dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Závod „1000 mil československých 2017“ startuje, před muzeem uvidíte desítky veteránů
Připomínka loňského ročníku závodu. Foto: archiv NTM

Závod „1000 mil československých 2017“ startuje, před muzeem uvidíte desítky veteránů

Před Národním technickým muzeem (NTM) se letos již po čtvrté odehraje start i cíl jízdy historických automobilů, která obnovuje tradici závodu 1000 mil československých. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu a byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.  

Šlo o rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha – Kolín – Německý Brod – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava. Účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku.

O vysoké sportovní úrovni tohoto podniku svědčí dodnes úctyhodné jízdní průměry vítězů. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru 111,5 km/h.

Již od sedmdesátých let 20. století pražský Veteran Car Club příležitostně pořádá vzpomínkovou jízdu historických automobilů 1000 mil československých, která se jede na stejné trase jako původní závod – tedy z Prahy přes Brno do Bratislavy a zpět.

„Zveme zájemce o historické sportovní automobily na mimořádnou příležitost, kdy bude možné ve dnech 14., 15. a 17. června vidět během přejímky, startu a dojezdu závodu u Národního technického muzea v akci šest desítek předválečných automobilů a sportovních automobilů do roku výroby 1965,“ uvedl ředitel závodu Miroslav Krejsa.

Středa 14. 6. od 16 do 18.30 hodin přejímka části vozidel

Čtvrtek 15. 6. od 6 hodin ráno přejímka zbývajících vozidel, start od 7 hodin

Sobota 17. 6. od 16 hodin dojezd jednotlivých automobilů do cíle v NTM

Závod 1000 mil československých 2017 pořádá Veteran Car Club Praha, podrobný harmonogram akce naleznete zde.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru