Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy
Z území nad svahy střelnice budou odstraněny náletové dřeviny. Zdroj foto: MČ Praha 8

Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy

Kobyliskou střelnici, národní kulturní památku nedaleko Ďáblického háje, čekají letos úpravy zeleně, aby odpovídala původnímu stavu. Úprava se týká plochy 7900 metrů čtverečních a budou při ní odstraněné náletové dřeviny a přerostlé keře. Informoval o tom mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Předmětem úprav střelnice budou její svahy, které jsou v současné době porostlé náletovými dřevinami a přerostlými keři. Celkem se jedná o plochu 4 000 metrů čtverečních na jižním, 2 100 metrů na severním a 1 800 metrů čtverečních na východním svahu ochranného valu střelnice, sdělil Šalek.

„Nejen, že to stav této kulturní památky potřebuje, ale letos si navíc připomínáme uplynutí 80 let od heydrichiády, kdy na zdejší střelnici položilo život mnoho hrdinných vlastenců,“ sdělil starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

V areálu Kobyliské střelnice se počítá s mnohými vzpomínkovými akcemi, a tak je podle něj třeba v této lokalitě s předstihem zajistit důstojné prostředí.

Odstranění náletové vegetace a tím i znovuotevření svahů nad střelnicí je podle Grose vítané také z hlediska památkové péče, neboť tato strohost doprovodné vegetace odpovídá původní kompozici nejbližšího okolí střelnice.

„Úpravy budou provedeny v souladu s režimem ochrany dané kulturní památky a podložené rozhodnutím odboru památkové péče magistrátu a orgánem ochrany přírody,“ dodal starosta.

Samotná střelnice byla kompletně opravená v roce 2014. Sanační a restaurátorské práce přišly na zhruba dva miliony. Přes polovinu pokryla dotace od Ministerstva obrany, zbytek zaplatila osmá městská část. 

Součástí prací byla oprava stavebních prvků parteru areálu, přeosazení a oprava desek se jmény obětí a dále opravy opěrné zdi s verši a mozaikou, podstavce plastiky a plastiky samotné, podstavce kříže a osazení nového kříže v dubovém provedení a zlacené trnové koruny.

Nacisté tu za druhé světové války jen od 30. května do 3. července 1942 zastřelili více než 500 lidí, mezi nimi například spisovatele Vladislava Vančuru a předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. N8rodní kulturní památkou bylo popraviště vyhlášeno na konci sedmdesátých let.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru