dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Zeto, hobluj! Jednadvacetiletá babička si udělala opět radost
Den před svými jedenadvacátými narozeninami se legendární klisna Zeta stala už podesáté matkou. Foto: Ganbaatar Oyunsaikhana

Zeto, hobluj! Jednadvacetiletá babička si udělala opět radost

Legendární klisna Zeta, která byla v první skupině koní Převalského přepravených z České republiky do Mongolska, přivedla na svět své desáté hříbě. Zoo Praha to sdělil ředitel zvláště chráněné oblasti Gobi B Ganbaatar Oyunsaikhana. Právě dnes přitom Zeta slaví své jedenadvacáté narozeniny.

Jde o první letošní hříbě narozené v Gobi B. Je to klisnička a je až neuvěřitelné, že je jeho matkou právě Zeta, která se narodila jako vůbec první hříbě na chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově přesně před jedenadvaceti lety. Je to skvělá zpráva, která tak v sobě nese zároveň hlubokou symboliku.

Klisna Od (v mongolštině Hvězda nebo Jasná, původním českým jménem Zeta) je tím nejlepším důkazem úspěšnosti návratu kdysi vyhynulých koní Převalského do Mongolska.

Tato desetinásobná matka, a dnes už jistě i mnohonásobná babička, byla v první skupině koní přepravených z pražské zoo do Mongolska v roce 1998. Jako jeden ze dvou koní také přežila krutou zimu roku 2010, zatímco celý zbytek stáda tragicky zahynul.


Další krátké zprávy
Nahoru