Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Formule konstruované studenty ČVUT měl představit závodní den, akce se odkládá
Formule týmu CTU CarTech z Fakulty strojní. Foto: ČVUT

Formule konstruované studenty ČVUT měl představit závodní den, akce se odkládá

Spatřit v akci nejnovější formule a motocykly konstruované studentskými týmy z ČVUT můžete během Závodního dne ČVUT. Akce pro veřejnost se měla původně uskutečnit už v úterý 3. října dopoledne v ulici Technická v kampusu v Praze–Dejvicích, kvůli opravě potrubí se přesunula na konec desátého měsíce. Termín bude teprve oznámen. Studentské týmy eForce z Fakulty elektrotechnické a CTU CarTech z Fakulty strojní na akci oficiálně uvedou jednu velkou novinku. 

„Je to jedinečná příležitost vidět formule i motorky z ČVUT v plném provozu. To je věc, kterou nelze vidět jinde než na uzavřeném letišti nebo závodním okruhu, jež nejsou přístupné široké veřejnosti,“ uvedl Jan Cába z týmu eForce FEE Prague Formula.

Členové a členky týmu staví autonomní elektroformule, s nimiž závodí na evropských tratích. Tým, tvořený především studenty a studentkami Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní, se loni dostal mezi desítku nejlepších studentských týmů v Evropě.

Lidé si budou moci prohlédnout aktuální fúzi pilotované a autonomní elektroformule, kterou eForce vyvinuli pro letošní závodní sezónu. Formule vznikla spojením dvou předešlých generací pilotované a autonomní formule.

K vidění bude také monopost FS.15 týmu CTU CarTech z Fakulty strojní, který soutěží na závodech formulí se spalovacím motorem. Loni CTU CarTech poprvé postavil formuli s hybridním pohonem, kterou pro další sezónu zdokonalil.

Tým CTU CarTech má za sebou podle mluvčího Jakuba Kaplického velmi úspěšnou sezónu, kdy obsadil první místa na závodech v Nizozemsku a Rakousku, na závodech v Česku získal bronz a v Chorvatsku stříbro.

Vedle obou typů formulí pak bude během závodního dne představen také nový prototyp elektrické závodní motorky EVO 3.0 Electric týmu CTU Lions z Fakulty dopravní, který závodí v soutěži MotoStudent.

Na rozdíl od formulí má soutěž MotoStudent dvouletou sezónu a zakončení té aktuální se uskuteční teprve v polovině října na okruhu v Aragonu. CTU Lions nyní dokončuje již třetí motorku s elektrickým pohonem.

Bude na co koukat

„Během závodního dne budou v různých intervalech probíhat hlavně dynamické ukázky, všichni kolemjdoucí se mohou podívat, jak formule jezdí, a zjistit také, jak probíhala jejich stavba. Zároveň bude i možnost pohovořit si s členy a členkami týmů, přidat se do týmu nebo potkat zástupce našich partnerských firem,“ popsal program akce Jan Cába.

„Je to jedinečná příležitost, aby prváci a prvačky z různých fakult zjistili, co je to být součástí týmu, jak to chodí a co to přináší pro jejich pozdější studium i kariéry,“ zdůraznil Jakub Kaplický.

Velkou, a během závodního dne oficiálně uskutečněnou, novinkou pak bude spojení týmů eForce a CTU CarTech. „Bude se pokračovat pod názvem eForce FEE Prague Formula, ale barvy na autě budou ponechány v červeno-modrém schématu naší spalovací formule,“ upřesnil Jakub Kaplický.

„Spojení nastane hlavně proto, že pravidla nejprestižnějších závodů Formula Student Germany momentálně upřednostňují pouze elektrickou autonomní formuli. Spalovací kategorie, vzhledem k budoucím trendům, pomalu končí, a i nejlepší spalovací týmy světa tak začaly přecházet k výstavbě elektrické formule. Což bylo vidět i u kluků z CarTech, jejichž tým v podstatě dorazil na vrchol spalovací kategorie,” vysvětlil Cába.

„Pokud se všichni chceme posunout dál a zabojovat proti nejlepším týmům o ta nejlepší místa, musíme spojit síly dohromady. Především lidské zdroje a zároveň i finance, abychom mohli postavit nejlepší auto, které je schopno konkurovat týmům z Mnichova a Stuttgartu,“ dodal. eForce FEE Prague Formula tak nově bude čítat zhruba sedm desítek lidí, což je cca dvojnásobek velikosti původních týmů.

A jaký je plán nového složení týmu pro následující měsíce? „Po spojení přijde i úplně nový koncept elektrické autonomní formule. Předěláme celé auto – monokok, zástavbu jednotlivých jednotek či mechanismy potřebné pro bezpilotní jízdu. Kvůli větší bezpečnosti i lepší servisovatelnosti přesuneme baterii zpod nohou pilota do zadní části vozu. Je to pro nás velké sousto, ale jsme rádi, že nás bude hodně. Neboť budeme schopni využít maximum potenciálu všech členů a členek a zkušenosti, které posbírali během stavby obou aut,“ shrnul Jan Cába.


Autor: Cen

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

Dnes v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Další články
Nahoru