
Želva, norek, vetřelec z Číny, muflon, liška. V pražské přírodě narazíte i na zvířata netypická pro město
4. dubna 2020 09:26
Jaké netypické druhy zvířat je možné „potkat“ v Praze? Ze savců je to nutrie, které se v Praze náramně daří. Vyskytuje se především v povodí Rokytky a Botiče i podél Vltavy. Počet těchto zvířat je na území hlavního města odhadován už na stovky kusů. Hlavními faktory úspěšného množení nutrii v Praze je neustálý přísun potravy, ať už z pobřežní vegetace či přikrmováním od lidí.
Praha je níže položená, nutriím zde vyhovuje i příznivé podnebí, dokážou se zde snadněji a vícenásobně rozmnožovat. Nutrie ničí rostliny, narušují břehy potoků a vodních nádrží pomocí budovaných nor. Mohou přenášet infekční onemocnění, jako je leptospiróza nebo salmonela. Náchylnost mají k cizopasníkům.
Ve Vltavě žije krab říční čili krab čínský. Je to nepůvodní druh z Číny. V pražské řece žije i rak pruhovaný nebo též rak americký. Je to také nepůvodní druh, který přenáší račí mor. V Modřanech podél horního toku Cholupického potoka žije ještě populace mloka skvrnitého.
Rozhlehlý areál krčské Thomayerově nemocnici roky navštěvuje mufloní stádo, které je tu už jako doma. Z lidské přítomnosti si zvířata nic nedělají, vyhledávají zde klid a potravu. Stádo v současné době čítá zhruba šest desítek zvířat a neustále se rozrůstá. Mufloni žijí v areálu nemocnice a v okolním lese celoročně. Do areálu přichází přes díry v plotě, ale někdy využívají i brány do sousedního IKEMu.
V Praze v Malešické spalovně hnízdí sokol stěhovavý, velmi vzácný dravec, který v nedávné minulosti téměř vyhynul, a to v celosvětovém měřítku. V devadesátých letech samice sokola hnízdila několik let na Týnském chrámu. Tam vyvedla celkem 11 mláďat.

Neobvyklé druhy se vyskytují i v Toulcově dvoře. Lze se tam potkat s ledňáčkem, občas i slavíkem, pak jsou tady užovky, pár druhů netopýrů, žluny a v mokřadu čolci. Taky se tu objeví i třeba slípky zelenonohé.
V Praze žije například želva nádherná, norek americký, veverka americká. Vše vyhozeno lidmi do volné přírody. Jsou tady i cizokrajní ptáci, kteří se zde vůbec nevyskytovali, ale vzhledem k oteplování sem přilétají a další zase neodlétají.
Zvířata, která také můžete potkat v Praze…
-
psík mývalovitý – malá šelma z čeledi psovitých, původně pobývala v Asii
-
mýval severní (medvídek mýval) – středně velký savec, původně pobýval v Severní Americe
-
bukač velký – středně velký druh brodivého ptáka z čeledi volavkovitých, hnízdína rozsáhlém území Eurasie od Španělska východně až po Japonsko, a také v Africe
slípka zelenohá – vodní pták z čeledi chřástalovitých, vyskytuje se na všech světových kontinentech, s výjimkou Austrálie a Antarktidy