dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Zavzpomínejte na maturitu: Svaťák na Štvanici představí divadelní adaptace školní četby
Festival se koná ve vile na Štvanici, která stojí vedle zbouraného zimáku.

Zavzpomínejte na maturitu: Svaťák na Štvanici představí divadelní adaptace školní četby

V prvních májových dnech se ve Vile Štvanice bude konat festival doporučené maturitní literatury Svaťák. Vila a její blízké okolí se ožije postavami a příběhy známých literárních děl. Festival, který ve třech dnech představí desítky děl z doporučené četby, není určen jen budoucím maturantům, ale všem, kteří mají rádi literaturu.

Festival SVAŤÁK

1. až 3. května ve Vile Štvanice

www.vilastvanice.cz

Do Vily Štvanice byla pro tuto příležitost pozvána řada režisérů a dramaturgů, aby vytvořili originální divadelní adaptace kanonických literárních děl. Ve Vile a jejím blízkém okolí diváci uvidí Newtonův mozek Jakuba Arbesa, Joycovy Dubliňany, Vaculíkova Morčata, klasiku hororové literatury Frankensteina Mary Schelleyové, nebo zažijí prvomájový večer s básní Karla Hynka Máchy.

Pozváno je několik hostujících divadelních souborů, které mají na repertoáru adaptace maturitní četby. Dále se v rámci Svaťáku bude konat čtení současných autorů, svou účast potvrdili Irena Dousková, Věra Nosková, Marek Toman, Petr Borkovec či Karol Sidon.

Návštěvníci uvidí filmové adaptace Spalovače mrtvol a Farmy zvířat ve večerním letním kině. Připravena je celodenní společenská hra s Apollinairovými Kaligramy a kvízy pro ověření znalosti literatury.

Festival otevře 1. května ve 20 hodin inscenace režiséra Jiřího Adámka, vycházející z grafické poezie Václava Havla, dále bude následovat scénické čtení Máje od 21:30, autorská skica Matěje Nechvátala.

svatak-logo-nahled Další dva dny mají bohatý program od 14 hodin až do půlnoci. Domácí tvůrci Marie Nováková a Ivo Kristián Kubák uvedou Vaculíkova Morčata, hostem bude také Jaroslav Achab Haidler se svým legendárním Panem Theodorem Mundstockem, festival ukončí domácí soubor Geisslers Hofcomoedianten obnovenou premiérou Lakomce podle G. B. Moliéra. Permanentka na celý den stojí 300 korun a pro studenty a pedagogy 150 korun.

A proč by měli nejen studenti zavítat na Svaťák na Štvanici, prozrazuje dramaturgyně festivalu Marie Nováková: „Nové adaptace literárních děl nemají nahradit četbu oněch děl, ale nabídnout nový pohled, autorskou interpretaci, která vzbudí zvědavost si tato díla přečíst.“

Program festivalu Svaťák

1. května
20:00    V. Havel: ANTIKÓDY / host
21:30    K. H. Mácha: MÁJ
22:00    J. Herz: SPALOVAČ MRTVOL / letní kino

2. května
14–17   J. Joyce: DUBLIŇANÉ
14–23   G. Apollinaire: KALIGRAMY
15:00    I. DOUSKOVÁ / autorské čtení
15:00    L. Vaculík: MORČATA
16:00    J. Zeyer: LEGENDA PRAŽSKÁ
17:00    J. Zamjatin: MY
17–20   J. Joyce: DUBLIŇANÉ
18:00    V. NOSKOVÁ / autorské čtení
18:00    J. Arbes: NEWTONŮV MOZEK
19:00    L. Fuks: PAN THEODOR MUNDSTOCK / host
20:00    M. Shelleyová: FRANKENSTEIN
21:00    J. Austen: PUD A ZKUŠENOST / host
22:00    FARMA ZVÍŘAT / letní kino

3. května
14–23   G. Apollinaire: KALIGRAMY
14:00    L. Vaculík: MORČATA
15:00    M. TOMAN / autorské čtení
16:00    J. Zeyer: LEGENDA PRAŽSKÁ
16:00    J. Arbes: NEWTONŮV MOZEK
17:30    K. H. Krchovský: JÁ + JÁ = ♥ / host
18:30    K. SIDON / autorské čtení
19:15    J. Zamjatin: MY
20:00    P. BORKOVEC / autorské čtení
21:00    Molière: LAKOMEC / host
22:30    DJ Bica (Inside Kru DJs) – hip-hop/jazz/funk/break


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru