dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Zdravotníci ze Šanghaje absolvovali kurz pražské záchranky pro posádky vrtulníků
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Zdravotníci ze Šanghaje absolvovali kurz pražské záchranky pro posádky vrtulníků

Pražská záchranka proškolila první turnus zdravotníků z čínské Šanghaje. Kurz se zaměřuje na výcvik budoucích posádek letecké výjezdové skupiny. Během praktické výuky nacvičovali účastníci zásahy i přímo v pražských ulicích nebo na palubách vrtulníků. Kurzu se účastnila pětice čínských zdravotníků – lékař a sestra z urgentního příjmu a trojice ze záchranné služby.   

„Kurz je koncipován jako komplexní seznámení s problematikou letecké výjezdové skupiny (LVS) – od technických a teoretických téma, až po praktické nácviky nejen medicínských krizových situací. Celý kurz je završen stážemi s reálnými posádkami za běžného provozu a závěrečnými testy,“ říká David Peřan, koordinátor programu a vedoucí Výcvikového a vzdělávacího střediska pražské záchranky.

První turnus začal před měsícem. Během celodenních školení se zdravotníci pod vedením lektorů seznamovali s obecnými technickými tématy, ale také s odbornými medicínskými tématy, například popáleninovými traumaty, péčí o pacienta s mnohačetnými poraněními či rozšířenou neodkladnou resuscitací.

Důležitým aspektem kurzu byl i nácvik koordinace mezi jednotlivými zasahujícími složkami včetně komunikace během zásahu či předání pacienta na urgentním příjmu nemocnice.

„Systém zdravotnické záchranné služby u nás a v Česku je v ledasčem podobný, ale v některých ohledech je Česká republika přeci jen vyspělejší. Naučili jsme se několik ‚triků‘ i běžných postupů, díky kterým můžeme zdokonalit praxi v Šanghaji. Zcela nový pro nás byl především systém managementu letecké výjezdové skupiny, včetně vybavení, které by se mělo na palubě vrtulníku používat. Na základě inspirace z kurzu budeme moci poskytnout úřadům několik návrhů, jak v budoucnu postupovat,“ uvedl lékař YuHua Zhou.

Cílem kurzu je předat zkušenosti a know-how z praxe českých zdravotníků tak, aby mohla v Šanghaji – nejlidnatějším čínském městě – vzniknout během dvou let letecká výjezdová skupina po vzoru pražské záchranky.

Školení dalšího týmu šanghajských zdravotníků proběhne v listopadu, v příštím roce budou následovat další tři skupiny. Obdobnou smlouvu uzavřela letos v září pražská záchranka také s čínským hlavním městem Pekingem.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru