Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České obce sokolské.

„V osobě Vladimíra Prchlíka ztrácíme dobrého člověka, který kolem sebe šířil dobrou náladu a nikdy nikoho nezarmoutil, aktivního obyvatele Prahy 4, který se vždy velmi živě zajímal o veřejné věci, zapáleného Sokola a Spořilováka, bez něhož si jen málokdo dovede představit pietní akt na Národním hřbitově na Spořilově, a řadu dalších akcí,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO).

2022-prchlik

Vladimír Prchlík

Vladimír Prchlík se narodil 22. března 1929 v Praze na Spořilově v rodině ruského legionáře Karla Prchlíka. V roce 1935 přivedla šestiletého Vladimíra jeho maminka poprvé do Sokola a od té doby byl členem Tělocvičné jednoty Sokol Spořilov. Zúčastnil se hromadných vystoupení na sedmi všesokolských sletech, poprvé jako žák v roce 1938. O čtyři roky později rodiče přihlásili Vladimíra na housle a láska k hudbě ho již nikdy neopustila.

Po maturitě na reálném gymnáziu v Michli vystudoval Vladimír Prchlík Vysokou školu elektrotechnického inženýrství ČVUT v Praze a získal titul inženýr.

V letech 2016 a 2017 napsal dvě historické knížky jako vzpomínku na Spořilovské legionáře za 1. světové války „Po stopách Spořilovských legionářů“ a dále sokolskou knížku „Vzpomínky na sokolské Spořilovské divadlo“.

Při příležitosti 70. výročí nejvýznamnějšího odbojového činu 2. světové války získal od Asociace nositelů legionářských tradic Anlet medaili na paměť operace Anthropoid 1942 – 2012. V roce 2013 mu byla udělena Českým svazem bojovníků za svobodu a Asociací nositelů legionářských tradic za celoživotní dílo v oblasti podpory národní hrdosti a za vzdělavatelskou činnost v Sokole Cena českého patriota.

Čestným občanem Prahy 4 byl Vladimír Prchlík od roku 2014.

 


Autor: Alo

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

Dnes v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru