dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Závodský ke Klinice: Stát má opuštěné budovy pro podobné aktivity, ale nelze si nic vynucovat
Nevidomý právník Ondřej Závodský. Foto: archiv

Závodský ke Klinice: Stát má opuštěné budovy pro podobné aktivity, ale nelze si nic vynucovat

Kolem sociálního centra Klinika na Žižkově je v posledních dnech opět velmi rušno. Budova bude předána Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), čímž skončí nedávno dojednaná nájemní smlouva. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který v minulosti půl roku vedl současného správce diskutované budovy, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Iniciativa Klinika se vyjádřila, že informace o jejím brzkém stěhování z žižkovské budovy je předčasná. Do kdy má tedy k vystěhování dojít?
Vláda minulý týden schválila, že se ruší privatizace. Následně se převede smlouvou příslušnost k hospodaření majetku z jedné státní organizace na druhou, tedy z ÚZSVM na GIBS. Ovšem nic nebrání tomu, aby GIBS, pokud se tak rozhodne, ve spolupráci s Klinikou pokračovala.

Jsou naplánována nějaká jednání?
Za sebe mohu říci, že zástupce Kliniky potkám ve středu. Řekneme si právní možnosti ze strany státu, oni řeknou své představy a budeme se snažit stanoviska sblížit. Ale nemůžu nic slíbit. Stát by se měl snažit, aby podobné iniciativy měly ve společnosti místo a aby se využívaly prázdné budovy. Ale řekněme si otevřeně, státní budovy jsou pro stát a není seriózní, aby někdo říkal, že chce být tam a tam a navíc si to vynucoval.

Jak hodnotíte samotný projekt sociálního centra, který doposud funguje v omezeném režimu? V současnosti v budově probíhá Lidová žižkovské univerzita, v rámci které se koná řada přednášek.
Jak jsem již řekl, je to věc, která do naší společnosti patří. Jde o to, aby obec, v daném případě městská část Praha 3, sama pomáhala státu rozhodnout, které z těchto iniciativ je pro konkrétní region užitečná. Stát má nyní celou řadu podobných nepotřebných budov a nebude proti tomu, aby se v nich iniciativy typu Klinika po dobu několika měsíců podílely na pokrytí sociálních aktivit.

Lze tedy smlouva s Klinikou, která nyní končí, považovat za jistý pilotní projekt?
Ano, přesně tak. Zpočátku jsme na sebe harašili pendreky, následně se to přetavilo ve formu spolupráce, která má sice stále nějaké mouchy, ale může to být do budoucna zajímavá možnost alternativního spojení státu a nevládních iniciativ.

Lze vaší odpověď pochopit, že i v budoucnu možná pustíte iniciativy do dalších objektů?
Testujeme tento pilotní projekt, snažíme se ho průběžně vyhodnocovat. Když se to osvědčí, tak u některých menších objektů budeme zvažovat, že do nich nějakou formu občanské aktivity pustíme. Chci připomenout, že už existuje spolupráce státu a občanského sdružení Alternativa II při řešení budoucnosti opuštěných kurtů na Letné. Mělo by zde vzniknout sportovně-společenské centrum VýLetná.

Ještě se vraťme ke Klinice, která chce zůstat dále na Žižkově, kam prý tento konkrétní projekt patří.
Dlouhodobě bude takové přání nevyslyšeno, krátkodobě bude záležet na GIBS, jestli se zachová stejně jako ÚZSVM a sociální centrum v budově nějaký čas nechá.

V tisku se objevily informace, že GIBS nemá na rekonstrukci peníze…
Tak to nefunguje, nejde o to, jestli GIBS má, nebo nemá. GIBS je domluvený s ministerstvem financí, že se prostředky v budoucnu uvolní, příslib tam tedy je. Už proběhla jednání, do budoucna se s financováním rekonstrukce počítá, jsou vyčleněny. Musí se udělat projekt, veřejná zakázka, takže zatím nemá smysl peníze alokovat na nějakém účtu. Proto možná vznikly dezinformace, že peníze na opravu nejsou.


Další články
Nahoru