dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - oblacno
11°C
Zdarma, nebo za peníze? Na Malostranském hřbitově se bude vybírat dobrovolný příspěvek
Nemocné stromy byly pokáceny, nahradily je nové. Foto: Jan Puci

Zdarma, nebo za peníze? Na Malostranském hřbitově se bude vybírat dobrovolný příspěvek

Historický Malostranský hřbitov, který stojí v sevření rušných ulic Plzeňská a Duškova, byl v minulosti přístupný jen při zvláštních příležitostech. Letos na jaře se to změní, finišuje celková revitalizace, po které se pietní místo zpřístupní veřejnosti. Správa pražských hřbitovů (SPH) dlouho řešila, zda bude na hřbitov vstup zdarma, nebo za symbolické, ale pevně stanovené vstupné. Nakonec padlo rozhodnutí pro jinou variantu, příspěvek bude dobrovolný.

Hřbitov byl dlouho zavřený, lidé se na něj mohli podívat jen při zvláštních příležitostech. Loni na něm probíhala revitalizace, která mělo skončit už na podzim. Nakonec bude vše hotovo až za dva měsíce. O příčinách zpoždění jsme psali zde: Fotogalerie – Navštívili jsme nepřístupný hřbitov zarostlý břečťanem. Opravu řeší právníci.

K úvahám o zavedení poplatku vedla správu situace v okolí hřbitova. „Trochu se bojíme, že by se mohli na hřbitov stahovat dealeři drog,“ sdělil na začátku letošního roku serveru Pražský patriot své obavy ředitel SPH Martin Červený. I když začnou hřbitov snímat kamery, členité prostranství může někomu posloužit jako skrýš.

malostransky-hrbitov-brezen-2016-clanek-a-2-nahled Byť definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, hřbitovní správa se po zvážení všech aspektů rozhodla pro dobrovolné vstupné. „Nechceme limitovat návštěvníky, kteří nemají peníze. Mám na mysli především seniory, kteří sem budou chodit často na procházky, jako v dávnější minulosti. Pro ně by se vstupné stalo limitujícím faktorem,“ sdělil Červený.

Průvodcovské služby, které si budou moci zájemci o podrobný výklad o historii a hrobech osobnosti objednat, bude zpoplatněn.

Na Malostranském hřbitově je v současnosti docela rušno. malostransky-hrbitov-brezen-2016-clanek-a-1-nahled Probíhají úpravy zdi, která nahradila nepůvodní kovový plot. O zdi jsme psali v tomto článku: Nová zeď u Malostranského hřbitova budí vášně. Přitom tam podobná v minulosti stála. Dále jsou odstraňovány nedodělky, pracuje se na cestách, probíhá příprava instalace kamer a osvětlení. Až se oteplí, bude opět pokračovat restaurování hrobky a náhrobků, na které po zpřístupnění hřbitova půjdou peníze vybrané z dobrovolného vstupného.

„Chtěli bychom otevřít na začátku května. Bude trochu záležet i na počasí, ale jsem optimista,“ dodal ředitel SPH Martin Červený.


Další články
Nahoru