Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zdražovat MHD kvůli zvyšování cen pohonných hmot vedení Prahy zatím neplánuje
Ilustrační foto: Jan Puci

Zdražovat MHD kvůli zvyšování cen pohonných hmot vedení Prahy zatím neplánuje

Vedení Prahy zatím neplánuje v souvislosti se zvyšováním se cen pohonných hmot zdražovat městskou hromadnou dopravu (MHD). Plánováno není ani žádné omezování či rušení spojů. Na dotaz ČTK to uvedli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Filip Drápal, mluvčí městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková sdělila, že DPP letos očekává zvýšení nákladů na pohonné hmoty a aditiva, konkrétní výše ale bude záviset na pohybu cen.

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic poslední dobou rapidně rostou. Podle dat společnosti CCS stojí litr Naturalu 95 průměrně 43,51 koruny, litr nafty 45,32 koruny. Nafta zdražuje rychleji, když během 24 hodin vzrostla cena o 1,17 koruny, u benzinu to bylo o 74 haléřů.

„Doufáme, že se situace opět stabilizuje a tedy změny cen zatím nechystáme," uvedl pro ČTK Scheinherr. O výši jízdného MHD rozhoduje město, nikoliv DPP nebo Ropid, který jej může případně pouze navrhnout.

Omezení či rušení spojů se nyní nechystá. „Situaci samozřejmě sledujeme a jsme ve spojení s dopravci. Žádné omezení spojů aktuálně nechystáme. Tato problematika je ošetřena smluvně v rámci indexace skutečných nákladů. S ohledem na extrémní výkyvy se předpokládá průběžné vyhodnocování a případná kompenzace zvýšených nákladů jednotlivým dopravcům," uvedl Drápal.

Dopad vývoje cen za loňský rok je podle mluvčí pro DPP zanedbatelný. „Vyšší ceny ve druhém pololetí loňského roku totiž kompenzovaly příznivé ceny v první polovině roku, kdy jsme nakupovali naftu levněji než byly predikce. V letošním roce nicméně počítáme s vyšší průměrnou cenou pohonných hmot," sdělila Řehková.

Pokud by se cena letos v průměru za celý rok meziročně zvedla o jednu korunu za litr, bude to podle DPP znamenat vícenáklady ve výši zhruba 30 milionů korun. U AdBlue letos podnik počítá s cenovým nárůstem o zhruba devět milionů korun proti roku 2021.

„Dopady zvýšených nákladů kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot s akcionářem (hlavní město) diskutujeme," dodala mluvčí. Jak bude případné navýšení nákladů řešeno, zatím není jasné.

DPP, má na nákup pohonných hmot a aditiva AdBlue s dodavateli uzavřeny smlouvy včetně nastavení cenové politiky s ohledem na vývoj cen surovin na světových trzích. U pohonných hmot smlouva platí do prosince 2027 a u AdBlue do února 2023, a proto u nich bude letos vypisovat tendr na dodavatele.


Autor: ČTK

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

Dnes ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Další články
Nahoru