dnes
Pátek - polojasno
20°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
21°C
pozítří
Neděle - oblacno
23°C
Pár desítek budov v Praze 1 zůstává zchátralých, vlastní je většinou soukromníci
Ilustrační foto: archiv

Pár desítek budov v Praze 1 zůstává zchátralých, vlastní je většinou soukromníci

Ze zhruba 4000 budov na území Prahy 1 je jich téměř procento zchátralých. Městská část se v případě, že neudržované objekty vlastní soukromník, pokouší dotlačit majitele k tomu, aby stav vyřešil. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Jedním z důvodů úterního zhroucení dvou pater domu v Mikulandské ulici mohla být podle vedení Prahy 1 snaha památkářů části zchátralé bývalé školy zachovat. Národní památkový ústav v úterý podobný názor, který vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO), označil za absurdní.

„V Praze 1 už je jen necelé jedno procento takzvaně zchátralých budov, které jsou v soukromém vlastnictví a z různých důvodů nejsou opravované, většinou jde o soudní spory, exekuce či nezájem majitele," uvedla Blažková. Dodala, že opraven byl například dům Na Kocandě v Křižovnické nebo domy na Jánském vršku a v Jungmannové a Palackého ulici.

Prostory v domě v Mikulandské ulici, kde se odehrálo úterní neštěstí, si Praha 1 do roku 2013 pronajímala pro základní školu. Vedení radnice poté rozhodlo, že žáky přesune do školy na Uhelný trh, což se ve světle nynější události podle Blažkové ukázalo jako správný krok. V budově nyní UMPRUM buduje technologické a dílenské zázemí pro studenty. Stavbu zajišťuje firma Metrostav.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) není správná snaha zachovat i zchátralé objekty za každou cenu. „Zachování původnosti za každou cenu i přesto, že konstrukce jsou už staré, nepevné a nebezpečné, je rozhodně nesprávné, V těchto případech je lépe použít kvalitní materiál na repliky," uvedl.

Dvě patra domu v Mikulandské se zřítila v úterý dopoledne a zranila tři dělníky. Případ vyšetřují policisté, zatím pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Statik budovu označil za nestabilní a nebezpečnou. Objekt bývalé základní školy, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

22. května 2019 v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru