Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Želva tvořená plechovkami se usídlí na náměstí Míru
Loni byl PixelCan umístěn na pravobřežní náplavce a představoval železniční most. Zdroj: Exing / Tereza Gyurjánová

Želva tvořená plechovkami se usídlí na náměstí Míru

K důslednějšímu třídění budou 5. června, u příležitosti Světové dne životního prostředí, v ulicích Prahy motivovat ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá. Akce pořádaná v rámci světové International Recycling Tour se v české metropoli bude konat již počtvrté.

Akci, která se ve stejný den koná také ve městech jako Birmingham, Madrid, na plážích Copacabana nebo v Abú Dhabí, doprovodí v Praze tvorba PixelCan, velkoformátového uměleckého díla tvořeného z nápojových plechovek, do jehož vzniku se lidé budou moci zapojit na prostranství před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá se vydají také do ulic Prahy 2.

Se zelenými recyklačními batohy budou sbírat vypité nápojové plechovky a šířit poselství, že hliníkové plechovky mohou být neomezeně recyklovány, pokud jsou správně tříděny.

„Ke sběru nápojových plechovek bude sloužit také velké kovové srdce umístěné v Riegrových sadech, které na místě zůstane až do konce července,“ sdělil k akci místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS), pod jehož záštitou akce na náměstí Míru proběhne.

„V loňském roce se nám spolupráce moc osvědčila, měli jsme skvělé ohlasy, takže jsem rád, že letos můžeme navázat dalšími akcemi,“ pokračoval.

Co se týká překážek v efektivnějším recyklování, 69 procent účastníků nejnovějšího sociologického průzkumu, který si iniciativa každoročně nechává zpracovávat od společnosti STEM/MARK, souhlasí s tím, že pro zlepšení třídění by bylo nejúčinnější zvýšit počet kontejnerů na kov a zavést zálohový systém (54 procent). Průzkum proběhl na vzorku 500 respondentů. Cílovými respondenty byli lidé kupující nápoje v plechovkách alespoň jednou měsíčně, ve věku 18 až 45 let.

Zavedení povinného zálohového systému na nápojové plechovky podporuje dokonce 74 procent respondentů. Očekávají od něj zejména zvýšení míry recyklace a snížení množství směsného odpadu a odpadků na zemi.

„Výsledky průzkumu opět potvrdily, že klíčovým problémem je nedostatek vhodných míst pro recyklaci nápojových plechovek. Tuto situaci by mohl v budoucnu zlepšit právě zálohový systém na plechovky. Přestože se ale očekává, že zálohový systém pokryje většinu potřeb, stále zůstanou místa, jako jsou například venkovní akce, parky, veřejná prostranství nebo koncerty, kde tento systém nebude fungovat,“ uvedla za iniciativu Každá plechovka se počítá organizátorka červnové akce Tereza Gyurjánová.

Motivem letošní International Recycling Tour u příležitosti Světového dne životního prostředí je hashtag #GenerationRegeneration. PixelCan, umělecké velkoformátové nástěnné dílo vytvořené z více než 2000 hliníkových nápojových plechovek, bude letos na náměstí Míru představovat mořskou želvu, jedno ze zvířat naší planety, které se řadí mezi ohrožené nebo zranitelné kvůli degradaci ekosystémů způsobené lidskými činnostmi. Loni byl obrazec umístěn na náplavce Rašínova nábřeží a představoval sousední železniční most.


Autor: Jan Puci

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Včera v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru