dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Zeptali jsme se: Co mohou nyní podnikatelé čekat od pražských radnic?
Podnikatelé v Praze nezažívají lehké časy. Ilustrační foto: archiv

Zeptali jsme se: Co mohou nyní podnikatelé čekat od pražských radnic?

V reakci na „vypnutí“ ekonomiky na jaře při nouzovém stavu radnice městských částí nabídly živnostníkům pomoc ve formě různých úlev. Jak reagují na aktuální vývoj, při kterém už jsou a možná opět budou ve větší míře kladeny do podnikání překážky? Přístupy jednotlivých samospráv se liší. Někde vyčkávají, jinde už úřady sáhly ke konkrétním krokům. 

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě první městské části.

Podpora bude spočívat v dočasném snížení nájemného a bude odstupňována tak, že nejvyšší úlevy by se měli dočkat živnostníci z oblasti chráněné občanské vybavenosti, podpory by se rovněž měla dočkat knihkupectví, galerie, divadla a kulturní kluby, kavárny, jídelny a restaurace. Slevy by se měly pohybovat podle druhu zboží a služby od 20 do 50 procent, vše je ale zatím ještě diskutováno.

„Celý projekt připravujeme tak, aby naše podpora pomohla jak živnostníkům a podnikatelům, tak pochopitelně i občanům, kteří díky tomu nepřijdou o potřebné služby v blízkosti bydliště,“ ujistil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

V souvislosti s první vlnou pandemie podpořila radnice Prahy 2 provozovny, které byly rozhodnutím vlády o přijetí krizových opatření v souvislosti s koronavirem dotčeny. Konkrétně se jednalo o slevu z nájmu nebytových prostor, svěřených do správy druhé městské části ve výši jednoho čistého měsíčního nájemného.

Nabídky radnice do současného dne využilo téměř 200 provozoven. Kromě slevy na nájemném byla řadě nájemců také poskytnuta možnost odkladu plateb nájemného za dotčené období až do konce roku 2021.

„Podobnou nabídku zatím městská část neplánuje. Aktuálně přijatá vládní nařízení a ochranná opatření pražské hygienické stanice zatím nezasáhla podnikatele v takové míře jako na jaře. Pokud by se však situace změnila a mimořádná opatření v souvislosti s výskytem covid –19  by jim opět znemožnila nebo podstatně ztížila provozování živnosti, je radnice připravena o další podpoře jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09), který má ve své gesci oblast správy majetku.

Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase městská část na jaře poskytla podnikatelům, kteří si od ní pronajímají prostory, úlevy. „Nyní úlevy opět zvažujeme s ohledem na aktuální vývoj a mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví,“ uvedl.

Vedení Prahy 5 schválilo na svém posledním jednání navýšení slevy na nájemném u lékařů a s nimi souvisejících činností. „Důvodem byl především fakt, že i přes striktnost nařízení tato složka během jarní vlny covidu fungovala i s rizikem vlastní nákazy,“ uvedl Tomáš Kopečný z Oddělení PR a komunikace Prahy 5.

U dalších subjektů se podle něj s výraznější úlevou za jarní vlnu nepočítá. „S ohledem na aktuální vlnu zatím Praha 5 neuvažuje o úlevách, neboť provozovny působící v prostorách v majetku městské části zatím nejsou omezeny ve své činnosti,“ upřesnil Kopečný.

Praha 6 pomůže podnikatelům, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a jejichž činnost zasáhla pandemie koronaviru. Za měsíce duben, květen a červen těmto podnikatelům radnice poskytne slevu 30 procent ze základního nájemného.

Jednu skupinu tvoří podnikatelé, jejichž provozovna musela být dle vládního nařízení uzavřena, splňují tedy podmínky vládního programu COVID – Nájemné. Do druhé skupiny pak patří podnikatelé, jejichž činnost byla v důsledku mimořádných opatření při pandemii podstatně ztížena a u nichž letos v dubnu, květnu a červnu došlo k výraznému poklesu tržeb.

Žádostmi o úlevu z nájemného, které byly podány do 31. července, se zabývala speciálně vytvořená Komise pro posouzení žádostí o podporu postižených pandemií koronaviru, v níž společně zasedají zástupci koaličních stran i opozice. Na doporučení této komise se následně Rada městské části Praha 6 rozhodla vyhovět celkem 135 žádostem. Dalších pět žádostí, kde výše poskytnuté slevy přesahuje limit 100 tisíc korun, uplynulý pátek schválili zastupitelé.

„Praha 6 zároveň prodloužila termín pro podávání žádostí o slevu z nájemného. Zájemci mohou podávat své žádosti do 30. září,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Živnostníkům a firmám na Sedmičce se snažíme pomáhat od počátku krize, aby současnou situaci zvládli. Ta pomoc stále běží. Podnikatelům v našich nebytových prostorech i OSVČ v bytech jsme na jaře jako jedni z prvních dali možnost odkladu nájmu až do konce roku. Podnikatelům, spolkům i kulturním institucím v našich prostorech, které omezila vládní opatření, jsme pak přichystali odpuštění 80 procent nájmu, a to za sedm měsíců, tedy od března až do konce září,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

„Vyjednali jsme předzahrádky a uliční prodej zdarma. Všechny firmy a organizace z Prahy 7 také mohou využít bezplatnou inzerci v našem časopise Hobulet, rovněž až do konce roku. Budeme sledovat vývoj situace a vyhodnotíme případné další kroky,“ dodal.  

Zastupitelé Prahy 8 v červenci rozhodli, že podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru bude odpuštěno 30 až 50 procent nájemného z užívání prostor ve správě městské části. Sleva se týká asi 400 nájemců. Úlevy se vztahují k dubnu až červnu letošního roku.

Radnice už dříve odsouhlasila podnikatelům odsunutí plateb nájemného a rovněž pro ně zřídila poradenské centrum. Zastupitelé také schválili hoteliérům odpuštění poplatku z pobytu. Další úlevy aktuálně přijaty nebyly.

Podle 1. místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka ODS) je situace na podzim přeci jen o trochu jiná. „Na jaře byla ,vypnuta´ celá republika, a tak jsme i my přistupovali k plošnému odpouštění nájmů. V současnosti již nejsou restrikce tak přísné, a tak posuzujeme jednotlivé žádosti, ať již o odpuštění části nájmu, nebo jinou pomoc, individuálně,“ uvedl.

Podle místostarosty Prahy 10 Petra Beneše (Piráti), do jehož kompetencí patří i nebytové prostory serveru Pražský patriot sdělil, že situace je momentálně „bedlivě sledována a monitorována“. „Pokud by opět z důvodu vládních nařízení nebo dramaticky se zhoršující situace docházelo k zavírání či výraznému omezování provozoven, budeme přemýšlet nad dalšími opatřeními, kterými můžeme jako městská část pomoci. Ať už plošně, nebo individuálně,“ uvedl.

„Už na jaře jsme dali podnikatelům možnost žádat o třicetiprocentní slevu na nájemném u nebytových prostor, a to za období od 1. dubna do 30. června. K 24. září jsme zatím vyhověli 110 žadatelům, možnost přihlásit se o slevu mají až do konce září. Zároveň si mohou odložit placení nájmů až do konce tohoto roku, této možnosti zatím využilo 32 žadatelů,“ dodal.

Podle místostarosty Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřeje Prokopa (ANO) realizovala městská část už šest vln odpuštění nájemného v rámci vládního balíčku COVID – Nájemné, místní podnikatelé navíc mohli využít bezplatného odborného poradenství ohledně možných forem podpory a dalších řešení problémů, s nimiž se v souvislostí s koronakrizí potýkají.

„Ekonomické následky přicházející druhé vlny budeme hodnotit až podle případných opatření, která vláda zavede, aktuálně tedy nic nového nepřipravujeme. Každopádně jsme otevření individuálním konzultacím – živnostníci a podnikatelé z Jižního Města se mohou na městskou část kdykoliv obrátit, budeme se jim snažit vyjít maximálně vstříc,“ sdělil.

Praha 13 již na jaře prominula živnostníkům, kteří museli v důsledku krizových opatření přerušit svoji činnost, platbu nájemného.

„Dokud nebude vyhlášen nouzový stav nebo jiné vládní opatření výrazně omezující podnikání, městská část nemá na základě čeho plošné úlevy poskytovat. Pokud se situace v tomto smyslu změní, je Rada MČ připravena možnosti poskytnutí úlev na nájemném v Prahou 14 spravovaných objektech opět projednat,“ uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.

„Bude-li to pro městskou část ekonomicky zvládnutelné, je pravděpodobné, že radní v takovém případě schválí obdobné úlevy jako na jaře,“ dodala.

V současnosti je podle ní situace taková, že radní mohou schválit a někdy také schvalují individuální úlevy konkrétním žadatelům, žádné plošné opatření však zatím připravovány nejsou.

V současné době řeší vedení Prahy 15 žádosti o snížení či odpuštění nájmu individuálně, nikoli plošným opatřením. Na začátku dubna, tedy v době nouzového stavu, radní patnácté městské části odsouhlasili prominutí nájemného podnikatelům za duben, květen a červen.


Praha 11: Roušky a dezinfekce

Dnes v 08:05

Pokud sháníte roušky nebo dezinfekci a je pro vás obtížné si je zajistit, kontaktujte Občanskou linku Prahy 11.

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha poděkovala pracovníkům škol a školských zařízení

27. října 2020 v 08:33

V současné době nejenom hlavní město Praha, ale celý svět prochází těžkou zkouškou. Pandemie koronaviru ohrožuje životy naše a našich blízkých a naše sociální a ekonomické struktury se i po překonání toho kritického období budou ještě dlouho potýkat s negativními dopady nutných epidemických...

Zaměstnanci radnice Prahy 13 se mohou nechat dobrovolně testovat

27. října 2020 v 08:09

Úřad MČ Prahy 13 přijal opatření, která by ho měla i při současné špatné pandemické situaci udržet v činnosti. Zaměstnanci jsou rozděleni na dvě početně zhruba stejné skupiny, které se střídají po dnech. 

Před Dušičkami strážníci letos kvůli covidu neplánují na hřbitovech zvýšený dohled

26. října 2020 v 16:53

Pražští strážníci nebudou v následujících dnech, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, dělat speciální akci u hřbitovů a okolí, což je každý rok na přelomu října a listopadu běžné. Důvodem je nouzový stav a protikoronavirová opatření. Památka zesnulých, takzvané Dušičky, připadá na pondělí...

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 10 získalo jihokorejské testovací přístroje

26. října 2020 v 16:43

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP), pod které na Praze 10 spadají domovy seniorů, ale i terénní služby pomáhající klientům v místě jejich bydliště, v pátek obdrželo tři jihokorejské testovací přístroje Ichroma II. Doposud byl personál těchto zařízení pravidelně testován klasickými PCR...

Praha 2: Uzavření úřadu

26. října 2020 v 10:35

Radnice Prahy 2 rozhodna vzhledem ke krizovému opatření uzavřít v pátek 30. října úřad pro veřejnost.

Praha 1 a Malostranská beseda zvou fanoušky živé muziky na online koncert

26. října 2020 v 10:24

Amelie Siba, talentovaná pražská písničkářka, mistrně melancholických písní, které doprovází na kytaru vystoupí dnes od 17 hodin.

Uličník Prahy 4 bude v době nouzového stavu jen na jednom místě

26. října 2020 v 07:56

Mobilní nízkoprahový klub Uličník bude stát v době nouzového stavu pouze před ZŠ Poláčkova. Autobus, který poskytuje služby dětem a dospívajícím, se vrátí k původnímu střídání lokalit až se základní školy vrátí k prezenční výuce.

Praha 6: Úřední hodiny radnice tento týden

26. října 2020 v 07:42

V návaznosti na nařízení vlády se od pondělí 12. října stanovují úřední hodiny radnice Praha 6 na dva dny v týdnu. Z důvodu státního svátku ve středu 28. října, budou tento týden úřední hodiny v pondělí 26. října a v úterý 27. října vždy od 8 do...

Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

25. října 2020 v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

Další články
Nahoru