dnes
Pondělí - zatazeno
16°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Zdravotníci ze Šanghaje absolvovali kurz pražské záchranky pro posádky vrtulníků
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Zdravotníci ze Šanghaje absolvovali kurz pražské záchranky pro posádky vrtulníků

Pražská záchranka proškolila první turnus zdravotníků z čínské Šanghaje. Kurz se zaměřuje na výcvik budoucích posádek letecké výjezdové skupiny. Během praktické výuky nacvičovali účastníci zásahy i přímo v pražských ulicích nebo na palubách vrtulníků. Kurzu se účastnila pětice čínských zdravotníků – lékař a sestra z urgentního příjmu a trojice ze záchranné služby.   

„Kurz je koncipován jako komplexní seznámení s problematikou letecké výjezdové skupiny (LVS) – od technických a teoretických téma, až po praktické nácviky nejen medicínských krizových situací. Celý kurz je završen stážemi s reálnými posádkami za běžného provozu a závěrečnými testy,“ říká David Peřan, koordinátor programu a vedoucí Výcvikového a vzdělávacího střediska pražské záchranky.

První turnus začal před měsícem. Během celodenních školení se zdravotníci pod vedením lektorů seznamovali s obecnými technickými tématy, ale také s odbornými medicínskými tématy, například popáleninovými traumaty, péčí o pacienta s mnohačetnými poraněními či rozšířenou neodkladnou resuscitací.

Důležitým aspektem kurzu byl i nácvik koordinace mezi jednotlivými zasahujícími složkami včetně komunikace během zásahu či předání pacienta na urgentním příjmu nemocnice.

„Systém zdravotnické záchranné služby u nás a v Česku je v ledasčem podobný, ale v některých ohledech je Česká republika přeci jen vyspělejší. Naučili jsme se několik ‚triků‘ i běžných postupů, díky kterým můžeme zdokonalit praxi v Šanghaji. Zcela nový pro nás byl především systém managementu letecké výjezdové skupiny, včetně vybavení, které by se mělo na palubě vrtulníku používat. Na základě inspirace z kurzu budeme moci poskytnout úřadům několik návrhů, jak v budoucnu postupovat,“ uvedl lékař YuHua Zhou.

Cílem kurzu je předat zkušenosti a know-how z praxe českých zdravotníků tak, aby mohla v Šanghaji – nejlidnatějším čínském městě – vzniknout během dvou let letecká výjezdová skupina po vzoru pražské záchranky.

Školení dalšího týmu šanghajských zdravotníků proběhne v listopadu, v příštím roce budou následovat další tři skupiny. Obdobnou smlouvu uzavřela letos v září pražská záchranka také s čínským hlavním městem Pekingem.


Další články
Nahoru