Zemřel architekt Ivo Oberstein, projektoval pražské Jihozápadní Město
16. ledna 2024 08:48
„Paneláky jsem nenáviděl, ale udělal jsem se svým týmem maximum k polidštění a vyřešení veřejného prostředí ulic, náměstí i prostor uvnitř bloků. Brali jsme to jako ohromnou výzvu, chodili jsme po ostatních rozestavěných sídlištích, sledovali technologii sice rychlé, zato však značně hrubé výstavby. V maximální míře jsme se chtěli vyvarovat chyb, které jsme tam viděli. Měli jsme radost ze všeho, co se nám povedlo vyřešit lépe – byť to byly někdy jen zdánlivé maličkosti,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů před osmi lety.
Podle komory architektů se návrh řešení výstavby Jihozápadního Města zásadně lišil od tehdejšího pojetí panelového sídliště. Uvnitř rozlehlých obytných bloků s parkovou úpravou byly postaveny školy, mateřské školy, hřiště, služby a vznikaly příjemné veřejné prostory, sdělila komora.
Jihozápadní Město bylo podle komory jeho srdeční záležitostí, po celý svůj život konzultoval s radnicí jeho postupný rozvoj, odmítal například záměr vybudovat zde prostorově objemné mrakodrapy.
Od roku 1976 až do roku 1989 vedl Atelier 7 v Projektovém ústavu výstavby hlavního města Prahy, v němž pracovalo na 75 odborníků. V letech 1990–1994 působil jako vedoucí architekt v Útvaru hlavního architekta hlavního města Prahy.
„Pod jeho vedením se začalo pracovat mimo jiné na novém Územním plánu Prahy a na urbanistických studiích Pražské památkové rezervace, Smíchova nebo generelu Vltavy. V letech 1999–2005 pracoval na urbanistickém návrhu Slunečního náměstí a radnice Prahy 13,“ uvedla Česká komora architektů.
V 80. letech a pak od roku 1994 až do roku 2007 působil jako vědecký a pedagogický pracovník na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V roce 2013 získal Cenu Obce architektů za celoživotní dílo a v roce 2018 Cenu Jože Plečnika za celoživotní přínos architektuře.
V roce 2023 byl nominován Obcí architektů na Cenu Patrika Abercrombieho za městské plánování a design UIA (Mezinárodní unie architektů).