Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy
Z území nad svahy střelnice budou odstraněny náletové dřeviny. Zdroj foto: MČ Praha 8

Zeleň na svazích Kobyliské střelnice se dočká obnovy

Kobyliskou střelnici, národní kulturní památku nedaleko Ďáblického háje, čekají letos úpravy zeleně, aby odpovídala původnímu stavu. Úprava se týká plochy 7900 metrů čtverečních a budou při ní odstraněné náletové dřeviny a přerostlé keře. Informoval o tom mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Předmětem úprav střelnice budou její svahy, které jsou v současné době porostlé náletovými dřevinami a přerostlými keři. Celkem se jedná o plochu 4 000 metrů čtverečních na jižním, 2 100 metrů na severním a 1 800 metrů čtverečních na východním svahu ochranného valu střelnice, sdělil Šalek.

„Nejen, že to stav této kulturní památky potřebuje, ale letos si navíc připomínáme uplynutí 80 let od heydrichiády, kdy na zdejší střelnici položilo život mnoho hrdinných vlastenců,“ sdělil starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

V areálu Kobyliské střelnice se počítá s mnohými vzpomínkovými akcemi, a tak je podle něj třeba v této lokalitě s předstihem zajistit důstojné prostředí.

Odstranění náletové vegetace a tím i znovuotevření svahů nad střelnicí je podle Grose vítané také z hlediska památkové péče, neboť tato strohost doprovodné vegetace odpovídá původní kompozici nejbližšího okolí střelnice.

„Úpravy budou provedeny v souladu s režimem ochrany dané kulturní památky a podložené rozhodnutím odboru památkové péče magistrátu a orgánem ochrany přírody,“ dodal starosta.

Samotná střelnice byla kompletně opravená v roce 2014. Sanační a restaurátorské práce přišly na zhruba dva miliony. Přes polovinu pokryla dotace od Ministerstva obrany, zbytek zaplatila osmá městská část. 

Součástí prací byla oprava stavebních prvků parteru areálu, přeosazení a oprava desek se jmény obětí a dále opravy opěrné zdi s verši a mozaikou, podstavce plastiky a plastiky samotné, podstavce kříže a osazení nového kříže v dubovém provedení a zlacené trnové koruny.

Nacisté tu za druhé světové války jen od 30. května do 3. července 1942 zastřelili více než 500 lidí, mezi nimi například spisovatele Vladislava Vančuru a předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. N8rodní kulturní památkou bylo popraviště vyhlášeno na konci sedmdesátých let.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru