Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zemřel Pavel Fojtík, tvář historie pražské MHD
Pavel Fojtík odešel do dopraváckého nebe. Foto: se souhlasem Dopravní podnik hl. m. Prahy

Zemřel Pavel Fojtík, tvář historie pražské MHD

Ve věku 68 let po krátké a náhlé nemoci v neděli 26. března zemřel dlouholetý vedoucí Archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Pavel Fojtík. Významný dopravní historik a vexilolog byl autorem řady odborných publikací. O úmrtí informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.  

Pavel Fojtík absolvoval obor dokumentární tvorby na filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze a po vysoké škole působil jako režisér a scénárista dokumentárních filmů.

Začátky jeho spolupráce s DPP se datují do roku 1988, kdy začal působit jako externí spolupracovník a podílel se zejména na tematických výstavách a akcích, na expozici Muzea MHD ve vozovně Střešovice a četných odborných publikacích.

„V letech 2005 až 2019 působil jako vedoucí Archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy. V roce 1996 stál u zrodu podnikového časopisu DP Kontakt a od prvního čísla do něj s železnou pravidelností přispíval,“ sdělila Řehková.

Za svůj profesní život byl autorem či spoluautorem širokého spektra dokumentárních, instrukčních, výukových a propagačních filmů, desítek odborných publikací, přednášek a výstav o městské hromadné dopravě. 

„Pavel Fojtík byl v posledních 35 letech hlavní tváří historie pražské MHD, kterou zásadní měrou pomohl popularizovat a přiblížit široké veřejnosti. Jeho osvětová činnost významně přispívala i propagaci pražské městské hromadné dopravy a dopravního podniku. Významných úspěchů dosáhl i v oboru vexilologie, kde byl členem výboru České vexilologické společnosti a expertem parlamentního Podvýboru pro heraldiku a vexilologii,“ dodala mluvčí Řehková. 


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru