Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Závod 1000 mil československých odstartoval prezident Pavel
Prezident ČR Petr Pavel se na chvíli proměnil ve startéra. Foto: NTM

Závod 1000 mil československých odstartoval prezident Pavel

Ve čtvrtek 13. června odstartovala od Autoklubu České republiky v Opletalově ulici vzpomínková jízda historických automobilů 1000 mil československých. V roce 120. výročí založení Autoklubu České republiky a 90 let od nejúspěšnějšího ročníku bývalého dálkového závodu měl letošní slavnostní start o to svátečnější atmosféru. Akci svou návštěvou poctil prezident České republiky Petr Pavel, který se ujal nejen role startéra, ale poctivě také obešel celé soutěžní depo v Opletalově ulici, ve kterém bylo 120 historických automobilů.

V rámci své hodinové návštěvy si prezident také prošel klubový dům a zapsal se do kroniky Autoklubu ČR. Obdivovat mohl také unikátní Cenu presidenta republiky, kterou do soutěže věnoval v roce 1934 T. G. Masaryk.

Opletalova ulice před Autoklubem ČR se ve středu 12. června odpoledne změnila v závodní depo, stejně jako v dobách slavného závodu 1000 mil československých, který se konal v letech 1933–35. Návštěvníci měli možnost si unikátní vozy prohlédnout na vlastní oči a připraven byl také doprovodný program.

Po celé odpoledne hrála swingová kapela, mezi automobily chystající se na náročnou jízdu diváci mohli obdivovat modelky a modely Salonu první republiky. Ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského byl ve dvoře knihovny v Jeruzalémské ulici připraven program pro děti připomínající legendární Elišku Junkovou.

Ve čtvrtek od šesté hodiny ranní automobily odjížděly v minutových intervalech. Roli startérů se ujali prezident republiky Petr Pavel, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), první místostarosta Prahy 1 David Bodeček (nez./klub Piráti a občané z Prahy 1) a viceprezident Autoklubu ČR pro zájmovou činnost František Čečil.

A jaká je aktuální situace na trati? „První etapa do Bratislavy proběhla úspěšně s cílem pod Devínským hradem na symbolickém soutoku Moravy a Dunaje. Posádky zvládly 404 kilometrů dlouhou trasu bez větších problémů přesto, že u Havlíčkova Brodu nás postihl poměrně silný déšť. Dnes pokračujeme slovenskou etapou, mimo soutěž jsou pro poruchu čtyři vozidla,“ hlásil v pátek ráno Jiří Patočka, ředitel soutěže.

Po páteční etapě v okolí Bratislavy se zpátky do Prahy historická auta vrátí v sobotu 15. června. Zveme všechny zájemce ke sledování cílové rovinky, která bude před budovou Národního technického muzea na Letné. Vozy zde projedou mezi 17. a 19. hodinou.

Národní technické muzeum připravilo pro rodiny s dětmi další ročník soutěže na šlapacích autíčkách „Rallye NTM“. Malí účastníci ve věku 3 až 7 let mohou na autíčkách z dílny Czech Pedal Cars trénovat od 14 hodin v Letenských sadech naproti muzeu a od 15 hodin se zúčastnit soutěže v jízdách pravidelnosti. Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej. Letenský kolotoč bude otevřen do 19 hodin.  


Autor: red

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru