dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Zemřel Čestmír Císař, osobnost Pražského jara
Čestmír Císař oslavil v lednu 93. narozeniny. Foto: autor

Zemřel Čestmír Císař, osobnost Pražského jara

Čestmír Císař, jeden z hlavních představitelů Pražského jara 1968, včera zemřel. Zastánce reformního směru na konci šedesátých let nedávno oslavil 93. narozeniny.

Do vysoké politiky se dostal v roce 1963. Dva roky byl ministrem školství a kultury. Pro své pokrové názory byl však z funkce odvolán a odeslán do Rumunska na post velvyslance.

V roce 1968 ho však povolal zpět šéf komunistů Alexander Dubček. Po odstoupení hlavy státu Antonína Novotného byl vážným prezidentským kandidátem. „Císař na Hrad,“ provolávali na veřejných setkáních studenti.

Cítil se moc mladý

On se však kandidatury vzdal ve prospěch generála Ludvíka Svobody. „Ve svých 48 letech jsem se ještě cítil mladý na tak vysoké postavení ve státě. Ludvíka Svobodu jsem znal jako vyzrálou osobnost, odchovanou masarykovským humanismem a plně oddanou vlasti. Proto jsem ho podpořil a rozhodl se působit v Dubčekově týmu, ve kterém jsem se cítil ´doma´,“ komentoval své rozhodnutí s odstupem času.

V letech 1968 a 1969 byl sice předsedou České národní rady, ale později byl tento reformista při nastupující normalizaci zbaven všech politických fuinkcí.

Po sametové revoluci byl tehdejším Socialistickým svazem mládeže navržen jako prezidentský kandidát. Kandidatury se opět vzdal, tentokrát ve prospěch Václava Havla.

Publikoval a miloval Prahu

I ve svém vysokém věku si Čestmír Císař udržoval publikační činnost. Vyšlo mu několik knih a plánoval vydání dalších. V únoru napsal exkluzivně pro čtenáře serveru www.prazskypatriot.cz tři komentáře. V jednom se vracel k Pražskému jaru, v dalších dvou psal o současné politice.

„Praha je má velká láska od samého mládí. Pocházím z Podkrušnohoří, ale již jako školák jsem jezdil s otcem na kolech do Prahy. Procházky od Národního muzea, na Pražský Hrad, Vyšehrad, nebo i do Vysočan, kde bydlely otcovy sestry, pro mne byly putováním našimi dějinami, jak jsem je poznával ve škole a otcových knižních svazků autorů Rezek – Dolenský – Kosina. Stal jsem se pražským patriotem, přestože rád vzpomínám i na své mládí v rodných Hostomicích, nebo na nedaleký Duchcov, kde jsem chodil do reálného gymnasia,“ napsal.

Čestmír Císař


Další články
Nahoru