Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Závislost na sázení dohnala úspěšné muže k padělání peněz
Zajištěné padělky bankovek. Zdroj foto: Policie ČR

Závislost na sázení dohnala úspěšné muže k padělání peněz

O dvou příbězích se stejným koncem aktuálně informovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Oba pracovně vytížení a tudíž zajištění muži propadli gamblerství, přišli o všechny peníze, a tak si je začali tisknout. Oba byli odhaleni, oba se přiznali, oběma hrozí až pět let vězení.  

První příběh začíná u pětadvacetiletého muže z Prahy, který měl několik zaměstnání a ve svém volnu pomáhal při volnočasových aktivitách mládeži. Bohužel postupem času propadl sázení a přišel o všechny peníze. Jelikož věděl, že jeho příbuzná má doma schované peníze, rozhodl se, že si je „vypůjčí“.

„Z místa, kde měla peníze uryté, vzal bezmála osmdesát tisíc korun a zaměnil je za padělky bankovek, které si vytiskl na domácí tiskárně. Odcizenou finanční hotovost si vzal a podle jeho slov věřil, že nyní vyhraje a peníze vrátí zpět. To se ale nestalo a všechny peníze opět prohrál v sázkách,“ popsala Kropáčová.

Na to, že jsou peníze padělané, se však přišlo velmi rychle. Poškozená jednu z bankovek dala k narozeninám dalšímu příbuznému, který se při výměně peněz na dovolenou od směnárníka dozvěděl, že se jedná o padělek.

V ten okamžik se však ukázalo, že ostatní uschované peníze, které žena má doma, jsou taktéž falešné. Tím se rozběhl kolotoč pátrání po pachateli. Jelikož muž věděl, že se vše provalilo, sám přišel na policejní služebnu a k odcizení peněz a výrobě padělků se doznal. Na policejní služebnu sebou přinesl i tiskárnu, na které peníze tisknul.

Druhý osmadvacetiletý muž pracoval jako účetní velkého hotelového řetězce, a navíc v několika dalších státních organizacích. Na dnešní dobu bral nadprůměrný plat, ale jelikož byl taktéž závislý na sázení, postupem času o všechny peníze přišel. Jelikož už neměl žádné peníze na sázení, z pracovního trezoru vzal celkem 1,2 milionu korun.

Místo peněz do trezoru vložil sedmapadesát falešných pětitisícikorun a dvaašedesát pětiset eurových bankovek. Peníze si vytiskl na profesionální tiskárně, kterou měl k dispozici u dalšího zaměstnavatele.

„Všechny peníze však opět prohrál v hazardních hrách a přišel o ně. Při namátkové kontrole financí ve firmě pracovníci bezpečnostního oddělení odhalili falešné bankovky, ale i falešné faktury, kterými se snažil zakrývat krádeže peněz,“ sdělila policejní mluvčí.

V obou dvou případech se podle ní jednalo o padělky méně zdařilé, tedy velmi špatné kvality. „Jelikož si oba muži plně uvědomovali, co udělali a že je jejich závislost dohnala až sem, byli rádi, že jejich odhalením, vše skončí,“ popsala Kropáčová.

Kriminalisté hospodářské kriminality v obou případech ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění peněz. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí v délce až pěti let.


Autor: Karel Netolický

Díky brusce se dostali do kontejneru na použitý textil

23. září 2023 v 09:20

Dvojice s bruskou u kontejneru na textil neušla ve středu 20. září po třetí hodině ranní pozornosti obyvatelky z Libeřské ulice v Praze 12. Přivolaní strážníci muže a ženu vyslechli a přivolali státní kolegy. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Další články
Nahoru