Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Závěrečný účet: Praha 5 loni hospodařila se schodkem 62,5 milionu korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Závěrečný účet: Praha 5 loni hospodařila se schodkem 62,5 milionu korun

Radnice Prahy 5 v loňském roce hospodařila se zhruba miliardovými výdaji a příjmy 937,8 milionu korun. Rozdíl 62,5 milionu korun městská část pokryla z rezerv, původně plánovala schodek ještě o asi 300 milionů korun vyšší. Na běžné výdaje šlo 744,5 milionu a na investice 255,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který včera projednali zastupitelé městské části. V roce 2019 Praha 5 skončila s přebytkem 140,6 milionu korun.

Radní městské části pro finance Jan Kavalírek (TOP 09) na jednání řekl, že schodek je dán zejména nižšími příjmy z takzvané zdaňované činnosti, což jsou u městských částí hlavně pronájmy nemovitostí. Pandemie koronaviru se pak podle něj projevila například výpadkem příjmů z některých poplatků.

„Vlastní příjmy jsou nižší, než jsme celkově očekávali," řekl. Naopak na příjmové stránce se podle něj podařilo získat dotace od státu a hlavního města nad původně schválený plán.

Opoziční zastupitel Karel Bauer (bezp.) upozornil na fakt, že v dřívějších letech končila městská část v přebytcích. Nynější výsledek je podle něj dán koncem privatizací a ne úplně efektivním hospodařením s obecním majetkem. Zmínil také skutečnost, že výsledek je ve schodku i přes to, že z peněz určených na investice se vyčerpalo jen 55 procent.

Kavalírek k tomu řekl, že vznikla pracovní skupina, která bude mít za cíl zajistit větší zisk ze zdaňované činnosti. Doplnil, že radnice se snaží spořit na provozu. „Pro rok 2022 snížíme běžné výdaje o deset procent, což bude znamenat úsporu téměř 80 milionů korun," řekl.

Dodal, že úsporu se podařilo najít na všech odborech. Zásadně to podle Kavalírka přispěje k tomu, aby měla městská část na provozní rovině rozpočet vyrovnaný.

Letos plánuje vedení Prahy 5 hospodařit s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun. Rozdíl chce opět doplatit z úspor z předchozích let.

 Konečné výsledky hospodaření se u pražských městských částí obvykle od schváleného i později upraveného plánu hospodaření liší, což je dáno například nižším čerpáním peněz určených na investice. Na loňský rok měla Praha 5 ke konci roku upravený rozpočet, který počítal s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,47 miliardy korun.

Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, v září 2019 nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty.

Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (za ODS), koalici od té doby tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru