dnes
Pátek - jasno
29°C
zítra
Sobota - jasno
31°C
pozítří
Neděle - jasno
31°C
Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry
Páteční výměna bezpečnostních prvků na Staroměstském náměstí. V popředí jsou vidět žulové kvádry, v pozadí ještě betonové žluto-černé zátarasy. Foto: P1

Ze Staroměstského náměstí zmizely betonové bezpečnostní bloky, nahradily je žulové kvádry

Bezpečnostní betonové bloky na Staroměstském náměstí u Pařížské ulice nahradilo v pátek odpoledne 32 žulových kvádrů. Zátarasy mají fungovat jako ochrana před teroristickými útoky. Původní takzvané citybloky z betonu rušily historický vzhled centra města.

Žulové kvádry jsou o rozměrech 1×0,5×0,5 metru. Vždy dva bloky jsou k sobě přišroubované, aby splnily nároky na bezpečnost. Jejich hmotnost je asi 1300 kilogramů, přičemž původní bloky shodné délky vážily 520 kilogramů.

Cena jednoho kamenného kvádru je 39 000 korun a vyrábí je společnost Mozis ze žuly z Mrákotína. Podobné kvádry je možné již dnes vidět například na Mariánském náměstí. Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě.

„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které dosud hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem velice rád, že díky spolupráci s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem tyto bloky konečně zmizely,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle náměstka Hlubučka (STAN) je cílem, aby žulové kvádry splynuly s historickým okolím a byl minimalizován rušivý dojem z těchto účelových bezpečnostních prvků v městské památkové rezervaci. Hlavní město počítá s tím, že bezpečnostní kvádry ze žuly instaluje i na náměstí Republiky.

„Bereme si příklad z ostatních měst. Betonové žluto-černé zátarasy narušují historický vzhled centra Prahy, a tak jsme se rozhodli je nahradit za tyto hezčí žulové kvádry. Ty zároveň stále plní svou bezpečnostní funkci,“ uvedl Hlubuček. 

Hlavní město rozestavuje betonové bloky při svátcích například na Václavském náměstí či náměstí Republiky. Na Staroměstské náměstí byly instalovány v září 2017. Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem.


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

5. srpna 2020 v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Další články
Nahoru