Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži
Prevence je důležitá, návštěvy lékaře by měly být samozřejmostí. Zdroj foto: Srdce v hlavě

Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži

Kardiovaskulární choroby patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám pak patří infarkt myokardu, který nás ohrožuje bez ohledu na pohlaví. Často se ale může projevovat u mužů a žen rozdílně. Ženy mohou mít velmi netypické příznaky infarktu, což může zapříčinit pozdější vyhledání lékařské pomoci. Server Pražský patriot o tom informoval Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.  

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se kardiovaskulární onemocnění podílejí na úmrtí až 40,1 procenta mužů a 45,6 procenta žen. Z kardiovaskulárních onemocnění je nejčastěji v české populaci zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu. 

Typickým příznakem akutního infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene (nejčastěji levého), krku či čelisti. Dále může infarkt doprovázet dušnost, pocení a závratě. Toto jsou časté příznaky u mužů. 

Proč ženy mají jiné příznaky infarktu? 

Ženy ale mohou mít příznaky zcela jiné. Proč je tomu tak? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži,“ uvedl český vědec a kardiolog Michal Vrablík.

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy nemají skoro žádné příznaky přicházejícího infarktu. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. 

U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, může se také u nich vyskytovat i dlouhodobá únava. Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů. 

Infarkt v menopauze 

Při infarktu se může u žen objevit i bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy či žaludečními vředy. Pozor by si měly dát především ženy v menopauze, kdy mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem. 

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, arteriální hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. 

Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace, u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i tlaku stoupá dokonce až na osminásobek.

Ženy by tak neměly při výše zmíněných příznacích podceňovat prevenci. „Je vždy lépe infarktu předejít, než jej dostat a přežít. Proto je důležité hlídání si rizikových faktorů, jako jsou krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc.  Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě,“ dodal profesor Michal Vrablík. 

Projekt Srdce v hlavě, jehož je garantem, má za cíl zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru