dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Zpravodajství

Železniční správa vyzvala k okamžitému vyklizení žižkovské Kliniky. Zůstáváme, reaguje centrum

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyzvala Autonomní sociální centrum Klinika k vyklizení budovy v Praze 3, kterou vlastní. V posledních dnech se opakovaně na dveřích žižkovské budovy objevil papír s výzvou k opuštění prostor, současně SŽDC v dopisech hrozí vysokými sankcemi v případě neopuštění budovy.

Budovu několik let spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), před měsícem ji převedl na SŽDC. Správa železnic do něj chce po opravě přesunout své zaměstnance.

„Zastáváme názor, že funkční sociální centrum má pro život ve městě větší přínos než kanceláře SŽDC, které by mohly vzniknout v jiné budově. Současně nám nejde jen o jeden dům na Žižkově, ale chceme být inspirací pro všechny, kteří hlédají odvahu zápasit o místa a hodnoty, které jsou pro ně důležité,' vysvětluje pozice kolektivu Jana Bednářová.

„Zůstáváme, protože nechceme žít jen ve městě hypermarketů, prázdných i plných kanceláří a individualizovaného smutku,“ říká člen Kliniky Tadeáš Polák.
 
Dle informací publikovaných na facebookovém profilu centra to zatím nevypadá, že by se hodlalo stěhovat. Na přelom listopadu a prosince chystá oslavy svých dvouletých narozenin.

„Klinika žije a funguje už druhým rokem. Přežila mnohé a stále stojí. Je co slavit. Zveme na pětidenní oslavu narozenin žižkovské autonomní laboratoře,“ zvou centrum k návštěvě. I na listopad je naplánována řada akcí, například v pondělí 14. listopadu se budou na místě konat tři koncerty.

Na Klinice i nadále běží například vzdělávací kurzy v rámci Lidové žižkovské univerzity, stejně jako hojně využívané kurzy mnoha cizích jazyků včetně kurdštiny, norštiny, portugalštiny či hebrejštiny. Každé pondělí probíhají Lidové kuchyně, kde lidé společně vaří a podávají jídlo zdarma komukoli z okolí i z daleka. Kolektiv Kliniky zavedl elektřinu a vybavuje místnosti darovaným nábytkem.

Na jaře kolektiv plánuje rozšířit záhonky na zahradě, která už letos vydala hojnou úrodu ovoce i zeleniny. „Fungující centrum Klinika je důkazem, že jeho principy mohou být naplňovány v praxi. Zůstáváme a agresivnímu vyhrožování ze strany SŽDC se nejen nepodvolíme, ale budeme se mu bránit,“ ujišťuje člen kolektivu Nikolay Savov.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru