dnes
Středa - skorojasno
11°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
14°C
pozítří
Pátek - skorojasno
17°C
Ze zoologické zahrady do Podbaby by mohla jezdit lanovka
Jedna z konečných stanic lanovky by podle úvah byla na Podbabě v Praze 6 u železniční tratě. Odtud by vedla do zoo. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Ze zoologické zahrady do Podbaby by mohla jezdit lanovka

Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, si nechá vypracovat studii na stavbu lanovky z trojské zoo směrem do Podbaby. Lanovka by měla ulevit přeplněným autobusům jezdícím k zoo. Kdy a zda lanovka vznikne a kolik by stála, není zatím jasné. Nyní má zoo sedačkovou lanovku ve svém areálu.

Ropid nyní bude hledat dodavatele, který takzvanou studii proveditelnosti vyhotoví. „Studie by měla zodpovědět, jak by měla lanovka vypadat, o jaký typ by se jednalo a jakou by měla mít kapacitu. Rovněž zodpoví, zda ji vůbec lze stavět," řekl Tomčík.

Ve studii by mělo být rovněž uvedeno, kde by byly stanice a kudy by vedla trasa lanovky. Vyčíslit by v ní měli odborníci i náklady na její vybudování. „Musíme zjistit, zda by se to vůbec vyplatilo. Pokud ano a město by se rozhodlo ji vybudovat, byla by v systému pražské integrované dopravy a platily v ní jízdenky a kupony MHD," uvedl ředitel Ropidu Petr Tomčík .

Nápad na městkou lanovou dráhu v této oblasti není nic nového. Tehdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének ho přednesl už po nástupu do funkce v roce 2010. Potom se o lanovce dlouho nemluvilo, plány na velký projekt byly oživeny v roce 2013.

Vedení sedmé městské části souhlasilo s „návrhem iniciace záměru koridoru vedení lanové dráhy městskou částí Praha 7 jako propojení s částmi Prahy 6 a 8".

Lanovka podle úvah měla vést od metra Nádraží Holešovice přes část Stromovky, východní část Císařského ostrova, spodní a horní parkoviště zoo až do Bohnic. Od spodního parkoviště zoo by vedla odbočka přes západní část Císařského ostrova na Podbabu v Praze 6.

„Nelze než konstatovat, že ani po odchodu Pavla Béma z vedení magistrátu místní politiky nepřešla chuť na megalomanské a nic neřešící investice. Karavana tunelů na obecní finance jde dál – jednou se jim říká Blanka, podruhé metro do letňanských doupat sysla obecného a potřetí lanovka do Bohnic,“ řekl před třemi lety opoziční zastupitel v Praze 8 Petr Vilgus, dnes místostarosta.

Anketa

Chtěli byste v Praze více lanovek?

88.6%
(88.6%)
11.4%
(11.4%)
Plánů na vybudování lanovky v metropoli bylo v minulosti víc. Jedním z nich byl například v roce 2008 nápad na stavbu lanové dráhy od smíchovského lihovaru přes řeku na Pankráckou pláň. Dodnes si můžete ve vstupní hale do radnice Prahy 4 na Budějovické prohlédnout model Pankrácké pláně a okolí, na kterém je lanovka vedoucí podél bazénu v Podolí vyhotovena.

Radnice Prahy 5 rovněž uvažovala o lanovce překlenující Prokopského údolí z Nových Butovic na Barrandov. Někteří politici se prosazováním lanovky pokusili zapůsobit na voliče v komunálních volbách před dvěma lety. Slyšitelný byl především Jan Skalický z hnutí Pro Prahu, do zastupitelstva se však nihkdo z hnutí nedostal.


Město zajistilo výstavbu dešťové kanalizace v Cholupicích

Včera v 10:05

Městská rada včera rozhodla o výběru dodavatele I. etapy výstavby dešťové kanalizace v Cholupicích. Na doporučení hodnotící komise se jím stala Společnost TV Točná – IS Cholupice, vedoucí společnosti PORR a.s., s nabídkovou cenou 23 533 290 korun s DPH.

Praha 8 je v soutěži Zlatý erb druhá

18. března 2019 v 09:32

Praha 8 získala druhé místo v krajském (pražském) kole soutěže o nejlepší webové stránky města Zlatý erb.

Další články
Nahoru