dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
31°C
Zchátralý ateliér sochařky Wichterlové převezme magistrát, rozhodla Praha 1
Ateliér roky chátral. Foto: Facebook David Bodeček

Zchátralý ateliér sochařky Wichterlové převezme magistrát, rozhodla Praha 1

Zastupitelé Prahy 1 včera odsouhlasili převzetí pozemku s ateliérem sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně pražským magistrátem. Dosud jej měla ve správě městská část. Pod vedením Galerie hlavního města by v památkově chráněném domě měla vzniknout expozice připomínající život a dílo známé sochařky. Na místě pod Petřínem žila 50 let a v roce 1990 tam i zemřela.

Zachování ateliéru se stalo předmětem veřejné diskuse poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) oznámilo záměr celý objekt i se zahradním domkem prodat. Po kritice od toho ustoupilo, minulá rada hlavního města pak schválila usnesení o tom, že má zájem památku převzít a obnovit. Současné vedení Prahy chce v plánu pokračovat.

„Dlouhá léta tento majetek chátrá a je tu plán hlavního města ho využít způsobem, který má kulturní dosah, dovolím si říct, na celou republiku," uvedl včera radní Prahy 1 Vladan Brož (Praha 1 Sobě). Dodal, že na hlavní město přechází i nutná několikamilionová investice.

Praha 1 nyní podle Brože jedná s magistrátem o memorandu, jehož součástí bude podmínka zachování ateliéru a jeho zpřístupnění veřejnosti. Kromě díla sochařky by mohly být v nové expozici i sochy jejího manžela Bedřicha Stefana.

Po převzetí ateliéru městem by měla novou expozici provozovat Galerie hlavního města, která plánuje zachovat stávající podobu interiéru tak, aby ukazoval, jak umělkyně žila a tvořila. Expozici by pak mohly doplnit další krátkodobé výstavy.

Jednání zastupitelstva se včera účastnila praneteř sochařky Marie Wichterlová, která se spolu s dalšími členy rodiny pokouší zpřístupnit ateliér veřejnosti již delší dobu. Rodina pozbyla přístup k domku v roce 2016, kdy jí Praha 1 ukončila nájem.

I když Wichterlová včerejší krok Prahy 1 vítá, upozornila, že projekt je stále na začátku a nyní přijdou na řadu jednání mezi městskou částí, magistrátem a galerií. „Doufáme, že se to zvládne ještě v tomto volebním období, protože se nechceme vrátit zase na začátek," uvedla.

Dodala, že původní vybavení ateliéru včetně soch se zachovalo. „Naše rodina se rozhodla věnovat vybavení ateliéru včetně uměleckých děl Galerii hlavního města za podmínky, že ateliér bude pietně zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti," řekla Wichterová.

Doplnila, že součástí uvedení do původního stavu by měla být i zahrada, ve které vznikala slavná díla a která nedílně patřila k ateliéru. Podobu zahrady navrhla sochařčina sestra, která byla zahradní architektkou.

Hana Wichterlová patřila mezi nejvýznamnější meziválečné sochaře. Jejím bratrem byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru