Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ženy častěji za volantem používají telefon, muži víc řežou zatáčky
Ilustrační foto: Breakingpic / Pexels

Ženy častěji za volantem používají telefon, muži víc řežou zatáčky

Před rokem pojišťovna Kooperativa připravila pro své klienty bezplatnou aplikaci KOOPILOT do mobilního telefonu, která poskytuje základní data o jejich stylu jízdy. Kromě zpětné vazby díky tomu řidiči získat i slevu na pojištění. O dosavadních zkušenostech s aplikací informoval server Pražský patriot Václav Geletič, vedoucí Odboru vývoje produktů.
uvodni-obrazovka-aplikace-kooperativa

Úvodní obrazovka aplikace. Zdroj: Kooperativa

Jak hodnotíte zájem o aplikaci KOOPILOT?
Od svého uvedení na trh v květnu 2023 se těší rostoucí popularitě. Překročili jsme již 15 tisíc sjednaných smluv. Víme, že přesvědčit zákazníky, že pojišťovna není jen o likvidování škod, není jednoduchá výzva, ale myslíme si, že se nám to povedlo. Polovina všech uživatelů aplikace ji použije minimálně třikrát týdně. Skoro 70 procent ji otevře alespoň jednou týdně. Kterou mobilní aplikaci používáte tak často vy? Jsme rádi, že KOOPILOT není jen další aplikací v telefonu, ale je to společník pro každodenní cesty.
 
Kolik klienti v průměru ušetří a jaké máte „rekordmany“?
KOOPILOT není jen o bezpečnosti a gamifikaci, ale také o úsporách. Průměrný Cashback vyplácíme ve výši 740 korun kvartálně.  Za rok to představuje téměř 3 000 korun z pojistného zpátky našim klientům na jejich bankovní účty.

Dosáhnul někdo cashbacku až 40 procent?
Na maximální výši 40 procent cashbacku si sáhne asi 10 procent všech řidičů, kterým posíláme peníze zpátky. Klienti si tak nesbírají žádné body, ale skutečně klientům vyplácíme reálné peníze. Tato čísla hovoří sama za sebe a ukazují, že bezpečná jízda se vyplácí doslova.

Kolik kilometrů již uživatelé najezdili a jsou to spíše kratší trasy?
Uživatelé aplikace KOOPILOT najezdili dohromady úctyhodných 28 milionů kilometrů a to za 1,8 milionu jízd. Zajímavé je pozorovat, jak využíváme naše vozidla. Věříme, že to pro většinu může být překvapivé, ale 40 procent všech jízd je do 5 kilometrů a dokonce 80 procent ze všech jízd jsou jízdy do 20 kilometrů. V aplikaci máme například i gamifikační prvky a odznaky za bezpečnou jízdu, které přidávají zábavný rozměr a motivují uživatele k lepšímu chování na silnicích.
 
Jakých přestupků za volantem se uživatelé nejčastěji dopouští?   
Z našich vyhodnocovaných parametrů se nejlépe řidiči chovají při nepoužívání mobilního telefonu. Zde dosahují nejvyššího skóre. A zároveň již první data ze škod jasně ukazují, že právě používání mobilního telefonu za jízdy je extrémně rizikové a má zásadní vliv na nehodovost.


Předpokládal bych, že aplikaci užívají nejčastěji mladší řidiči. Je to pravda?
Samozřejmě, máte pravdu. Mladých klientů do věku zhruba 28 let, kteří si sjednají smlouvu s telematikou a naší aplikací KOOPILOT, máme přibližně dvakrát více než v produktu bez aplikace. Zároveň máme i zajímavá čísla i u jiných věkových kategorií, například 17 procent klientů je starší 52 let. Zároveň vůbec nepozorujeme, že by KOOPILOTa využívali více lidé ve větších městech. Závislost na regionalitě se neprojevila.

A co srovnání muži vs. ženy?
Celkové skóre mužů a žen se moc neliší, nicméně trochu se liší ve struktuře, pokud se podíváme více v detailu na rozpad z pohledu pěti sledovaných kategorií (tj. používání telefonu za jízdy, zrychlování, zatáčení, brždění, dodržování rychlosti). Ženy používají víc telefon za jízdy, ale jsou o něco svědomitější, co se týká dodržování rychlosti a trochu méně ostře zatáčejí. Z hlediska průměrného skóre za zrychlování a brždění jsou na tom muži i ženy podobně.


Využívají uživatelé aplikace tlačítko SOS?
V letošním roce jsme aplikaci vylepšili o takzvanou. automatickou detekci nehody. KOOPILOT je schopný rozeznat, když dojde k nehodě, tzn. je tam nějaký výraznější náraz vozidla. Rozběhne se automatický proces, na jehož konci můžeme řidiči pomoct, když si není schopen sám zavolat pomoc. Ve spolupráci s naší asistenční společností Global Assistance tak můžeme buď klientovi zavolat a ubezpečit se, že je vše v pořádku, nebo na místo vyslat asistenční zásahové vozidlo. Tyto funkcionality jsou příkladem toho, jak Kooperativa klade důraz na bezpečnost svých klientů. Tyto funkce zvyšují rychlost reakce a poskytují uživatelům pocit bezpečí a my jsme rádi, že je naši klienti využívají.
 
Chystá Kooperativa úpravy aplikace?
Kooperativa neustále inovuje. Spolupráce s ministerstvem dopravy a Asociací autoškol na projektu L17 je jen jedním z příkladů, jak aplikace pomáhá mladým řidičům adaptovat se na silnice. Aplikaci jste mohli také aktuálně vidět při spolupráci na akcích Vltava Run nebo Aviatická pouť. Dále zobrazujeme klientům oblasti častých nehod a rizikových míst, okolí škol, nemocnic atd. s upozorněním, aby si řidiči dávali v těchto místech větší pozor. A díky aplikaci dost zjednodušíme i klientovi možnost nahlásit škodu. Díky ní bude mít své osobní údaje v žádosti předvyplněné (jméno a příjmení, číslo smlouvy, registrační značka, email, telefon).


Autor: Jan Puci

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Další články
Nahoru