dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Zeď na Kampě pokrylo umělecké graffity, počítá se i s připomínkou slavné komedie
Zeď na Kampě oživilo graffiti. Foto: archiv

Zeď na Kampě pokrylo umělecké graffity, počítá se i s připomínkou slavné komedie

Na Kampu se v rámci projektu Čistá Jednička vrátily graffiti. Poté, co byla zeď od ulice Říční vyčištěna a všechny tagy a nelegální graffiti překryty, získala fasáda nový vzhled díky street art umělcům. V rámci programu tak vznikla na první části zdi až po Rybářský domeček trvalá expozice street art umění vytvořená známou hvězdou pražské graffiti scény, který používá nick Phoe, a jeho týmem SpectacularART.  

„Jsem rád, že se mi podařilo dotáhnout do konce i malý projekt v rámci Antigraffiti1. Ukázal jsem, že to není jen o boji, tedy překrývání tagů a mnohdy ošklivých čmáranic z fasád domů, ale naopak i o podpoře skutečného umění street artu,” říká Richard Bureš, místostarosta Prahy 1 za ODS.

Podle něj jsou reakce veřejnosti pozitivní, a to jak od místních, tak především návštěvníků Prahy. „Bez nadsázky jde nyní o jednu z nejvíce fotografovaných částí Malé Strany,” přibližuje Richard Bureš.

zed-kampa Umělecké dílo vzniklo v posledním zářijovém týdnu, detaily byly dokončeny 4. října. Do budoucna chce Bureš zachovat graffiti ve stejné podobě, konkrétně nanesením speciálního ochranného povrchového nátěru tak, aby i v případě vandalismu bylo možné tagy odstranit a zachovat tak čistotu díla.

„Nevím ale, zda budu mít možnost v tomto, ale i mnoha dalších připravených projektech, pokračovat. Pokud ne, zajistím ochranu tohoto díla za své prostředky,” pokračuje místostarosta Prahy 1.

Do budoucna chce zapojit i umělce z celého světa. Na místě, kde se natáčel film Václava Vorlíčka Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, by mělo přibýt i výtvarné ztvárnění tohoto oblíbeného českého díla.

„Přímo na místě také vznikla myšlenka uspořádat jednou za rok akci, a to týden umění street art, kde by umělci z celého světa mohli pomalovat zeď od Říční po Sovovy mlýny a přetvořit ji ve stálou prezentaci umění,” dodává Richard Bureš, podle kterého další umělce nadchla myšlenka týdenního festivalu umění street art a který by chtěl, aby se zeď stala do budoucna poctou street art umění. „Věřím, že takto vypadá zeď mnohem lépe, než když byla pomalovaná různými a nevzhlednými tagy,” uzavírá Bureš.


Kryt na Folimance se v prosinci letos otevře naposledy

Dnes v 07:55

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Jaký bude vnitroblok mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova

Včera ve 22:36

Na druhé plánovací setkání k regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova zve radnice jedenácté městské části.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Včera ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Další články
Nahoru