Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži
Prevence je důležitá, návštěvy lékaře by měly být samozřejmostí. Zdroj foto: Srdce v hlavě

Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži

Kardiovaskulární choroby patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám pak patří infarkt myokardu, který nás ohrožuje bez ohledu na pohlaví. Často se ale může projevovat u mužů a žen rozdílně. Ženy mohou mít velmi netypické příznaky infarktu, což může zapříčinit pozdější vyhledání lékařské pomoci. Server Pražský patriot o tom informoval Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.  

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se kardiovaskulární onemocnění podílejí na úmrtí až 40,1 procenta mužů a 45,6 procenta žen. Z kardiovaskulárních onemocnění je nejčastěji v české populaci zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu. 

Typickým příznakem akutního infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene (nejčastěji levého), krku či čelisti. Dále může infarkt doprovázet dušnost, pocení a závratě. Toto jsou časté příznaky u mužů. 

Proč ženy mají jiné příznaky infarktu? 

Ženy ale mohou mít příznaky zcela jiné. Proč je tomu tak? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži,“ uvedl český vědec a kardiolog Michal Vrablík.

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy nemají skoro žádné příznaky přicházejícího infarktu. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. 

U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, může se také u nich vyskytovat i dlouhodobá únava. Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů. 

Infarkt v menopauze 

Při infarktu se může u žen objevit i bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy či žaludečními vředy. Pozor by si měly dát především ženy v menopauze, kdy mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem. 

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, arteriální hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. 

Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace, u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i tlaku stoupá dokonce až na osminásobek.

Ženy by tak neměly při výše zmíněných příznacích podceňovat prevenci. „Je vždy lépe infarktu předejít, než jej dostat a přežít. Proto je důležité hlídání si rizikových faktorů, jako jsou krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc.  Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě,“ dodal profesor Michal Vrablík. 

Projekt Srdce v hlavě, jehož je garantem, má za cíl zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.


Autor: Lucie Rychlá

Kostýmy z pohádky Tajemství staré bambitky najdete na zámcích

25. května 2022 v 07:59

Filmová pohádka Tajemství staré bambitky 2, kterou koprodukovala innogy, patří k divácky nejúspěšnějším českým filmům letošního roku. Pokračování pohádky se v roce 2021 natáčelo také na hradě a zámku v Jindřichově Hradci a na zámku v Mníšku pod Brdy.

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru