dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Zpravodajství

Železniční správa vyzvala k okamžitému vyklizení žižkovské Kliniky. Zůstáváme, reaguje centrum

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyzvala Autonomní sociální centrum Klinika k vyklizení budovy v Praze 3, kterou vlastní. V posledních dnech se opakovaně na dveřích žižkovské budovy objevil papír s výzvou k opuštění prostor, současně SŽDC v dopisech hrozí vysokými sankcemi v případě neopuštění budovy.

Budovu několik let spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), před měsícem ji převedl na SŽDC. Správa železnic do něj chce po opravě přesunout své zaměstnance.

„Zastáváme názor, že funkční sociální centrum má pro život ve městě větší přínos než kanceláře SŽDC, které by mohly vzniknout v jiné budově. Současně nám nejde jen o jeden dům na Žižkově, ale chceme být inspirací pro všechny, kteří hlédají odvahu zápasit o místa a hodnoty, které jsou pro ně důležité,' vysvětluje pozice kolektivu Jana Bednářová.

„Zůstáváme, protože nechceme žít jen ve městě hypermarketů, prázdných i plných kanceláří a individualizovaného smutku,“ říká člen Kliniky Tadeáš Polák.
 
Dle informací publikovaných na facebookovém profilu centra to zatím nevypadá, že by se hodlalo stěhovat. Na přelom listopadu a prosince chystá oslavy svých dvouletých narozenin.

„Klinika žije a funguje už druhým rokem. Přežila mnohé a stále stojí. Je co slavit. Zveme na pětidenní oslavu narozenin žižkovské autonomní laboratoře,“ zvou centrum k návštěvě. I na listopad je naplánována řada akcí, například v pondělí 14. listopadu se budou na místě konat tři koncerty.

Na Klinice i nadále běží například vzdělávací kurzy v rámci Lidové žižkovské univerzity, stejně jako hojně využívané kurzy mnoha cizích jazyků včetně kurdštiny, norštiny, portugalštiny či hebrejštiny. Každé pondělí probíhají Lidové kuchyně, kde lidé společně vaří a podávají jídlo zdarma komukoli z okolí i z daleka. Kolektiv Kliniky zavedl elektřinu a vybavuje místnosti darovaným nábytkem.

Na jaře kolektiv plánuje rozšířit záhonky na zahradě, která už letos vydala hojnou úrodu ovoce i zeleniny. „Fungující centrum Klinika je důkazem, že jeho principy mohou být naplňovány v praxi. Zůstáváme a agresivnímu vyhrožování ze strany SŽDC se nejen nepodvolíme, ale budeme se mu bránit,“ ujišťuje člen kolektivu Nikolay Savov.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru