Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry
Páteční výměna bezpečnostních prvků na Staroměstském náměstí. V popředí jsou vidět žulové kvádry, v pozadí ještě betonové žluto-černé zátarasy. Foto: P1

Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry

Bezpečnostní betonové bloky na Staroměstském náměstí u Pařížské ulice nahradilo v pátek odpoledne 32 žulových kvádrů. Zátarasy mají fungovat jako ochrana před teroristickými útoky. Původní takzvané citybloky z betonu rušily historický vzhled centra města.

Žulové kvádry jsou o rozměrech 1×0,5×0,5 metru. Vždy dva bloky jsou k sobě přišroubované, aby splnily nároky na bezpečnost. Jejich hmotnost je asi 1300 kilogramů, přičemž původní bloky shodné délky vážily 520 kilogramů.

Cena jednoho kamenného kvádru je 39 000 korun a vyrábí je společnost Mozis ze žuly z Mrákotína. Podobné kvádry je možné již dnes vidět například na Mariánském náměstí. Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě.

„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které dosud hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem velice rád, že díky spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem tyto bloky konečně zmizely,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle náměstka Hlubučka (STAN) je cílem, aby žulové kvádry splynuly s historickým okolím a byl minimalizován rušivý dojem z těchto účelových bezpečnostních prvků v městské památkové rezervaci. Hlavní město počítá s tím, že bezpečnostní kvádry ze žuly instaluje i na náměstí Republiky.

„Bereme si příklad z ostatních měst. Betonové žluto-černé zátarasy narušují historický vzhled centra Prahy, a tak jsme se rozhodli je nahradit za tyto hezčí žulové kvádry. Ty zároveň stále plní svou bezpečnostní funkci,“ uvedl Hlubuček. 

Hlavní město rozestavuje betonové bloky při svátcích například na Václavském náměstí či náměstí Republiky. Na Staroměstské náměstí byly instalovány v září 2017. Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru