dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská doprava

Zebra pomůže chodcům bezpečně přejít

Pražané i návštěvníci metropole si oblíbili na přechodech odpočty času, které je informují o délce signálů STŮJ nebo VOLNO. Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) nyní přichází s novinkou odpočtových návěstidel typu ZEBRA, které neznázorňují délku signálu, ale grafický odpočet pro bezpečné ukončení přecházení v tzv. vyklizovací době. Chodci tak za pomoci symbolu vidí ubíhající čas, kdy už nesmějí vstupovat na přechod, svítí signál STŮJ, ale ti, co na přechod vstoupili v poslední vteřině signálu VOLNO, mohou bezpečně přecházení dokončit.

TSK začala instalovat systém odpočítadel ve vhodných lokalitách, na přechodech s pevným režimem řízení světelného signálu, již před dvěma lety. Jsou nainstalována u nejrušnějších přechodů jako příkladně náměstí I. P. Pavlova.

V loňském roce přišla TSK s další novinkou u tzv. dynamického řízení přechodu, kdy se odpočet zapíná stisknutím chodeckého tlačítka. Tento systém je k vidění na přechodech u Čechova mostu.

Novou generaci odpočtových návěstidel instalovala společnost Swarco Traffic s.r.o na náměstí Jana Palacha. Odpočtové návěstidlo typu ZEBRA nabízí přecházejícímu chodci grafickým způsobem informaci o tzv. vyklizovací době chodců, to je doba potřebná k bezpečné chůzi přecházejícího chodce od vstupu do vozovky za návěstidlem na konec kolizní plochy. Odpočet (číselná hodnota) je zde nahrazen pěti ubývajícími osvětlenými segmenty zobrazujícími graficky přechod pro chodce, a proto i ten název ZEBRA. Barva segmentů je bílá v černém poli a je stanovena tak, aby nemohlo dojít k záměně s ostatními signály, kterými je chodec povinen se řídit dle zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích.

„Máme v úmyslu dále tato odpočtová návěstidla rozšiřovat na území metropole. Rozhodnutí pro zvolení výsledné varianty bude záležet na vyhodnocení zkušebního provozu nové generace,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Odpočtové návěstidlo je umístěno k chodeckému návěstidlu vedle červeného signálu (po levé straně) tak, aby bylo přímo v zorném poli přecházejícího chodce. Tento systém tak zajišťuje lepší informovanost účastníků provozu o aktuální dopravní situaci. Zejména se jedná o případy, kdy chodci vstoupí na přechod v posledních vteřinách volna. Velkou výhodou tohoto systému je jeho jednoduchá instalace, uvedení do provozu a především nezávislost na použité technologii stávajícího semaforu.

Již delší dobu jsou návěstidla umístěna na šesti přechodech pro chodce s pevným režimem, a to na dvou přechodech řízených křižovatek Legerova – náměstí I. P. Pavlova a Sokolská – náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí. Další čtyři, s dynamickým režimem, můžete vidět na světelných křižovatkách u Čechova mostu a v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské ulice a na křižovatce s Kladskou ulicí.


Další články
Nahoru