dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
30°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
27°C
Zbytečné požáry při čarodějnicích pramení z chyb ohnivců
Organizované čarodějnice se konají každoročně například v Podolí. Tam je o bezpečnost postaráno. Foto: archiv Žluté lázně

Zbytečné požáry při čarodějnicích pramení z chyb ohnivců

Mezi události, kdy jsou hasiči ve zvýšené pozornosti, patří každoročně pálení čarodějnic. Na dotazy týkající se těchto tradičních akcí konaných na konci dubna odpovídal mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

O kolik procent každoročně stoupne počet zásahů pražských hasičů v noci, kdy probíhají akce „pálení čarodějnic“?
Statistika má v Praze spíše sestupnou tendenci. Z dlouhodobého hlediska požárů v Praze v souvislosti s pálením čarodějnic spíše ubývá. Akce jsou více organizované.

V jakých částech Prahy je dlouhodobě nejvíce požárů při „čarodějnicích“?
To se nedá jednoznačně říci, ale obecně je to v okrajových částech Prahy. V zástavbě čarodějnice lidé nepálí.
 
Jaká je tendence počtu výjezdů v posledních letech?
Požárů je stejně. V souvislosti s pálením čarodějnic jde o zhruba o deset případů ročně s minimální škodou. Jde o špatně uhašené vatry, kdy se požár rozšíří na okolní porost. Zranění také bývají minimální. Občas dojde ke zranění při hašení požáru, který se rozšířil mimo ohniště.
 
Jaké chyby lidé nejčastěji dělají z pohledu požární bezpečnosti při pálení čarodějnic?
První chyba je při zapalování vatry. Mnohdy lidé používají benzín nebo jinou hořlavou látku pro urychlení hoření. To ale bývá nebezpečné a prudké vznícení par hořlavé látky může způsobit rozmetání hořících částí vatry mezi přihlížející dav. Druhou a nejrozšířenější chybou je pak to, že lidé od vyhořelého ohniště odejdou a nedostatečně ho uhasí. Žhavé uhlíky může rozfoukat vítr do okolní trávy nebo dřevěných objektů v blízkosti ohně. Další chybou je výběr místa. Obecně doporučujeme pálení čarodějnic na organizovaných akcí jednotlivých Městských částí nebo místních hasičů. Pokud chcete pálit čarodějnice v soukromí, pak doma na zahradě na ohraničeném ohništi, ale jako běžný ohníček nebo na veřejných ohništích.
 
Pokud vznikne při takové akci požár, co mají lidé udělat, aby předešli šíření požáru a dalším škodám?
Snažit se požár v okolí vatry uhasit (s ohledem na bezpečnost, hrdinství nedoporučuji), přivolat hasiče na linku 150 a upřesnit místo požáru, zajistit bezpečný odchod všech osob z místa požáru.
 
Na jakých místech nejčastěji požáry při čarodějnicích vznikají?
Vatry se většinou pálí na loukách a v přírodním prostředí, proto je nejvíce požárů trav a okolního porostu.

Když probíhá zapálení vatry na oficiálních akcích k čarodějnicím, musí být stanoven někdo, kdo má oheň na starosti a je povinnost, aby byl na místě hasič?
Každý organizátor musí zajistit místo konání s ohledem na rozsah akce a bezpečnost osob. Na těchto akcích bývá požární asistence místních dobrovolných hasičů.
 
Co by měl člověk udělat před tím, než opustí místo v přírodě, kde dělal pálení čarodějnic?
Řádně oheň uhasit. Pokud je vatra větší, odejít ideálně až hodinu po uhašení. U organizovaných ohňů hasiči hlídají ohniště až do rána. 


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru