dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Zemanová o pitném režimu v létě: Zaléváte váš organismus dostatečně? Barva moči napoví
Ilustrační foto: Alliance Healthcare

Zemanová o pitném režimu v létě: Zaléváte váš organismus dostatečně? Barva moči napoví

V létě si naše tělo tekutiny přímo žádá, takže většinou nemíváme s pravidelným a dostatečným pitným režimem problém. Tělo však hydrataci potřebuje i v okamžiku, kdy zrovna žízeň nepociťujeme a nejsme vystaveni žhavým slunečním paprskům.

Z médií se k nám dostávají nejrůznější zprávy a výzkumy doprovázené čísly, jež nám přikazují, kolik litrů tekutiny bychom denně měli svému tělu dopřát. Ale jak se v takové záplavě informací vyznat, když každá radí něco úplně jiného – stačí pít dva litry tekutin za den, nebo snad až čtyři?

„Samozřejmě nelze určit jedno číslo, podle kterého bychom se měli řídit všichni. Množství tekutin, které každý den potřebujeme, je závislé na naší hmotnosti. Obecně lze říci, že na každých 10 kg lidské hmotnosti je vhodné vypít 3 dcl tekutiny,“ říká Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega lékárny v Lounech.

Tekutiny jsou i v potravinách

Tekutiny nepřijímáme jen ve formě nápojů, část tekutin je obsažená také v jídle – v polévkách, ovoci, zelenině. Tyto tekutiny jsou rovnocennými partnery nápojů. Pozor bychom si naopak měli dávat na přesycené minerální vody, alkohol, přeslazené nápoje či kávu. Z nich se tělo v žádném případě nenapije.

Přece jenom si nejste jisti, kolik tekutin jste vypili a zda to bylo dostatečné množství? „Nejjednodušším vodítkem, jak zjistíte, že máte v těle dostatek tekutin, je zabarvení moči. Je-li moč tmavá, je to znamení, že jste tělu dostatek tekutin nedopřáli,“ radí Alphega lékárnice Lenka Zemanová.

Pokud bude tělo nuceno potýkat se s nedostatkem tekutin, dá to zřetelně najevo. Organismus se bude hůře ochlazovat, hrozí dna, infekce vylučovacího ústrojí a odpadní látky se budou špatně odvádět z těla. Dalšími příznaky počínající dehydratace může být také nesoustředěnost a bolest hlavy.

Voda je nutnost

Jednou z nejvhodnějších voleb při výběru nápojů, je voda. Nejenže bude díky ní vaše tělo hydratované a nebude zatěžováno cukry, ale pití vody se projeví i na kvalitě vaší pleti. Voda pleť zvláčňuje, bojuje s výskytem vrásek a dokáže udržet svěží vzhled.
„Ve vodě navíc probíhají základní biochemické reakce, které pomáhají tělu regulovat teplotu, a reagovat tak na stav vnějšího prostředí. Voda by tedy měla tvořit 50 % vašeho denního příjmu tekutin,“ říká lékárnice Lenka Zemanová.

Bylinné čaje

Pokud doplňujete tekutiny bylinnými čaji, myslete na to, že čaje by měly být slabé a byliny byste měli střídat. Při nadměrné denní konzumaci by totiž mohly léčivé účinky bylin působit na vaše zdraví naopak negativně.

Pozor na otravu vodou

Několik litrů vody denně by se nemělo pít naráz, ale v malých dávkách v průběhu celého dne. Tělo, kterému dodáme tekutinu pouze jednou či dvakrát za den, nebude hydratované, ale přepité. Vysoké množství vody v těle pak může škodit.

Problém nastává především v ledvinách, které se s vyšším množstvím tekutiny neumějí vyrovnat. Ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, čímž dochází k jejímu přílišnému zředění. Pokud se lidově řečeno přepijeme, může v nejvážnějších případech dojít k otravě vodou a následně i ke smrti. Dávejte tedy pozor, abyste svému tělu dodávali přiměřené množství tekutin v pravidelných dávkách.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru