Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zeptali jsme se: Co mohou nyní podnikatelé čekat od pražských radnic?
Podnikatelé v Praze nezažívají lehké časy. Ilustrační foto: archiv

Zeptali jsme se: Co mohou nyní podnikatelé čekat od pražských radnic?

V reakci na „vypnutí“ ekonomiky na jaře při nouzovém stavu radnice městských částí nabídly živnostníkům pomoc ve formě různých úlev. Jak reagují na aktuální vývoj, při kterém už jsou a možná opět budou ve větší míře kladeny do podnikání překážky? Přístupy jednotlivých samospráv se liší. Někde vyčkávají, jinde už úřady sáhly ke konkrétním krokům. 

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě první městské části.

Podpora bude spočívat v dočasném snížení nájemného a bude odstupňována tak, že nejvyšší úlevy by se měli dočkat živnostníci z oblasti chráněné občanské vybavenosti, podpory by se rovněž měla dočkat knihkupectví, galerie, divadla a kulturní kluby, kavárny, jídelny a restaurace. Slevy by se měly pohybovat podle druhu zboží a služby od 20 do 50 procent, vše je ale zatím ještě diskutováno.

„Celý projekt připravujeme tak, aby naše podpora pomohla jak živnostníkům a podnikatelům, tak pochopitelně i občanům, kteří díky tomu nepřijdou o potřebné služby v blízkosti bydliště,“ ujistil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

V souvislosti s první vlnou pandemie podpořila radnice Prahy 2 provozovny, které byly rozhodnutím vlády o přijetí krizových opatření v souvislosti s koronavirem dotčeny. Konkrétně se jednalo o slevu z nájmu nebytových prostor, svěřených do správy druhé městské části ve výši jednoho čistého měsíčního nájemného.

Nabídky radnice do současného dne využilo téměř 200 provozoven. Kromě slevy na nájemném byla řadě nájemců také poskytnuta možnost odkladu plateb nájemného za dotčené období až do konce roku 2021.

„Podobnou nabídku zatím městská část neplánuje. Aktuálně přijatá vládní nařízení a ochranná opatření pražské hygienické stanice zatím nezasáhla podnikatele v takové míře jako na jaře. Pokud by se však situace změnila a mimořádná opatření v souvislosti s výskytem covid –19  by jim opět znemožnila nebo podstatně ztížila provozování živnosti, je radnice připravena o další podpoře jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09), který má ve své gesci oblast správy majetku.

Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase městská část na jaře poskytla podnikatelům, kteří si od ní pronajímají prostory, úlevy. „Nyní úlevy opět zvažujeme s ohledem na aktuální vývoj a mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví,“ uvedl.

Vedení Prahy 5 schválilo na svém posledním jednání navýšení slevy na nájemném u lékařů a s nimi souvisejících činností. „Důvodem byl především fakt, že i přes striktnost nařízení tato složka během jarní vlny covidu fungovala i s rizikem vlastní nákazy,“ uvedl Tomáš Kopečný z Oddělení PR a komunikace Prahy 5.

U dalších subjektů se podle něj s výraznější úlevou za jarní vlnu nepočítá. „S ohledem na aktuální vlnu zatím Praha 5 neuvažuje o úlevách, neboť provozovny působící v prostorách v majetku městské části zatím nejsou omezeny ve své činnosti,“ upřesnil Kopečný.

Praha 6 pomůže podnikatelům, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a jejichž činnost zasáhla pandemie koronaviru. Za měsíce duben, květen a červen těmto podnikatelům radnice poskytne slevu 30 procent ze základního nájemného.

Jednu skupinu tvoří podnikatelé, jejichž provozovna musela být dle vládního nařízení uzavřena, splňují tedy podmínky vládního programu COVID – Nájemné. Do druhé skupiny pak patří podnikatelé, jejichž činnost byla v důsledku mimořádných opatření při pandemii podstatně ztížena a u nichž letos v dubnu, květnu a červnu došlo k výraznému poklesu tržeb.

Žádostmi o úlevu z nájemného, které byly podány do 31. července, se zabývala speciálně vytvořená Komise pro posouzení žádostí o podporu postižených pandemií koronaviru, v níž společně zasedají zástupci koaličních stran i opozice. Na doporučení této komise se následně Rada městské části Praha 6 rozhodla vyhovět celkem 135 žádostem. Dalších pět žádostí, kde výše poskytnuté slevy přesahuje limit 100 tisíc korun, uplynulý pátek schválili zastupitelé.

„Praha 6 zároveň prodloužila termín pro podávání žádostí o slevu z nájemného. Zájemci mohou podávat své žádosti do 30. září,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Živnostníkům a firmám na Sedmičce se snažíme pomáhat od počátku krize, aby současnou situaci zvládli. Ta pomoc stále běží. Podnikatelům v našich nebytových prostorech i OSVČ v bytech jsme na jaře jako jedni z prvních dali možnost odkladu nájmu až do konce roku. Podnikatelům, spolkům i kulturním institucím v našich prostorech, které omezila vládní opatření, jsme pak přichystali odpuštění 80 procent nájmu, a to za sedm měsíců, tedy od března až do konce září,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

„Vyjednali jsme předzahrádky a uliční prodej zdarma. Všechny firmy a organizace z Prahy 7 také mohou využít bezplatnou inzerci v našem časopise Hobulet, rovněž až do konce roku. Budeme sledovat vývoj situace a vyhodnotíme případné další kroky,“ dodal.  

Zastupitelé Prahy 8 v červenci rozhodli, že podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru bude odpuštěno 30 až 50 procent nájemného z užívání prostor ve správě městské části. Sleva se týká asi 400 nájemců. Úlevy se vztahují k dubnu až červnu letošního roku.

Radnice už dříve odsouhlasila podnikatelům odsunutí plateb nájemného a rovněž pro ně zřídila poradenské centrum. Zastupitelé také schválili hoteliérům odpuštění poplatku z pobytu. Další úlevy aktuálně přijaty nebyly.

Podle 1. místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka ODS) je situace na podzim přeci jen o trochu jiná. „Na jaře byla ,vypnuta´ celá republika, a tak jsme i my přistupovali k plošnému odpouštění nájmů. V současnosti již nejsou restrikce tak přísné, a tak posuzujeme jednotlivé žádosti, ať již o odpuštění části nájmu, nebo jinou pomoc, individuálně,“ uvedl.

Podle místostarosty Prahy 10 Petra Beneše (Piráti), do jehož kompetencí patří i nebytové prostory serveru Pražský patriot sdělil, že situace je momentálně „bedlivě sledována a monitorována“. „Pokud by opět z důvodu vládních nařízení nebo dramaticky se zhoršující situace docházelo k zavírání či výraznému omezování provozoven, budeme přemýšlet nad dalšími opatřeními, kterými můžeme jako městská část pomoci. Ať už plošně, nebo individuálně,“ uvedl.

„Už na jaře jsme dali podnikatelům možnost žádat o třicetiprocentní slevu na nájemném u nebytových prostor, a to za období od 1. dubna do 30. června. K 24. září jsme zatím vyhověli 110 žadatelům, možnost přihlásit se o slevu mají až do konce září. Zároveň si mohou odložit placení nájmů až do konce tohoto roku, této možnosti zatím využilo 32 žadatelů,“ dodal.

Podle místostarosty Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřeje Prokopa (ANO) realizovala městská část už šest vln odpuštění nájemného v rámci vládního balíčku COVID – Nájemné, místní podnikatelé navíc mohli využít bezplatného odborného poradenství ohledně možných forem podpory a dalších řešení problémů, s nimiž se v souvislostí s koronakrizí potýkají.

„Ekonomické následky přicházející druhé vlny budeme hodnotit až podle případných opatření, která vláda zavede, aktuálně tedy nic nového nepřipravujeme. Každopádně jsme otevření individuálním konzultacím – živnostníci a podnikatelé z Jižního Města se mohou na městskou část kdykoliv obrátit, budeme se jim snažit vyjít maximálně vstříc,“ sdělil.

Praha 13 již na jaře prominula živnostníkům, kteří museli v důsledku krizových opatření přerušit svoji činnost, platbu nájemného.

„Dokud nebude vyhlášen nouzový stav nebo jiné vládní opatření výrazně omezující podnikání, městská část nemá na základě čeho plošné úlevy poskytovat. Pokud se situace v tomto smyslu změní, je Rada MČ připravena možnosti poskytnutí úlev na nájemném v Prahou 14 spravovaných objektech opět projednat,“ uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná.

„Bude-li to pro městskou část ekonomicky zvládnutelné, je pravděpodobné, že radní v takovém případě schválí obdobné úlevy jako na jaře,“ dodala.

V současnosti je podle ní situace taková, že radní mohou schválit a někdy také schvalují individuální úlevy konkrétním žadatelům, žádné plošné opatření však zatím připravovány nejsou.

V současné době řeší vedení Prahy 15 žádosti o snížení či odpuštění nájmu individuálně, nikoli plošným opatřením. Na začátku dubna, tedy v době nouzového stavu, radní patnácté městské části odsouhlasili prominutí nájemného podnikatelům za duben, květen a červen.


Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

Dnes ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

Dnes v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

Dnes v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

Včera v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Seniorská informační linka Prahy 15

Včera ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

Včera v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

18. ledna 2021 ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

V Praze 15 očkovali seniory

18. ledna 2021 v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

18. ledna 2021 v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Další články
Nahoru