Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Formule konstruované studenty ČVUT měl představit závodní den, akce se odkládá
Formule týmu CTU CarTech z Fakulty strojní. Foto: ČVUT

Formule konstruované studenty ČVUT měl představit závodní den, akce se odkládá

Spatřit v akci nejnovější formule a motocykly konstruované studentskými týmy z ČVUT můžete během Závodního dne ČVUT. Akce pro veřejnost se měla původně uskutečnit už v úterý 3. října dopoledne v ulici Technická v kampusu v Praze–Dejvicích, kvůli opravě potrubí se přesunula na konec desátého měsíce. Termín bude teprve oznámen. Studentské týmy eForce z Fakulty elektrotechnické a CTU CarTech z Fakulty strojní na akci oficiálně uvedou jednu velkou novinku. 

„Je to jedinečná příležitost vidět formule i motorky z ČVUT v plném provozu. To je věc, kterou nelze vidět jinde než na uzavřeném letišti nebo závodním okruhu, jež nejsou přístupné široké veřejnosti,“ uvedl Jan Cába z týmu eForce FEE Prague Formula.

Členové a členky týmu staví autonomní elektroformule, s nimiž závodí na evropských tratích. Tým, tvořený především studenty a studentkami Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní, se loni dostal mezi desítku nejlepších studentských týmů v Evropě.

Lidé si budou moci prohlédnout aktuální fúzi pilotované a autonomní elektroformule, kterou eForce vyvinuli pro letošní závodní sezónu. Formule vznikla spojením dvou předešlých generací pilotované a autonomní formule.

K vidění bude také monopost FS.15 týmu CTU CarTech z Fakulty strojní, který soutěží na závodech formulí se spalovacím motorem. Loni CTU CarTech poprvé postavil formuli s hybridním pohonem, kterou pro další sezónu zdokonalil.

Tým CTU CarTech má za sebou podle mluvčího Jakuba Kaplického velmi úspěšnou sezónu, kdy obsadil první místa na závodech v Nizozemsku a Rakousku, na závodech v Česku získal bronz a v Chorvatsku stříbro.

Vedle obou typů formulí pak bude během závodního dne představen také nový prototyp elektrické závodní motorky EVO 3.0 Electric týmu CTU Lions z Fakulty dopravní, který závodí v soutěži MotoStudent.

Na rozdíl od formulí má soutěž MotoStudent dvouletou sezónu a zakončení té aktuální se uskuteční teprve v polovině října na okruhu v Aragonu. CTU Lions nyní dokončuje již třetí motorku s elektrickým pohonem.

Bude na co koukat

„Během závodního dne budou v různých intervalech probíhat hlavně dynamické ukázky, všichni kolemjdoucí se mohou podívat, jak formule jezdí, a zjistit také, jak probíhala jejich stavba. Zároveň bude i možnost pohovořit si s členy a členkami týmů, přidat se do týmu nebo potkat zástupce našich partnerských firem,“ popsal program akce Jan Cába.

„Je to jedinečná příležitost, aby prváci a prvačky z různých fakult zjistili, co je to být součástí týmu, jak to chodí a co to přináší pro jejich pozdější studium i kariéry,“ zdůraznil Jakub Kaplický.

Velkou, a během závodního dne oficiálně uskutečněnou, novinkou pak bude spojení týmů eForce a CTU CarTech. „Bude se pokračovat pod názvem eForce FEE Prague Formula, ale barvy na autě budou ponechány v červeno-modrém schématu naší spalovací formule,“ upřesnil Jakub Kaplický.

„Spojení nastane hlavně proto, že pravidla nejprestižnějších závodů Formula Student Germany momentálně upřednostňují pouze elektrickou autonomní formuli. Spalovací kategorie, vzhledem k budoucím trendům, pomalu končí, a i nejlepší spalovací týmy světa tak začaly přecházet k výstavbě elektrické formule. Což bylo vidět i u kluků z CarTech, jejichž tým v podstatě dorazil na vrchol spalovací kategorie,” vysvětlil Cába.

„Pokud se všichni chceme posunout dál a zabojovat proti nejlepším týmům o ta nejlepší místa, musíme spojit síly dohromady. Především lidské zdroje a zároveň i finance, abychom mohli postavit nejlepší auto, které je schopno konkurovat týmům z Mnichova a Stuttgartu,“ dodal. eForce FEE Prague Formula tak nově bude čítat zhruba sedm desítek lidí, což je cca dvojnásobek velikosti původních týmů.

A jaký je plán nového složení týmu pro následující měsíce? „Po spojení přijde i úplně nový koncept elektrické autonomní formule. Předěláme celé auto – monokok, zástavbu jednotlivých jednotek či mechanismy potřebné pro bezpilotní jízdu. Kvůli větší bezpečnosti i lepší servisovatelnosti přesuneme baterii zpod nohou pilota do zadní části vozu. Je to pro nás velké sousto, ale jsme rádi, že nás bude hodně. Neboť budeme schopni využít maximum potenciálu všech členů a členek a zkušenosti, které posbírali během stavby obou aut,“ shrnul Jan Cába.


Autor: Cen

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru