dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Zdražení v MHD: Možná stoupne cena některých papírových jízdenek
V dopraváckém slangu se říká cestujícím kaštani. Vysypat kaštany: nechat vystoupit cestující. Kresba: archiv DPP

Zdražení v MHD: Možná stoupne cena některých papírových jízdenek

V Praze by mohla vzrůst cena některých druhů jízdenek. O kolik a kterých, není jasné, zdražovat se ale určitě nebudou roční kupony a základní jízdenky za 24 korun.

Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, má nyní vypracovat studii, na jejímž základě město buď zdraží, nebo ponechá současné ceny. Kdy změna tarifů může nastat, není jasné.

„Vzhledem k tomu, že došlo ke zvýšení přepravních výkonů, tak lze připustit zvýšení ceny, ale pouze u kuponů, které nevyužívají běžně Pražané. Nyní jsem zadal Ropidu připravit návrh nových tarifů, až ho obdržím, tak bude na politickém rozhodnutí, jak případně hýbat s cenami," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Ke zvýšení přepravních výkonů vedlo mimo jiné loňské zprovoznění prodlouženého úseku metra A z Dejvické do Motola.

Změna by se mohla dotknout ceny jízdenek, které využívají turisté. Mezi ně patří kupříkladu jednodenní nebo třídenní jízdenky. Dolínek pouze potvrdil, že určitě nebudou zdražovat roční kupony a jízdenky za 24 korun. „To je z důvodu, aby nepřibylo černých pasažérů," řekl.

V Praze v současné době mohou cestující využívat jízdenky za 24 korun na 30 minut, za jízdenku na hodinu a půl zaplatí 32 korun. V nabídce jsou rovněž jednodenní a třídenní. V rámci kuponů si mohou pořídit měsíční, čtvrtletní, pětiměsíční, desetiměsíční nebo za 3650 korun roční kupon. Dopravní podnik vybere ročně na jízdném více než čtyři miliardy korun.


Další články
Nahoru