byl ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha (vlevo). Foto: PSAS

ZEVO Malešice navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová dnes navštívila ZEVO Malešice neboli zařízení pro energetické využití odpadu. Paní primátorku přivítal generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman, ředitel ZEVO Malešice Aleše Bláha a ředitel úseku strategického rozvoje a projektového řízení Karel Šašek.

Ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha pak hosty seznámil s tím, jak ZEVO funguje, a provedl je areálem zařízení. Primátorka si v doprovodu zástupců Pražských služeb prohlédla velín, jednotlivé provozy a seznámila se s fungováním kogenerační jednotky a technologie De-Diox/De-Nox.
 
„Jsem ráda, že jsem se mohla s fungováním spalovny detailně seznámit. Celý proces přeměny odpadu na energii je velmi sofistikovaný a každoročně vyrobí teplo a světlo pro 20 tisíc pražských domácností“, řekla primátorka Adriana Krnáčová.
 
krnacova-v-zevo-nahled ZEVO Malešice není obyčejná spalovna
ZEVO Malešice se svým 177,5 metrů vysokým komínem není obyčejná spalovna, ale Zařízení na energetické využití odpadu, odtud také zkratka ZEVO. Pokud jste z Prahy, tak s největší pravděpodobností obsah vašeho koše nakonec skončí svoji cestu právě v ZEVO.  Z hlediska kvantity dovezených druhů odpadů totiž ZEVO slouží z 95 % jako koncovka všech směsných komunálních odpadů, které se v Praze za rok vyprodukují. Ročně se zde energeticky využije přes 300 tisíc tun odpadu.

Kogenerační jednotka
To, že ZEVO Malešice vyrábí teplo a světlo, je díky kogenerační jednotce, která byla uvedena do provozu v roce 2011. Kogenerační jednotku si lze zjednodušeně představit jako technologii, v níž pára nejprve projde turbínou, která z ní vyrobí elektrickou energii a pára pak ještě poslouží k ohřevu teplé užitkové vody.  Výstavbou Kogenerace se ZEVO Malešice zařadilo mezi přední evropská zařízení po stránce emisních a ekologických parametrů.
 
krnacov-av-zevo-slider-1-nahled De-Diox a De-Nox? Co to je?
Díky instalaci moderní technologie De-Diox/De-NOx v řádech stovek milionů korun jsme v Malešicích schopni při energetickém využívání odpadu ekologicky likvidovat i nebezpečné dioxiny a oxidy dusíku.

Při spalování je přibližně čtvrtina dioxinů zcela odstraněna, tři čtvrtiny zůstanou v popílku a pouhých 17 miligramů (58 zrníčkům cukru) se uvolňuje do ovzduší.  K vyprodukování stejného množství dioxinů jako ZEVO Malešice tak stačí pouhých 250 rodinných domů vytápěných tuhým palivem. Spalování je mnohem ekologičtější forma likvidace odpadu než klasické skládkování.  Kdyby totiž komunální odpad nebyl spalován, ale skládkován, k žádnému zničení dioxinů by nedošlo.
    


Prosecký orienťák prověří vaše rodinné sportovní schopnosti

Dnes ve 13:49

Na jaké úrovni jsou vaše rodinné sportovní schopnosti, můžete zjistit na Proseckém orienťáku. Máte jedinečnou možnost se poměřit s jinými rodinami v sobotu 27. dubna.

Aculeos: Skinhead antirasista vystoupí v sobotu na Sedmičce

Dnes v 10:18

Pražská hardcore-punková skupina Aculeos se sharp oi texty, odmítajícími rasismus, vystoupí v sobotu 27. dubna večer v legendárním klubu 007 Strahov. Spolu s ní se zde představí izraelská skupina Helem a česká Crossczech.  

Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha vyzývá žáky ke snížení znečištění životního prostředí plasty

Dnes v 09:10

Hlavní město Praha chce přispět k tomu, aby se snížilo znečištění životního prostředí plasty. Proto radní pro školství, Vít Šimral, inicioval spolu s primátorem Hřibem soutěž, která cílí na pražské žáky. Týmy, které vymyslí nejlepší projekty na snížení produkce plastového odpadu, magistrát...

Do Křesla pro Fausta usedne MUDr. Pavel Klener

Dnes v 08:50 | Aktualizováno v 09:25

Beseda z cyklu Křeslo pro Fausta se koná již tento čtvrtek 25. dubna v 17 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK – Faustův dům, Karlovo nám. 40, Praha 2.

Přijďte si mňouknout. Praha 5 zve na výstavu opuštěných koček

Dnes v 08:16

Útulek Srdcem pro kočky zve na umisťovací výstavu opuštěných kočiček. Výstava se bude konat ve Spolkovém domu, K Vidouli 727, Praha 5 – Stodůlky v sobotu 27. dubna. Vše vypukne v 10 hodin dopoledne a na kočičky se budete moct přijet podívat a případně i adoptovat do...

Butovický rohlík 2019

Dnes v 08:02

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou do Centrálního parku na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Dne Země v sobotu 27. dubna v 8:30 na hrázi Stodůleckého rybníka v Centrálním parku. 

Praha 15: Tradiční čarodějnický rej před Švehlovou sokolovnou

Dnes v 07:14

V úterý 30. dubna od 17 hodin začne dětské soutěžní odpoledne, od 19 hodin pálení čarodějnice, opékání buřtů a zpívání u ohně.

Balkon k nakousnutí. Workshop v Praze 8

Dnes v 07:10

Praha 8 pořádá v Komunitním centru a zahradě Kotlaska workshop Balkon k nakousnutí aneb vytvořte si i ve městě malou zahrádku. 

Praha 6 zve na HLASkontraBAS v Písecké bráně

Dnes v 07:09

Dvojice skvělých muzikantů, Ridiny Ahmed a Petra Tichého, kteří dokáží zprostředkovat čistou a ryzí hudbu, vystoupí ve čtvrtek 25. dubna od 19 hodin.

Čarodějnice Prahy 13: Martin Maxa, Botox, Tom Tones i soutěže o nejlepší koště nebo nos

Včera v 18:55

Starosta třinácté městské části David Vodrážka zve na letošní Čarodějnice Prahy 13.

Hvězdný večer s Danielou Kolářovou

Včera v 17:19

Setkání s oblíbenou herečkou Danielou Kolářovou zítra od 19 hodin.

V sobotu na Libeňskou pouť

Včera v 17:01

Praha 8 a farnost sv. Vojtěcha zvou na Libeňskou pouť v sobotu 27. dubna od 10 do 21 hodin.

Bubeneč, Hradčany, Holešovice. Zítra bude omezena dodávka pitné vody

Včera v 15:10

Od 8 do 17 hodin bude omezena dodávka pitné vody – snížení tlaku – v oblasti Prahy 6 a 7 – Bubeneč, Hradčany, Holešovice.

Další krátké zprávy
Nahoru