dnes
Pátek - obcasny-dest
12°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry
Páteční výměna bezpečnostních prvků na Staroměstském náměstí. V popředí jsou vidět žulové kvádry, v pozadí ještě betonové žluto-černé zátarasy. Foto: P1

Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry

Bezpečnostní betonové bloky na Staroměstském náměstí u Pařížské ulice nahradilo v pátek odpoledne 32 žulových kvádrů. Zátarasy mají fungovat jako ochrana před teroristickými útoky. Původní takzvané citybloky z betonu rušily historický vzhled centra města.

Žulové kvádry jsou o rozměrech 1×0,5×0,5 metru. Vždy dva bloky jsou k sobě přišroubované, aby splnily nároky na bezpečnost. Jejich hmotnost je asi 1300 kilogramů, přičemž původní bloky shodné délky vážily 520 kilogramů.

Cena jednoho kamenného kvádru je 39 000 korun a vyrábí je společnost Mozis ze žuly z Mrákotína. Podobné kvádry je možné již dnes vidět například na Mariánském náměstí. Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě.

„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které dosud hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem velice rád, že díky spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem tyto bloky konečně zmizely,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle náměstka Hlubučka (STAN) je cílem, aby žulové kvádry splynuly s historickým okolím a byl minimalizován rušivý dojem z těchto účelových bezpečnostních prvků v městské památkové rezervaci. Hlavní město počítá s tím, že bezpečnostní kvádry ze žuly instaluje i na náměstí Republiky.

„Bereme si příklad z ostatních měst. Betonové žluto-černé zátarasy narušují historický vzhled centra Prahy, a tak jsme se rozhodli je nahradit za tyto hezčí žulové kvádry. Ty zároveň stále plní svou bezpečnostní funkci,“ uvedl Hlubuček. 

Hlavní město rozestavuje betonové bloky při svátcích například na Václavském náměstí či náměstí Republiky. Na Staroměstské náměstí byly instalovány v září 2017. Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem.


Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

28. října 2020 v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru