Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy
Z území nad svahy střelnice budou odstraněny náletové dřeviny. Zdroj foto: MČ Praha 8

Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy

Kobyliskou střelnici, národní kulturní památku nedaleko Ďáblického háje, čekají letos úpravy zeleně, aby odpovídala původnímu stavu. Úprava se týká plochy 7900 metrů čtverečních a budou při ní odstraněné náletové dřeviny a přerostlé keře. Informoval o tom mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Předmětem úprav střelnice budou její svahy, které jsou v současné době porostlé náletovými dřevinami a přerostlými keři. Celkem se jedná o plochu 4 000 metrů čtverečních na jižním, 2 100 metrů na severním a 1 800 metrů čtverečních na východním svahu ochranného valu střelnice, sdělil Šalek.

„Nejen, že to stav této kulturní památky potřebuje, ale letos si navíc připomínáme uplynutí 80 let od heydrichiády, kdy na zdejší střelnici položilo život mnoho hrdinných vlastenců,“ sdělil starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

V areálu Kobyliské střelnice se počítá s mnohými vzpomínkovými akcemi, a tak je podle něj třeba v této lokalitě s předstihem zajistit důstojné prostředí.

Odstranění náletové vegetace a tím i znovuotevření svahů nad střelnicí je podle Grose vítané také z hlediska památkové péče, neboť tato strohost doprovodné vegetace odpovídá původní kompozici nejbližšího okolí střelnice.

„Úpravy budou provedeny v souladu s režimem ochrany dané kulturní památky a podložené rozhodnutím odboru památkové péče magistrátu a orgánem ochrany přírody,“ dodal starosta.

Samotná střelnice byla kompletně opravená v roce 2014. Sanační a restaurátorské práce přišly na zhruba dva miliony. Přes polovinu pokryla dotace od Ministerstva obrany, zbytek zaplatila osmá městská část. 

Součástí prací byla oprava stavebních prvků parteru areálu, přeosazení a oprava desek se jmény obětí a dále opravy opěrné zdi s verši a mozaikou, podstavce plastiky a plastiky samotné, podstavce kříže a osazení nového kříže v dubovém provedení a zlacené trnové koruny.

Nacisté tu za druhé světové války jen od 30. května do 3. července 1942 zastřelili více než 500 lidí, mezi nimi například spisovatele Vladislava Vančuru a předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. N8rodní kulturní památkou bylo popraviště vyhlášeno na konci sedmdesátých let.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru