dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Zepředu připomíná českého politika či lobbistu. Na severu Prahy se usídlují prehistorická zvířata
Doposud byli vzácní pekari Wagnerovi v zázemí, od dnešního dne je návštěvníci uvidí ve výběhu v horní části zoo. Foto: Barbora Dobiášová / Zoo Praha

Zepředu připomíná českého politika či lobbistu. Na severu Prahy se usídlují prehistorická zvířata

Pekari Wagnerův je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. Byl popsán v roce 1930 jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3000 jedinců. V lidské péči žije na celém světě jenom 80 zvířat v 17 institucích. Zoo Praha nyní získala dva samce a dvě samice, které návštěvníci mohou vidět ve výběhu již ode dneška.

Pekari Wagnerův je výrazně větší než pekari páskovaný a pekari bělobradý. Má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Může být dlouhý až přes jeden metr a vážit kolem 30 až 40 kilogramů. Žije v menších stádech, od dvou do deseti zvířat. Mláďata se rodí jenom jednou za rok v období října a prosince.

Žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca (na pomezí dnešní Paraguaye, Argentiny a Bolívie), kde spadne pouhých 400 až 800 mm srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tak tvoří kaktusy druhů Opuntia chacoensis a  Clesitocactus daumaninnii.  Domorodí obyvatelé mu říkají taguá.

V roce 1975 byla z Paraguaye odvezena první tři zvířata, ale pokus o jejich odchov v lidské péči se nezdařil. V roce 1985 byla v paraguayské části areálu založena záchranná stanice  Proyecto Taguá (na základě dohody mezi Zoological Society of San Diego, paraguayským Ministry of Agriculture and Livestock a Mírovými sbory USA).

V roce 2010 byla převedena na NGO El Centro Chaqueño para la Conservación e Investigación (CCCI), jehož hlavním cílem je zajištění výzkumného chovného centra pro pekari Wágnerovy a ochrana specifického biotopu Grand Chaco na který jsou úzce vázaní.

V loňském roce byl založen Evropský záchovný program pekari Wagnerova, do něhož se nyní Zoo Praha zapojila. Zatím tyto pekari  rozmnožuje v Evropě jenom Tierpark Berlín, odkud přicestovala ve čtvrtek do pražské zoo čtyři zvířata, dva samci a dvě samice. V Evropě v současné době žije v lidské péči 26 pekari Wagnerových, 11 samců a 15 samic.


Další články
Nahoru