dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Ženská lobby: Pražský návrh na regulaci prostituce je represivní. Projedná ho Sněmovna
Ilustrační foto: archiv

Ženská lobby: Pražský návrh na regulaci prostituce je represivní. Projedná ho Sněmovna

Česká ženská lobby (ČŽL) považuje pražský návrh na regulaci prostituce, který nedávno zamítli poslanci petičního výboru, za represivní. Síť organizací, které hájí práva žen v České republice, žádá vládu o předložení nového návrhu zákona.

Lobby otevřeně vystupuje proti dalšímu projednávání zákona. Hlavní výhradou k návrhu, který vzešel z dílny pražského magistrátu, je podle ČŽL to, že by výrazně zhoršil postavení osob v prostituci.

„Je psaný z pozice těch, kdo sex nakupují, kterým má zajistit bezpečný a státem regulovaný nákup sexuálních služeb. Způsobí tak ještě větší rizika pro osoby v prostituci, zatímco ještě více upevní mocenskou převahu klientů,“ uvádí v tiskové zprávě.

Ženská loby žádá vládu o předložení návrhu zákona, který by vymezil pravidla provozování prostituce tak, aby zohledňovala požadavek zachování veřejného pořádku, minimalizace zdravotních rizik i ochrany poskytovatelů před nucenou prostitucí a vykořisťováním, a určil oprávnění obcí stanovit omezující opatření.

Zákon navržený Prahou, kde doposud vládla TOP 09, by v nejbližších dnech měla projednávat ve 2. čtení Poslanecká sněmovna. Tam je „topka“ v opozici. Dá se tedy předpokládat, že ve Sněmovně návrh, stejně jako v petičním výboru, narazí.

Proti přijetí zákona se vyjádřila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Obávám se, že jde o represivní úpravu, jež ve výsledku spíše zhorší postavení zranitelných osob poskytujících sexuální služby. Některé z povinností ukládaných těmto osobám považuji za kontraproduktivní. Postrádám také úvahy o preventivních a podpůrných opatřeních, jež by zranitelným osobám umožnila uplatnit jejich práva, případně z prostituce vystoupit,“ uvedla.


Další články
Nahoru