Dnes Úterý - oblacno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace
Mural Michala Škapy. Foto: Petr Kopal - Wall Street Festival/Greenpeace

Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace

Již od června probíhá na různých místech v Praze mural art festival Wall Street. Jeho čtvrtým realizovaným dílem je velkoformátová malba legendy českého street artu Michala Škapy, kterou známý umělec vytvořil k 50. výročí organizace Greenpeace. Mural s názvem „Gai a Gaia” je k vidění na domě na adrese Moskevská 4 ve Vršovicích, která je také známá jako vršovická Proluka. 

Muraly na téma „Hope Through Action”, které připomínají 50. výročí vzniku Greenpeace, vznikají v různých světových metropolích. Ke Kanadě, Filipínám, Izraeli, Belgii a dalším zemím se přidala i Česká republika, známá vysokou kvalitou street artu a pouličního umění. Česká kancelář Greenpeace si pro svou malbu vybrala známého umělce Michala Škapu a spojila ji s festivalem Wall Street. 

„Michal Škapa byl pro nás jasnou volbou. Patří ke světové špičce, ale hlavně rezonujeme hodnotově, to pro nás bylo nejdůležitější. Téma uchopil po svém – nepředvídatelně a jako vždy, úplně skvěle. Navíc jsme měli štěstí s načasováním a mohli spojit síly se street artovým festivalem Wall Street,” uvedla Ivana Česnek Marcinová z Greenpeace.  

„Fasádu v Moskevské ulici jsem měl vyhlídnutou dlouho, je výjimečná v tom, že se skládá ze dvou samostatných částí. Díky teamu Wall Street se nám podařilo tuto stěnu získat. Těší mě, že jsem měl příležitost vytvořit mural pro Greenpeace právě tady, mohl jsem tak odvyprávět příběh dvou postav a v takové šíři, které si téma přírody a ochrany planety zaslouží,” sdělil Škapa.  

Impozantní malba zachycuje dvě výrazné postavy propojené s přírodou a částečně ji symbolizující. Vpravo stojí šaman s korunou z rostlin reprezentující energii, přírodu a život. Kolem hlavy mu rotují planety a ozubená kolečka, která jsou ústrojím a motorem pohybu a času. 

Je symbolem světla a strážcem času. Stojí po kotníky ve vodě, která pokrývá značnou část planety a je také prapůvodním zdrojem, ze kterého vznikl život. Na levé straně se nachází divoška vystupující z džungle, reprezentující tajemnou, hlubokou stránku přírody. Siluety skal a měst v pozadí odkazují k dávným i současným civilizacím. 

Michal Škapa je jedním z nejvýznamnějších autorů spjatých s českou graffiti scénou. Patří k silné generaci writerů 90. let a dlouhodobě patří k jejím lídrům. Dlouhodobě spolupracuje s legendární Meet Factory, kde má již čtrnáct let vlastní studio. 

Jako umělec pracuje s různými médii a formáty, od nástěnných maleb, akrylové abstrakce rukopisů a airbrush figurativních kompozic až po site-specific instalace a prostorové objekty. Působí také jako grafický designér, spoluzaložil Analog! Bros -  serigrafickou dílnu a úzce spolupracuje s labelem BiggBoss.

Wall Street je první ročník pražského mural art festivalu, jehož cílem je přinášet do Prahy kvalitní velkoformátové malby ve veřejném prostoru (muraly) od zahraničních i domácích umělců. Díky festivalu vzniká v Praze během léta 2022 pět nových muralů. Součástí jsou také čtyři výstavy od autorů vycházejících z graffiti prostředí, a to ve čtyřech galeriích – Villa Pellé, The Chemistry Gallery, Karpuchina Gallery a Bold Gallery. Všechny galerie nabízí během trvání výstav multigenerační doprovodný program zaměřený na streetartovou a graffiti tvorbu.


Autor: puc

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru