Dnes Pondělí - jasno 8°C
Zítra Úterý - zatazeno 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace
Mural Michala Škapy. Foto: Petr Kopal - Wall Street Festival/Greenpeace

Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace

Již od června probíhá na různých místech v Praze mural art festival Wall Street. Jeho čtvrtým realizovaným dílem je velkoformátová malba legendy českého street artu Michala Škapy, kterou známý umělec vytvořil k 50. výročí organizace Greenpeace. Mural s názvem „Gai a Gaia” je k vidění na domě na adrese Moskevská 4 ve Vršovicích, která je také známá jako vršovická Proluka. 

Muraly na téma „Hope Through Action”, které připomínají 50. výročí vzniku Greenpeace, vznikají v různých světových metropolích. Ke Kanadě, Filipínám, Izraeli, Belgii a dalším zemím se přidala i Česká republika, známá vysokou kvalitou street artu a pouličního umění. Česká kancelář Greenpeace si pro svou malbu vybrala známého umělce Michala Škapu a spojila ji s festivalem Wall Street. 

„Michal Škapa byl pro nás jasnou volbou. Patří ke světové špičce, ale hlavně rezonujeme hodnotově, to pro nás bylo nejdůležitější. Téma uchopil po svém – nepředvídatelně a jako vždy, úplně skvěle. Navíc jsme měli štěstí s načasováním a mohli spojit síly se street artovým festivalem Wall Street,” uvedla Ivana Česnek Marcinová z Greenpeace.  

„Fasádu v Moskevské ulici jsem měl vyhlídnutou dlouho, je výjimečná v tom, že se skládá ze dvou samostatných částí. Díky teamu Wall Street se nám podařilo tuto stěnu získat. Těší mě, že jsem měl příležitost vytvořit mural pro Greenpeace právě tady, mohl jsem tak odvyprávět příběh dvou postav a v takové šíři, které si téma přírody a ochrany planety zaslouží,” sdělil Škapa.  

Impozantní malba zachycuje dvě výrazné postavy propojené s přírodou a částečně ji symbolizující. Vpravo stojí šaman s korunou z rostlin reprezentující energii, přírodu a život. Kolem hlavy mu rotují planety a ozubená kolečka, která jsou ústrojím a motorem pohybu a času. 

Je symbolem světla a strážcem času. Stojí po kotníky ve vodě, která pokrývá značnou část planety a je také prapůvodním zdrojem, ze kterého vznikl život. Na levé straně se nachází divoška vystupující z džungle, reprezentující tajemnou, hlubokou stránku přírody. Siluety skal a měst v pozadí odkazují k dávným i současným civilizacím. 

Michal Škapa je jedním z nejvýznamnějších autorů spjatých s českou graffiti scénou. Patří k silné generaci writerů 90. let a dlouhodobě patří k jejím lídrům. Dlouhodobě spolupracuje s legendární Meet Factory, kde má již čtrnáct let vlastní studio. 

Jako umělec pracuje s různými médii a formáty, od nástěnných maleb, akrylové abstrakce rukopisů a airbrush figurativních kompozic až po site-specific instalace a prostorové objekty. Působí také jako grafický designér, spoluzaložil Analog! Bros -  serigrafickou dílnu a úzce spolupracuje s labelem BiggBoss.

Wall Street je první ročník pražského mural art festivalu, jehož cílem je přinášet do Prahy kvalitní velkoformátové malby ve veřejném prostoru (muraly) od zahraničních i domácích umělců. Díky festivalu vzniká v Praze během léta 2022 pět nových muralů. Součástí jsou také čtyři výstavy od autorů vycházejících z graffiti prostředí, a to ve čtyřech galeriích – Villa Pellé, The Chemistry Gallery, Karpuchina Gallery a Bold Gallery. Všechny galerie nabízí během trvání výstav multigenerační doprovodný program zaměřený na streetartovou a graffiti tvorbu.


Autor: puc

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

Včera v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

Včera ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

Včera v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Vítání čarodějnic na ostrově

Včera v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice metropole

Včera v 09:50

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

20. dubna 2024 v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Další články
Nahoru