dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Zemanovci a příznivci krajní pravice prošli společně centrem. Postavili se jim odpůrci
Protizemnovská hesla byla k vidění na různých místech v Praze. Tento muž na sebe poutal pozornost na Národní třídě. Foto: PP

Zemanovci a příznivci krajní pravice prošli společně centrem. Postavili se jim odpůrci

Prahou během dnešních oslav výročí 17. listopadu 1989 prošel průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana a krajní pravice z Národní demokracie. Pochodu z Letné na Betlémské náměstí se pokusili zabránit jejich odpůrci, kteří se jim postavili na Palachově náměstí u filozofické fakulty. Oba tábory oddělili policejní těžkooděnci se psy. Na obou stranách byly asi dvě stovky lidí. Nakonec prozemanovsky orientovaní demonstranti prošli pod dohledem policie vedlejšími ulicemi až do cíle svého pochodu.

Odpůrci pochodu a příznivci krajní levice se nejprve pokusili zablokovat Mánesův most, asi 30 lidí si sedlo na vozovku, další stáli na okolních chodnících. Policisté průvod příznivců Zemana provedli až na Palachovo náměstí. Účastníci pochodu měli české vlajky, transparenty s nápisy „Ať žije Zeman" či přeškrtnuté vlajky Evropské unie.

Odpůrci průvodu z Letné následně zablokovali ulici Široká a křičeli „Ani metr židovským městem". Policie průvod odklonila přes Křižovnickou, kterou vzápětí odpůrci zablokovali také. Odpůrci průvodu skandovali „Vaše děti budou jako my" a „Běžte domů, spletli jste si dobu". Druhá strana hlasitě pískala a skandovala hesla „Čechy Čechům" a „Nic než národ".

Prozemanovský pochod po chvíli policie odvedla zpátky a provedla ho až na Betlémské náměstí. V Křižovnické ulici pak policisté megafonem vyzvali přítomné demonstranty, aby přestali blokovat ulici, jinak použijí donucovací prostředky. Odpůrce následně spolu s náhodnými kolemjdoucími a turisty obklíčili a nařídili jim, aby zůstali na místě.

„Policisté vůči narušitelům veřejného pořádku využili ustanovení, které nám dává oprávnění přikázat každému, aby po nezbytně nutnou dobu setrval na učeném místě, hrozí-li závažné ohrožení života nebo zdraví," zveřejnila policie později na svém webu. Uvedla také, že během akce zadrželi policisté osm osob kvůli tomu, že výzvu policistů neuposlechli.

Skupinu v Křižovnické ulici, která kromě odpůrců pochodu obsahovala i kolemjdoucí a turisty, začali policisté pouštět až po více než hodině. Při odchodu všem kontrolovali doklady a zapisovali si čísla občanských průkazů.

Účastníci prozemanovského pochodu si na Betlémském náměstí vyslechli další projevy, do kterých jim ale jeden z obyvatel okolních domů hlasitě pouštěl písně Marty Kubišové. Na závěr si demonstranti zazpívali českou hymnu a přibližně v 18:30 se rozešli.

Příznivců prezidenta se sešlo několik stovek

V pražských Letenských sadech se dnes sešlo zhruba 600 lidí, aby podpořili prezidenta Miloše Zemana a vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou. Kritizovali také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další členy vlády, zesnulého prezidenta Václava Havla, intelektuály či studenty. Organizátoři původně po skončení demonstrace plánovali pochod k Úřadu vlády, část z účastníků akce se z Letné vydala k Betlémskému náměstí.

Akci začala českou hymnou, následovali projevy řečníků či vystoupení Tomáše Ortela, frontmana kapely Ortel známé xenofobními texty, který v minulosti účinkoval i v neonacistické hudební skupině. Lidé drželi transparenty s nápisy „Ať žije Zeman" nebo zelené karty s fotkou prezidenta Zemana. „Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu," řekla ve svém projevu Julie Královská. Publikum její slova odměnila hlasitým potleskem.

Další řečníci prohlašovali také, že demonstrují proti stávající politice či médiím, a požadovali odstoupení „vlastizrádců„. „Můžeme premiérovi a vládě věřit?“ zeptal se organizátor demonstrace Jiří Dlouhý. „Ne," odpověděli mu shromáždění lidé. Na pražských náměstích se dnes schází „nadřazená česká inteligence pohrdající pracujícími lidmi", prohlásil další z řečníků. Jejím představitelem je prý KDU-ČSL a lidovecký ministr kultury Daniel Herman.

Roman Bakala z Bloku proti islamizaci ve svém projevu upozornil na incident na Palachově náměstí, kdy na demonstraci Bloku proti islamizaci někteří lidé pouštěli svolávací hudbu do mešit. „Udělali to lidi, kterých se do budoucnosti musíme nejvíc bát, studenti a lidé placení zahraničními vládami," řekl Bakala shromáždění. Během demonstrace se na budově Umělecko průmyslové školy (UMPRUM) objevil plakát s nápisem Islám a velkým srdcem. K tomu skutečně zněl zpěv muezina svolávajícího muslimy do mešity.

Organizátoři akce na Letné původně plánovali pochod k Úřadu vlády, zatím není jasné, jestli se uskuteční. Jeden z organizátorů ČTK řekl, že bude možná zrušen kvůli špatnému počasí. „Je také možné, že půjde jen malá skupinka lidí, asi ne všichni," dodal. Část účastníků se z akce na Letné vydala na pochod na Betlémské náměstí, kam plánovali pochod také příznivci krajní pravice. Mezi doprovodné akce na Letné patřilo i podepisování petice za zákaz práva šaría v ČR.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru