Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zemřela výtvarnice Jitka Svobodová, v centru probíhá její retrospektivní výstava
Jitka Svobodová ve svém ateliéru. Foto: Michal Hančovský / GHMP

Zemřela výtvarnice Jitka Svobodová, v centru probíhá její retrospektivní výstava

V pondělí zemřela v Praze po těžké nemoci Jitka Svobodová, malířka, autorka kreseb a prostorových objektů. Patřila mezi nejvýznamnější výtvarnice českého moderního a současného umění. Aktuálně probíhá v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy její retrospektivní výstava. O úmrtí profesorky Svobodové informovala kurátorka expozice Helena Musilová.

Jitka Svobodová se narodila 9. září 1941 v Praze. „Přes omezení, která jí v posledních letech způsobovala její nemoc, se až do posledních dní věnovala své výtvarné práci," sdělila kurátorka. 

„Zanechala po sobě jedinečné dílo, zejména v médiu kresby. V plošných i prostorových realizacích zobrazovala jak předměty každodenního života, konstrukce a různé typy vazeb, tak jevy jako kouř či pohyb mořské hladiny. Ve své celoživotní tvorbě se dotkla základních otázek souvisejících jak se samotným tvořením, tak s procesem poznání,“ popsala Musilová. Svobodová podle ní byla výjimečnou pedagožkou, na Akademii výtvarných umění vedla celou řadu studentů.

Retrospektivní výstavu Jitky Svobodové Za hranou viděného lze v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy až do 20. srpna letošního roku.

Před dubnovým zahájením bylo Svobodové ministrem kultury Martinem Baxou (ODS) uděleno ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouhodobou a významnou uměleckou činnost, která přispívá k šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. 

„Rozloučení s Jitkou Svobodovou proběhne v úzkém rodinném kruhu,“ dodala Musilová.

 


Autor: Hla

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru