Dnes Středa - skorojasno 14°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 14°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Změny ve vedení Prahy 11, byl odvolán místostarosta Prokop a radní Ujhelyiová
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Změny ve vedení Prahy 11, byl odvolán místostarosta Prokop a radní Ujhelyiová

Zastupitelstvo Prahy 11 včera na mimořádném zasedání odvolalo radní pro školství Zuzanu Ujhelyiovou (Piráti) a místostarostu městské části Ondřeje Prokopa (ANO). Odvolání Ujhelyiové navrhl opoziční zastupitel Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11). Konkrétní důvody pro svůj návrh Štyler neuvedl. Následně zastupitel Martin Muzikant (Piráti) navrhl odvolání místostarosty, v jehož gesci je majetek městské části, investice a podpora podnikání. Mezi koaličními  partnery na Jižním Městě jsou od letošního jara spory. V Praze 11 vznikla po posledních komunálních volbách koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.

Odchod radní pro školství už dříve požadovali zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN v jedenácté městské části. Důvodem tehdy byl otevřený dopis, v němž ředitelé základních škol na Jižním Městě v únoru vyjádřili nespokojenost se spoluprací se zřizovatelem.

Prokop označil na jaře za překážku v koaliční spolupráci snižující se počet koaličních zastupitelů za Pirátskou stranu. Spory v koalici vyústily v období přelomu června a července v to, že zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN uvedli, že se nadále necítí být zavázáni koaliční smlouvou vůči Pirátům.

Nyní se zástupci koaličních stran neshodují například v dalším postupu ve výstavbě Areálu ledových sportů nebo v rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra.

Podle Prokopa k jeho odvolání „očividně přišel příkaz svrchu" a nezazněl pro něj jediný důvod. „Dovolil jsem si ale poukazovat na křivárny primátora (Zdeňka) Hřiba na magistrátu, a to se nesmí. Pokud má ta změna vypadat tak, že nepohodlných se Pirátostan a koalice Spolu zbaví, tak to opravdu nesmíme dopustit, to už tu bylo," napsal ČTK.

Podle odvolané radní Ujhelyiové se jednotlivé pozice v radě staly součástí politických handlů. „Nemám povědomí, že by moje práce radní byla důvodem pro odvolání," uvedla. Dodala, že dopis ředitelů základních škol ohledně gesce školství, za který dříve sklidila kritiku, již byl vypořádán v březnu.

Piráti v tiskové zprávě kritizovali Prokopa, který podle nich svou gesci vedl špatně. „Prokop se již řadu měsíců věnuje předvolební kampani pro sněmovní volby a zanedbává své povinnosti vůči Praze 11," stojí ve zprávě.

Už včera dopoledne se na zasedání zastupitelstva objevil i návrh na odvolání starosty Jižního Města Jiřího Dohnala (Piráti), schválen ale nebyl. Návrh podal opoziční zastupitel Ladislav Kos (HPP11).

Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru