Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zemědělci jsou při demonstraci vidět i cítit, před sídlem vlády vysypali hnůj
Zemědělci před sídlem vlády, jeden z nich na silnici vysypal hnůj. Foto: Jan Puci

Zemědělci jsou při demonstraci vidět i cítit, před sídlem vlády vysypali hnůj

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) respektuje právo protestovat, vysypání hnoje před Úřadem vlády v Praze ale považuje za neférový přístup, uvedl dnes na síti X. Řidiče, který hnojem zasypal i tramvajové koleje, a zkomplikoval tak provoz MHD, policisté podle svého vyjádření na X zadrželi. Je podezřelý z několika přestupků. Vysypání hnoje podle mluvčí Agrární komory Barbory Pánkové nebylo v plánu čtvrtečního protestu. Organizátoři se ale od toho nedistancují, řekla ČTK. Zhruba od 07:00 do 11:00 zemědělci plánují jezdit okružní trasou okolo Letenských sadů.

„Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji," řekl Výborný. Hnůj před Úřadem vlády podle Pánkové svědčí o tom, že jsou zemědělci na vládu opravdu naštvaní.

Na svém facebookovém profilu se Agrární komora za vysypání hnoje následně omluvila policistům a požádala o pochopení. „Jedou s námi malí sedláci, kterým jde doslova o život. Jsou zoufalí a rozzlobení na vládu Petra Fialy, která je místo pomoci nálepkuje a uráží," sdělila Agrární komora na facebooku.

Na čtvrteční protest zemědělců do ulic v Praze podle odhadu Agrární komory (AK) vyjelo asi 700 traktorů a další techniky. Účastní se asi 3500 lidí, řekla ČTK kolem 07:00 mluvčí AK Barbora Pánková. Největší účast je podle ní z Plzeňského kraje, Vysočiny a Středočeského kraje. Doplnila, že celkový počet strojů dnes AK odhaduje na 1000, lidí by pak mohlo dorazit až 4000.

Okolo Letenských sadů zemědělci jezdí přes nábřeží Edvarda Beneše, Chotkovy sady a ulicemi Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády, kde má v poledne začít demonstrace. S účastníky protestu se tam chce setkat ministr Výborný.

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.

Protestní akci svolali na čtvrtek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu. Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně.

 
 
 

Autor: ČTK

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru