Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži
Prevence je důležitá, návštěvy lékaře by měly být samozřejmostí. Zdroj foto: Srdce v hlavě

Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži

Kardiovaskulární choroby patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám pak patří infarkt myokardu, který nás ohrožuje bez ohledu na pohlaví. Často se ale může projevovat u mužů a žen rozdílně. Ženy mohou mít velmi netypické příznaky infarktu, což může zapříčinit pozdější vyhledání lékařské pomoci. Server Pražský patriot o tom informoval Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.  

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se kardiovaskulární onemocnění podílejí na úmrtí až 40,1 procenta mužů a 45,6 procenta žen. Z kardiovaskulárních onemocnění je nejčastěji v české populaci zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu. 

Typickým příznakem akutního infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene (nejčastěji levého), krku či čelisti. Dále může infarkt doprovázet dušnost, pocení a závratě. Toto jsou časté příznaky u mužů. 

Proč ženy mají jiné příznaky infarktu? 

Ženy ale mohou mít příznaky zcela jiné. Proč je tomu tak? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži,“ uvedl český vědec a kardiolog Michal Vrablík.

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy nemají skoro žádné příznaky přicházejícího infarktu. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. 

U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, může se také u nich vyskytovat i dlouhodobá únava. Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů. 

Infarkt v menopauze 

Při infarktu se může u žen objevit i bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy či žaludečními vředy. Pozor by si měly dát především ženy v menopauze, kdy mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem. 

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, arteriální hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. 

Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace, u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i tlaku stoupá dokonce až na osminásobek.

Ženy by tak neměly při výše zmíněných příznacích podceňovat prevenci. „Je vždy lépe infarktu předejít, než jej dostat a přežít. Proto je důležité hlídání si rizikových faktorů, jako jsou krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc.  Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě,“ dodal profesor Michal Vrablík. 

Projekt Srdce v hlavě, jehož je garantem, má za cíl zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.


Autor: Lucie Rychlá

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru