Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Změny ve vedení Prahy 11, byl odvolán místostarosta Prokop a radní Ujhelyiová
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Změny ve vedení Prahy 11, byl odvolán místostarosta Prokop a radní Ujhelyiová

Zastupitelstvo Prahy 11 včera na mimořádném zasedání odvolalo radní pro školství Zuzanu Ujhelyiovou (Piráti) a místostarostu městské části Ondřeje Prokopa (ANO). Odvolání Ujhelyiové navrhl opoziční zastupitel Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11). Konkrétní důvody pro svůj návrh Štyler neuvedl. Následně zastupitel Martin Muzikant (Piráti) navrhl odvolání místostarosty, v jehož gesci je majetek městské části, investice a podpora podnikání. Mezi koaličními  partnery na Jižním Městě jsou od letošního jara spory. V Praze 11 vznikla po posledních komunálních volbách koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.

Odchod radní pro školství už dříve požadovali zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN v jedenácté městské části. Důvodem tehdy byl otevřený dopis, v němž ředitelé základních škol na Jižním Městě v únoru vyjádřili nespokojenost se spoluprací se zřizovatelem.

Prokop označil na jaře za překážku v koaliční spolupráci snižující se počet koaličních zastupitelů za Pirátskou stranu. Spory v koalici vyústily v období přelomu června a července v to, že zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN uvedli, že se nadále necítí být zavázáni koaliční smlouvou vůči Pirátům.

Nyní se zástupci koaličních stran neshodují například v dalším postupu ve výstavbě Areálu ledových sportů nebo v rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra.

Podle Prokopa k jeho odvolání „očividně přišel příkaz svrchu" a nezazněl pro něj jediný důvod. „Dovolil jsem si ale poukazovat na křivárny primátora (Zdeňka) Hřiba na magistrátu, a to se nesmí. Pokud má ta změna vypadat tak, že nepohodlných se Pirátostan a koalice Spolu zbaví, tak to opravdu nesmíme dopustit, to už tu bylo," napsal ČTK.

Podle odvolané radní Ujhelyiové se jednotlivé pozice v radě staly součástí politických handlů. „Nemám povědomí, že by moje práce radní byla důvodem pro odvolání," uvedla. Dodala, že dopis ředitelů základních škol ohledně gesce školství, za který dříve sklidila kritiku, již byl vypořádán v březnu.

Piráti v tiskové zprávě kritizovali Prokopa, který podle nich svou gesci vedl špatně. „Prokop se již řadu měsíců věnuje předvolební kampani pro sněmovní volby a zanedbává své povinnosti vůči Praze 11," stojí ve zprávě.

Už včera dopoledne se na zasedání zastupitelstva objevil i návrh na odvolání starosty Jižního Města Jiřího Dohnala (Piráti), schválen ale nebyl. Návrh podal opoziční zastupitel Ladislav Kos (HPP11).

Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Praha 13: Mimořádné dotace pro kluby, spolky a volnočasové organizace

21. listopadu 2022 v 19:15

Rada městské části Praha 13 dnes odsouhlasila poskytnutí dotací na provozní výdaje sportovním klubům, kulturním spolkům a dalším volnočasovým organizacím v celkové výši 750 tisíc korun. Registrovaným organizacím, které pořádají aktivity pro občany Prahy 13, nabízí radnice pomoc formou mimořádné...

Další články
Nahoru