dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Zdarma do Národního divadla, servíruje se ochutnávka z novinky Louskáček a Myšák Plyšák
Zkoušky na představení Louskáček a Myšák Plyšák pod vedením Petra Zusky vrcholí. Foto: Mário Bakuš

Zdarma do Národního divadla, servíruje se ochutnávka z novinky Louskáček a Myšák Plyšák

Další díl oblíbeného pořad Hovory s… bude odehrán na jevišti Nové scény Národního divadla v úterý 1. prosince v 16 hodin. Vstup pro veřejnost je zdarma. V rámci odpoledne příchozí uvidí ukázku z připravované premiéry baletního představení Louskáček a Myšák Plyšák. Světová premiéra inscenace se uskuteční o dva dny později.

„Na Nové scéně Národního divadla přivítáme Petra Zusku, uměleckého šéfa Baletu Národního divadla, choreografa a tanečníka, který se divákům představí v živém rozhovoru o životě, choreografické tvorbě a hlavně o nově připravované premiéře baletu Louskáček a Myšák Plyšák – tentokrát s významným českým hercem Viktorem Preissem v roli moderátora,“ zvou organizátoři.

Legendární vánoční pohádka, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a kterou posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, neodmyslitelně patří k vánočnímu programu Baletu Národního divadla.

Po jedenácti sezonách uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose Petr Zuska se sólisty a členy Baletu ND chystá inscenaci úplně novou. Za tónů krásné, notoricky známé Čajkovského hudby se bude odvíjet příběh plný poetiky, humoru, obrazů a kouzel.

Petr Zuska vymyslel vlastní příběh, jehož základními stavebními kameny jsou Kouzlo, Láska a Humor. „V něčem je tak trochu převrácený, v mnohém dá se říci český. Přičemž respektuji Čajkovského nádhernou muziku, adaptuji se do základních rámů Petipovy zkratky a snažím se tu a tam dotknout symbolů a archetypů Hoffmanových a tím vytvořit příběhu logiku i přesah,“ sdělil serveru Pražský patriot.

„Jsou situace, scény a některé postavy, které se tomu vymykají, ale stěžejní louskáčkovské pasáže jsou opřeny o slovník klasického baletu. To však neznamená, že nějaké choreografie přebírám z dřívějška. Všechno zde bude nové. I v rámci známých pas de deux a variací,“ dodal Petr Zuska.

LOUSKÁČEK A MYŠÁK PLYŠÁK

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij

Libreto: Petr Zuska podle E. T. A. Hoffmanna

Choreografie a režie: Petr Zuska

Scéna: Pavel Svoboda

Kostýmy: Alexandra Grusková

Světelný design: Daniel Tesař

Animace: Šimon Koudela a Karel Mařík

Asistenti choreografa: Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov, Nelly Danko, Alexej Afanassiev

Dirigent: Václav Zahradník / Sergej Poluektov

Hraje Orchestr Národního divadla

První a druhá premiéra 3. a 4. prosince 2015.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru