Dnes Pátek - zatazeno 16°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace
Mural Michala Škapy. Foto: Petr Kopal - Wall Street Festival/Greenpeace

Zeď na vršovické Proluce oživil Michal Škapa obří malbou k 50. výročí Greenpeace

Již od června probíhá na různých místech v Praze mural art festival Wall Street. Jeho čtvrtým realizovaným dílem je velkoformátová malba legendy českého street artu Michala Škapy, kterou známý umělec vytvořil k 50. výročí organizace Greenpeace. Mural s názvem „Gai a Gaia” je k vidění na domě na adrese Moskevská 4 ve Vršovicích, která je také známá jako vršovická Proluka. 

Muraly na téma „Hope Through Action”, které připomínají 50. výročí vzniku Greenpeace, vznikají v různých světových metropolích. Ke Kanadě, Filipínám, Izraeli, Belgii a dalším zemím se přidala i Česká republika, známá vysokou kvalitou street artu a pouličního umění. Česká kancelář Greenpeace si pro svou malbu vybrala známého umělce Michala Škapu a spojila ji s festivalem Wall Street. 

„Michal Škapa byl pro nás jasnou volbou. Patří ke světové špičce, ale hlavně rezonujeme hodnotově, to pro nás bylo nejdůležitější. Téma uchopil po svém – nepředvídatelně a jako vždy, úplně skvěle. Navíc jsme měli štěstí s načasováním a mohli spojit síly se street artovým festivalem Wall Street,” uvedla Ivana Česnek Marcinová z Greenpeace.  

„Fasádu v Moskevské ulici jsem měl vyhlídnutou dlouho, je výjimečná v tom, že se skládá ze dvou samostatných částí. Díky teamu Wall Street se nám podařilo tuto stěnu získat. Těší mě, že jsem měl příležitost vytvořit mural pro Greenpeace právě tady, mohl jsem tak odvyprávět příběh dvou postav a v takové šíři, které si téma přírody a ochrany planety zaslouží,” sdělil Škapa.  

Impozantní malba zachycuje dvě výrazné postavy propojené s přírodou a částečně ji symbolizující. Vpravo stojí šaman s korunou z rostlin reprezentující energii, přírodu a život. Kolem hlavy mu rotují planety a ozubená kolečka, která jsou ústrojím a motorem pohybu a času. 

Je symbolem světla a strážcem času. Stojí po kotníky ve vodě, která pokrývá značnou část planety a je také prapůvodním zdrojem, ze kterého vznikl život. Na levé straně se nachází divoška vystupující z džungle, reprezentující tajemnou, hlubokou stránku přírody. Siluety skal a měst v pozadí odkazují k dávným i současným civilizacím. 

Michal Škapa je jedním z nejvýznamnějších autorů spjatých s českou graffiti scénou. Patří k silné generaci writerů 90. let a dlouhodobě patří k jejím lídrům. Dlouhodobě spolupracuje s legendární Meet Factory, kde má již čtrnáct let vlastní studio. 

Jako umělec pracuje s různými médii a formáty, od nástěnných maleb, akrylové abstrakce rukopisů a airbrush figurativních kompozic až po site-specific instalace a prostorové objekty. Působí také jako grafický designér, spoluzaložil Analog! Bros -  serigrafickou dílnu a úzce spolupracuje s labelem BiggBoss.

Wall Street je první ročník pražského mural art festivalu, jehož cílem je přinášet do Prahy kvalitní velkoformátové malby ve veřejném prostoru (muraly) od zahraničních i domácích umělců. Díky festivalu vzniká v Praze během léta 2022 pět nových muralů. Součástí jsou také čtyři výstavy od autorů vycházejících z graffiti prostředí, a to ve čtyřech galeriích – Villa Pellé, The Chemistry Gallery, Karpuchina Gallery a Bold Gallery. Všechny galerie nabízí během trvání výstav multigenerační doprovodný program zaměřený na streetartovou a graffiti tvorbu.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru