dnes
Neděle - jasno
13°C
zítra
Pondělí - jasno
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Zpravodajství

Železniční správa vyzvala k okamžitému vyklizení žižkovské Kliniky. Zůstáváme, reaguje centrum

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyzvala Autonomní sociální centrum Klinika k vyklizení budovy v Praze 3, kterou vlastní. V posledních dnech se opakovaně na dveřích žižkovské budovy objevil papír s výzvou k opuštění prostor, současně SŽDC v dopisech hrozí vysokými sankcemi v případě neopuštění budovy.

Budovu několik let spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), před měsícem ji převedl na SŽDC. Správa železnic do něj chce po opravě přesunout své zaměstnance.

„Zastáváme názor, že funkční sociální centrum má pro život ve městě větší přínos než kanceláře SŽDC, které by mohly vzniknout v jiné budově. Současně nám nejde jen o jeden dům na Žižkově, ale chceme být inspirací pro všechny, kteří hlédají odvahu zápasit o místa a hodnoty, které jsou pro ně důležité,' vysvětluje pozice kolektivu Jana Bednářová.

„Zůstáváme, protože nechceme žít jen ve městě hypermarketů, prázdných i plných kanceláří a individualizovaného smutku,“ říká člen Kliniky Tadeáš Polák.
 
Dle informací publikovaných na facebookovém profilu centra to zatím nevypadá, že by se hodlalo stěhovat. Na přelom listopadu a prosince chystá oslavy svých dvouletých narozenin.

„Klinika žije a funguje už druhým rokem. Přežila mnohé a stále stojí. Je co slavit. Zveme na pětidenní oslavu narozenin žižkovské autonomní laboratoře,“ zvou centrum k návštěvě. I na listopad je naplánována řada akcí, například v pondělí 14. listopadu se budou na místě konat tři koncerty.

Na Klinice i nadále běží například vzdělávací kurzy v rámci Lidové žižkovské univerzity, stejně jako hojně využívané kurzy mnoha cizích jazyků včetně kurdštiny, norštiny, portugalštiny či hebrejštiny. Každé pondělí probíhají Lidové kuchyně, kde lidé společně vaří a podávají jídlo zdarma komukoli z okolí i z daleka. Kolektiv Kliniky zavedl elektřinu a vybavuje místnosti darovaným nábytkem.

Na jaře kolektiv plánuje rozšířit záhonky na zahradě, která už letos vydala hojnou úrodu ovoce i zeleniny. „Fungující centrum Klinika je důkazem, že jeho principy mohou být naplňovány v praxi. Zůstáváme a agresivnímu vyhrožování ze strany SŽDC se nejen nepodvolíme, ale budeme se mu bránit,“ ujišťuje člen kolektivu Nikolay Savov.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru