dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - zatazeno
27°C
Pár desítek budov v Praze 1 zůstává zchátralých, vlastní je většinou soukromníci
Ilustrační foto: archiv

Pár desítek budov v Praze 1 zůstává zchátralých, vlastní je většinou soukromníci

Ze zhruba 4000 budov na území Prahy 1 je jich téměř procento zchátralých. Městská část se v případě, že neudržované objekty vlastní soukromník, pokouší dotlačit majitele k tomu, aby stav vyřešil. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Jedním z důvodů úterního zhroucení dvou pater domu v Mikulandské ulici mohla být podle vedení Prahy 1 snaha památkářů části zchátralé bývalé školy zachovat. Národní památkový ústav v úterý podobný názor, který vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO), označil za absurdní.

„V Praze 1 už je jen necelé jedno procento takzvaně zchátralých budov, které jsou v soukromém vlastnictví a z různých důvodů nejsou opravované, většinou jde o soudní spory, exekuce či nezájem majitele," uvedla Blažková. Dodala, že opraven byl například dům Na Kocandě v Křižovnické nebo domy na Jánském vršku a v Jungmannové a Palackého ulici.

Prostory v domě v Mikulandské ulici, kde se odehrálo úterní neštěstí, si Praha 1 do roku 2013 pronajímala pro základní školu. Vedení radnice poté rozhodlo, že žáky přesune do školy na Uhelný trh, což se ve světle nynější události podle Blažkové ukázalo jako správný krok. V budově nyní UMPRUM buduje technologické a dílenské zázemí pro studenty. Stavbu zajišťuje firma Metrostav.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) není správná snaha zachovat i zchátralé objekty za každou cenu. „Zachování původnosti za každou cenu i přesto, že konstrukce jsou už staré, nepevné a nebezpečné, je rozhodně nesprávné, V těchto případech je lépe použít kvalitní materiál na repliky," uvedl.

Dvě patra domu v Mikulandské se zřítila v úterý dopoledne a zranila tři dělníky. Případ vyšetřují policisté, zatím pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Statik budovu označil za nestabilní a nebezpečnou. Objekt bývalé základní školy, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru