dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Zelení i komunisté požadují v Praze předčasné volby
Zemětřesení na pražském magistrátu okomentoval i expremiér Jiří Paroubek. Foto: Jindřich Dvořák

Zelení i komunisté požadují v Praze předčasné volby

Dnešní pád primátora Bohuslava Svobody a odchod ODS do opozice v pražském zastupitelstvu vybudil KSČM a Stranu zelených k volání po předčasných volbách. S kritikou, tradičně svéráznou, přišel i předseda strany LEV 21 a bývalý náměstek pražského primátora Jiří Paroubek. 

Mandát z roku 2010 ODS, TOP 09 i sociální demokraté promrhali. Pražskou magistrátní krizi mohou vyřešit jen nové volby. Krizi demokracie řeší ve vyspělých městech a státech občané i jejich reprezentanti vypsáním nových voleb,“ navrhuje bývalý radní a předseda zelených v Praze Petr Štěpánek.

„Před třemi lety Pražané dodali mandát pro primátorství panu Tůmovi z TOP 09. Ten následnou opoziční roli vůbec nezvládl a z pražské politiky se vytratil. Další primátorský kandidát z ČSSD Dientsbier už dokonce vůbec není zastupitelem. A Svobodu veřejnost spolu s ODS odmítla již v roce 2010,“ dodal Štěpánek.

„Vedení města fungovalo dlouhodobě v režimu afér a intrik,“ vyjádřila svůj postoj k dlouhodobým problémům v hlavním městě zastupitelka za KSČM Marta Semelová.

„Jednání opoziční ČSSD je velmi účelové. Ve skutečnosti neusiluje o odvolání zkorumpovaného vedení, ale o získání podílu na moci a o přístup k finančním tokům. KSČM svůj zásadní nesouhlas s politikou korupce nemění. Požadujeme vypsání nových voleb!“

Paroubek: programové věci TOP 09 nezajímají

Se stanoviskem přispěchal i expremiér a současný předseda strany předseda LEV 21 Jiří Paroubek, který v minulosti také seděl ve vedení Prahy.

Je zajímavé, že TOP 09 primárně nevadí na ODS kmotři, zavedený systém korupce a velké vnitřní pnutí, ale dává najevo, že jí jde v prvé řadě o získání pozice primátora a většiny v městské radě. Programové věci TOP 09 vůbec nezajímají,“ uvedl.

„Strany zastoupené na pražské radnici předvádějí před zraky užaslého publika – voličů – pražských a českých občanů, kteří jsou už na leccos zvyklí, nechutný a bezskrupulózní mocenský zápas o ovládnutí hlavního města,“ dodal Jiří Paroubek.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru