Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zemědělství na Praze 12 je ve finále soutěže Adapterra Awards
Pachtýř David Ježek na části pole vysadil květnatou louku. Vedle slunečnice je vidět oranžový pás měsíčků lékařských, které obohacují půdu a jsou pastvou pro včely. Foto: Bohuslav Tichý

Zemědělství na Praze 12 je ve finále soutěže Adapterra Awards

Místo mrtvé půdy komunitní permakulturní sad. Radnice Prahy 12 na svých pozemcích obnovuje s podporou místních obyvatel biodiverzitu a předchází negativním důsledkům změny klimatu. Projekt šetrného zemědělství, jehož iniciátorkou je místostarostka Eva Tylová (Piráti), se dostal do finále soutěže Adapterra Awards Nadace Partnerství. 

Veřejnost může pro projekt hlasovat do 15. října.

„Okrajové ulice Cholupic a Točné byly po přívalových deštích často zaplavované a zanášené bahnem z polí. Zdejší památný dub živořil kvůli těsnému oborávání a krajina nelákala k procházkám,” popisuje následky předešlého konvenčního hospodaření agrodružstva Eva Tylová. Ve spolupráci s odborníky, vysokými školami i místní komunitou se proto rozhodla navrátit do krajiny přirozenou biodiverzitu. 

Některé pozemky městská část propachtovala nově s podmínkou šetrného hospodaření. Jeden z prvních nových pachtýřů v roce 2019 zasel na část pole květnatou louku, vybudoval mimo jiné včelnici, vysadil ovocné stromy a místo chemického hubení hrabošů instaloval berličky pro dravce. V plánu je nyní kaskáda zasakovacích tůní. 

K péči o ostatní pozemky přizvala radnice spoluobčany a místní spolky. „Kde předtím rostla řepka, vznikl komunitní permakulturní sad a biokoridor, vyseli jsme louky, kolem cest rostou opět aleje. Soustředíme se na zachování památného dubu a cenného mokřadu. Změna se týká celkem 12 hektarů pozemků, na sedmi z nich jsou opatření už realizovaná. Zlepšení kvality zemědělské půdy a krajiny má nevyčíslitelnou hodnotu,” vyjmenovává konkrétní změny Tylová a doufá, že šetrné zemědělství Prahy 12 bude příkladem dobré praxe i pro další samosprávy. 

V předchozích letech podle ní neměl na úřadě nikdo na starosti agendu hospodaření na zemědělských pozemcích. Radnice proto vyčlenila část úvazku na činnosti mezi působností odborů životního prostředí a majetku a také na spolupráci s výzkumnými ústavy a univerzitami, především Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, Výzkumným ústavem rostlinné výroby a Českou zemědělskou univerzitou v Praze. 

„S projektem nám velmi pomohli také dobrovolníci, kteří mu věnovali nespočet hodin svého času,” dodává místostarostka Eva Tylová. 

Letošní ročník soutěže Adapterra Awards je již třetím v pořadí. Jejím prostřednictvím Nadace Partnerství hledá zajímavé projekty, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně a inspirovat tak ostatní.

Více o soutěži je zde


Autor: TZ, red

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru