Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži
Prevence je důležitá, návštěvy lékaře by měly být samozřejmostí. Zdroj foto: Srdce v hlavě

Ženy mohou mít úplně jiné příznaky infarktu než muži

Kardiovaskulární choroby patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí. K největším hrozbám pak patří infarkt myokardu, který nás ohrožuje bez ohledu na pohlaví. Často se ale může projevovat u mužů a žen rozdílně. Ženy mohou mít velmi netypické příznaky infarktu, což může zapříčinit pozdější vyhledání lékařské pomoci. Server Pražský patriot o tom informoval Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.  

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se kardiovaskulární onemocnění podílejí na úmrtí až 40,1 procenta mužů a 45,6 procenta žen. Z kardiovaskulárních onemocnění je nejčastěji v české populaci zastoupena ischemická choroba srdeční včetně akutního infarktu myokardu. 

Typickým příznakem akutního infarktu je intenzivní bolest na hrudníku, která se může šířit do ramene (nejčastěji levého), krku či čelisti. Dále může infarkt doprovázet dušnost, pocení a závratě. Toto jsou časté příznaky u mužů. 

Proč ženy mají jiné příznaky infarktu? 

Ženy ale mohou mít příznaky zcela jiné. Proč je tomu tak? „Na to není vůbec jednoduché odpovědět, ale je pravda, že kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení, ženy mají jemnější a užší cévy než muži. Subjektivní vnímání příznaků mezi muži a ženami je také odlišné. Riziko infarktu myokardu si ženy také často uvědomují až v pozdějším věku než muži,“ uvedl český vědec a kardiolog Michal Vrablík.

Ženy mohou často příznaky prožívat jinak než muži, rozdíl je především v nižší bolestivosti. Není také neobvyklé, když ženy nemají skoro žádné příznaky přicházejícího infarktu. Často tak vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim vážnější komplikace. 

U žen jsou nejčastějšími příznaky potíže s dýcháním, závratě, bolesti zad či dolní čelisti, může se také u nich vyskytovat i dlouhodobá únava. Každý rok na akutní infarkt tak z důvodu podcenění situace umírá více žen než mužů. 

Infarkt v menopauze 

Při infarktu se může u žen objevit i bolest žaludku, kterou si pacientky pletou s pálením žáhy či žaludečními vředy. Pozor by si měly dát především ženy v menopauze, kdy mohou příznaky přicházejícího infarktu zaměňovat s nepříjemným klimakterickým syndromem. 

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, arteriální hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. 

Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace, u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i tlaku stoupá dokonce až na osminásobek.

Ženy by tak neměly při výše zmíněných příznacích podceňovat prevenci. „Je vždy lépe infarktu předejít, než jej dostat a přežít. Proto je důležité hlídání si rizikových faktorů, jako jsou krevní tlak, cholesterol a cukr. V případě zvýšených hodnot doporučuji rychle vyhledat lékařskou pomoc.  Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě,“ dodal profesor Michal Vrablík. 

Projekt Srdce v hlavě, jehož je garantem, má za cíl zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.


Autor: Lucie Rychlá

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

6. prosince 2022 v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

6. prosince 2022 v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Další články
Nahoru