Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zdražovat MHD kvůli zvyšování cen pohonných hmot vedení Prahy zatím neplánuje
Ilustrační foto: Jan Puci

Zdražovat MHD kvůli zvyšování cen pohonných hmot vedení Prahy zatím neplánuje

Vedení Prahy zatím neplánuje v souvislosti se zvyšováním se cen pohonných hmot zdražovat městskou hromadnou dopravu (MHD). Plánováno není ani žádné omezování či rušení spojů. Na dotaz ČTK to uvedli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Filip Drápal, mluvčí městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková sdělila, že DPP letos očekává zvýšení nákladů na pohonné hmoty a aditiva, konkrétní výše ale bude záviset na pohybu cen.

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic poslední dobou rapidně rostou. Podle dat společnosti CCS stojí litr Naturalu 95 průměrně 43,51 koruny, litr nafty 45,32 koruny. Nafta zdražuje rychleji, když během 24 hodin vzrostla cena o 1,17 koruny, u benzinu to bylo o 74 haléřů.

„Doufáme, že se situace opět stabilizuje a tedy změny cen zatím nechystáme," uvedl pro ČTK Scheinherr. O výši jízdného MHD rozhoduje město, nikoliv DPP nebo Ropid, který jej může případně pouze navrhnout.

Omezení či rušení spojů se nyní nechystá. „Situaci samozřejmě sledujeme a jsme ve spojení s dopravci. Žádné omezení spojů aktuálně nechystáme. Tato problematika je ošetřena smluvně v rámci indexace skutečných nákladů. S ohledem na extrémní výkyvy se předpokládá průběžné vyhodnocování a případná kompenzace zvýšených nákladů jednotlivým dopravcům," uvedl Drápal.

Dopad vývoje cen za loňský rok je podle mluvčí pro DPP zanedbatelný. „Vyšší ceny ve druhém pololetí loňského roku totiž kompenzovaly příznivé ceny v první polovině roku, kdy jsme nakupovali naftu levněji než byly predikce. V letošním roce nicméně počítáme s vyšší průměrnou cenou pohonných hmot," sdělila Řehková.

Pokud by se cena letos v průměru za celý rok meziročně zvedla o jednu korunu za litr, bude to podle DPP znamenat vícenáklady ve výši zhruba 30 milionů korun. U AdBlue letos podnik počítá s cenovým nárůstem o zhruba devět milionů korun proti roku 2021.

„Dopady zvýšených nákladů kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot s akcionářem (hlavní město) diskutujeme," dodala mluvčí. Jak bude případné navýšení nákladů řešeno, zatím není jasné.

DPP, má na nákup pohonných hmot a aditiva AdBlue s dodavateli uzavřeny smlouvy včetně nastavení cenové politiky s ohledem na vývoj cen surovin na světových trzích. U pohonných hmot smlouva platí do prosince 2027 a u AdBlue do února 2023, a proto u nich bude letos vypisovat tendr na dodavatele.


Autor: ČTK

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Další články
Nahoru