dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Zelení s návrhem na odvolání starosty Prahy 4 neuspěli, Caldr zůstává ve funkci
Radnice Prahy 4.

Zelení s návrhem na odvolání starosty Prahy 4 neuspěli, Caldr zůstává ve funkci

Zastupitelé Prahy 4 neodvolali starostu Pavla Caldra. Návrh na odvolání, který přednesli opoziční zastupitelé Strany zelených, nebyl po dvouhodinovém jednání zařazen na program jednání. Důvodem návrhu byla Caldrova cesta do Severokyperské turecké republiky společně s podnikatelem Ondřejem Palounkem a dalšími dvěma radními.

Pavel Caldr se stal starostou Prahy 4 v prosinci 2012, kdy nahradil Pavla Horálka, do té doby byl radním. Caldr byl i předsedou ODS v Praze 4, celá organizace byla ale vedením pražské ODS na začátku letošního roku zrušena, důvodem bylo podezření z účelového nabírání členů.

Tamní média pak o Caldrovi psala jako o primátorovi Prahy a cestu prezentovala jako oficiální. Severokyperskou tureckou republiku uznává jen Turecko, Evropská unie a mezinárodní společenství ji označují za okupované území. Zástupci Kyperské republiky po Caldrově návštěvě podle médií uvedli, že budou apelovat na české ministerstvo zahraničí a požadují omluvu.

Část koaličních zastupitelů odešla během jednání z jednacího sálu a hlasování se zúčastnilo pouze 26 ze 44 zastupitelů. Pro zařazení bodu jich bylo sedm. Zastupitelstvo však schválilo bod, podle kterého má Caldr svou cestu vysvětlit.

pavel-caldr

Pavel Caldr

Caldr svou cestu označuje za soukromou, za primátora se prý nevydával. „Jsem přesvědčen, že celá tato záležitost je politická. Nic jsem nepodepsal, ani ústně neprojednal. Pokud někdo má takový důkaz, ať jej předloží,“ řekl.

Na Kypr jel Caldr společně s místostarostou Jiřím Bodenlosem (ČSSD), radním Martinem Píšou (bezp.) a podnikatelem a bývalým členem ODS Palounkem.

Podle Caldra je za jeho označením v médiích jako primátora chyba překladu a redaktorů v médiích. Caldr předložil doklady o tom, že letenky i hotel si platil ze svého.

Píša: respektuji nezávislost severního Kypru

K cestě na Kypr se vyjádřil i radní Píša. „Nevidím nic špatného na tom, že jsem se viděl s představiteli severního Kypru. Já respektuji nezávislost severního Kypru,“ řekl s tím, že tam jel soukromě s „kolegy z práce“.

Podle jeho slov probírali kulturní a politickozahraniční témata. Bodenlos uvedl, že to byla nabídka od Caldra, aby jeli společně na dovolenou. To se prý dělo i za exstarosty Pavla Horálka (ODS), kdy jeli společně na hory lyžovat.

„Nezkoumal jsem situaci na Kypru, já jsem tam jel na dovolenou. O situaci na Kypru jsem si přečetl až poté, co se strhla mediální lavina,“ řekl.

Samotnému hlasování předcházela dlouhá debata. K SZ, která návrh na odvolání přednesla, se přidala část ODS. Naopak za Caldra se postavili například radní Karel Hurt (ODS) a Milan Mikunda (bezp.).


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru