Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zchátralá Kuželna u hradeb se dočká záchrany, místo bude mít komunitní charakter
Kuželna (vpravo) a bar u ní. Foto: Facebook Za Kuželnu

Zchátralá Kuželna u hradeb se dočká záchrany, místo bude mít komunitní charakter

Šestaosmdesát let starou budovu Kuželny v Horské ulici u Novomětských hradeb na okraji Podskalí čeká obnova. Radnice Prahy 2 si nechá zpracovat její projekt, budova je ve špatném technickém stavu. Opraven bude rovněž přilehlý park. Informovala o tom mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová.

Rada městské části Praha 2 na svém pondělním jednání rozhodla, že si nechá zpracovat projektovou dokumentaci na revitalizaci budovy Kuželny a přilehlého areálu v parku U Hradeb podél ulice Horská. Místo původně plánované celkové revitalizace parku podél novoměstských hradeb by se chtěla zaměřit na zachování komunitního charakteru místa. 

Změnu postoje radnice oznámila v únoru tohoto roku v návaznosti na připravovaný rozpočet městské části, kdy plánované investice prošly ve světle ekonomicky těžko predikovatelného vývoje přísným přehodnocením. Takovou investicí byl i záměr komplexní revitalizace parku U Hradeb, od kterého nakonec radnice v důsledku rostoucích cen služeb a materiálů ustoupila.  

„Nechali jsme si zpracovat statický posudek historické Kuželny, který nám odpověděl na mnohé otázky. Budova a její okolí dostálo posledních zásadních úprav koncem 80. let a její aktuální stav je havarijní. Přesto je i dnes toto místo cílem komunitního setkávání a jeho potenciál bychom rádi využili. Přejeme si, aby území i nadále poskytovalo rekreačně-sportovní vyžití a dostálo revitalizace, které si zaslouží,“ uvedl místostarosta Jan Korseska (ODS), který má ve své gesci finance a správu majetku. 

Budova i přes špatný technický stav stále slouží jako klubovna s občerstvením a kuželkářskou dráhou pro utkání místního klubu. „Měli bychom využít to, co Kuželna a její okolí nabízí – jedinečnou lokalitu a komunitní charakter místa spjatého s historií, a z těchto přínosů vytvořit základní kámen, na kterém můžeme postavit budoucnost celého areálu. Přejeme si, aby po revitalizaci nadále sloužilo co nejširší skupině občanů Dvojky. Lidé by si zde v budoucnu mohli v létě posedět u táboráku, vypěstovat zeleninu v komunitní zahradě nebo si jen odpočinout a potěšit se krásným výhledem. Obnovit chceme také venkovní sportoviště,“ dodal Korseska. 

Vedle zachování funkčního využití stávajícího objektu Kuželny se zázemím pro hráče a diváky proto radnice považuje za klíčové vybudování veřejně přístupné restaurace, zázemí pro komunitní zahradu a revitalizaci plochy se sportovním využitím. 

Na střeše budovy by pak měla vzniknout pobytová terasa s vyhlídkou. Radnice předpokládá, že cena projektu včetně nákladů stavebního řízení nepřesáhne částku dva miliony korun. 

Radnice dlouhodobě pracuje na obnově oblasti mezi ulicemi Horská, Albertov, Ke Karlovu, Apolinářská a Na Slupi. Opravena byla například zahrada Ztracenka, kde na původně téměř neprostupném území vznikly nové chodníčky, dělníci vysázeli stromy a instalovali osvětlení.


Autor: puc

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru