Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Závěrečný účet: Praha 5 loni hospodařila se schodkem 62,5 milionu korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Závěrečný účet: Praha 5 loni hospodařila se schodkem 62,5 milionu korun

Radnice Prahy 5 v loňském roce hospodařila se zhruba miliardovými výdaji a příjmy 937,8 milionu korun. Rozdíl 62,5 milionu korun městská část pokryla z rezerv, původně plánovala schodek ještě o asi 300 milionů korun vyšší. Na běžné výdaje šlo 744,5 milionu a na investice 255,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který včera projednali zastupitelé městské části. V roce 2019 Praha 5 skončila s přebytkem 140,6 milionu korun.

Radní městské části pro finance Jan Kavalírek (TOP 09) na jednání řekl, že schodek je dán zejména nižšími příjmy z takzvané zdaňované činnosti, což jsou u městských částí hlavně pronájmy nemovitostí. Pandemie koronaviru se pak podle něj projevila například výpadkem příjmů z některých poplatků.

„Vlastní příjmy jsou nižší, než jsme celkově očekávali," řekl. Naopak na příjmové stránce se podle něj podařilo získat dotace od státu a hlavního města nad původně schválený plán.

Opoziční zastupitel Karel Bauer (bezp.) upozornil na fakt, že v dřívějších letech končila městská část v přebytcích. Nynější výsledek je podle něj dán koncem privatizací a ne úplně efektivním hospodařením s obecním majetkem. Zmínil také skutečnost, že výsledek je ve schodku i přes to, že z peněz určených na investice se vyčerpalo jen 55 procent.

Kavalírek k tomu řekl, že vznikla pracovní skupina, která bude mít za cíl zajistit větší zisk ze zdaňované činnosti. Doplnil, že radnice se snaží spořit na provozu. „Pro rok 2022 snížíme běžné výdaje o deset procent, což bude znamenat úsporu téměř 80 milionů korun," řekl.

Dodal, že úsporu se podařilo najít na všech odborech. Zásadně to podle Kavalírka přispěje k tomu, aby měla městská část na provozní rovině rozpočet vyrovnaný.

Letos plánuje vedení Prahy 5 hospodařit s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun. Rozdíl chce opět doplatit z úspor z předchozích let.

 Konečné výsledky hospodaření se u pražských městských částí obvykle od schváleného i později upraveného plánu hospodaření liší, což je dáno například nižším čerpáním peněz určených na investice. Na loňský rok měla Praha 5 ke konci roku upravený rozpočet, který počítal s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,47 miliardy korun.

Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, v září 2019 nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty.

Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (za ODS), koalici od té doby tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru