dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Lifestyle / Zdraví

Zemanův možný soupeř o Hrad uvězněn na náměstí v centru Prahy

Stejně jako se tenistka Barbora Strýcová a její partner, zpěvák a herec David Kraus nechali na Václavském náměstí v Praze přilepit lepicími páskami a vystavit, také Michal Horáček, který zvažuje kandidaturu na prezidenta České republiky, zažije dnes v 15:30 na Palackého náměstí to, čím si procházejí pacienti s nevyléčitelným onemocněním ALS, tedy amyotrofickou laterální sklerózou.    

Společně s Lenkou Novou, zpěvačkou skupiny Laura a její tygři, se rozhodli šířit osvětu o nevyléčitelné nemoci ALS a bezmoci, kterou zažívá pacient uvězněný ve vlastním těle.

Producent Michal Horáček a zpěvačka Lenka Nová se rozhodli podpořit osvětovou kampaň spolku ALSA. Dnes od 15.30 do 16.15 je tak uvidíte zcela bezmocné, přilepené a vyvěšené na Palackého náměstí v Praze. Po vzoru dalších patronů projektu, tenistky Barbory Strýcové a Davida Krause budou Michal Horáček a Lenka Nová nalepeni na bílou plochu s nápisem Společně proti bezmoci, aby tak demonstrovali čím si pacienti trpící ALS procházejí. Uvězněni ve vlastních tělech bez možnosti pohybu a komunikace a přitom s plným vědomím – to je stav, do kterého se dostávají všichni pacienti v pokročilém stádiu této choroby.

Účelem tohoto happeningu je podpořit probíhající kampaň Společně proti bezmoci s cílem zlepšit informovanost veřejnosti o onemocnění ALS a získat potřebné finance pro pomoc pacientům trpícím tímto nevyléčitelným onemocněním. Spolek ALSA se prostřednictvím crowdfundingového portálu HitHit snaží získat peníze právě na tyto pomůcky a na rekondiční pobyty pro pacienty. Podpořit kampaň spolku ALSA je možné ještě týden na www.hithit.cz/alsa.

O nemoci ALS

ALS může potkat kohokoliv, příčina onemocnění ani léčba není známá. V České republice má ALS zhruba 800 pacientů, ročně se objeví 200 až 300 nových případů a přibližně stejný počet jich umírá. Z nejznámějších případů jmenujme fotbalistu Mariána Čišovského či politika Stanislava Grosse.

Amyotrofická laterální skleróza je neléčitelné rychle progredující onemocnění, postihující především motorické funkce člověka včetně mluvení a polykání. Jeho relativně nízká incidence je vyvážena obrovskými devastujícími následky.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru