Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zatýkací dopis pro Babiše: Senátorka chystá premiérovi v reakci na kritiku Blatného dokument s požadavkem
Dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová loni uspěla v senátních volbách. Foto: se svolením M. Němcové

Zatýkací dopis pro Babiše: Senátorka chystá premiérovi v reakci na kritiku Blatného dokument s požadavkem

Prezident Miloš Zeman tlačí na odvolání ministra zdravotnictví, protože odmítá dát výjimku vakcíně Sputnik. Premiér tvrdí, že k odvolání není důvod, přesto poslal ministrovi vytýkací dopis. Senátorka Miroslava Němcová, která si zpravidla při kritice premiéra i prezidenta nebere servítky, v tomto ohledu dostála své pověsti i nyní a navrhuje vytvořit takzvaný zatýkací dopis při Babiše. 

Němcová použila příměr k začátku dopisu Blatnému. V něm Babiš píše toto: „Jeví se mi, že Ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto rezortu.” 

Jak Němcová uvedla, zatýkací dopis Babišovi by začínal takto: „Jeví se mi, že vláda ČR pod vaším vedením rezignovala na řádný výkon funkce vedení státu.” 

Dále následuje seznam kritických bodů. „Dopustil jste, aby zemi v době pandemie místo odborníků řídili specialisté na politický marketink. Vaše politické a finanční zisky mají přednost před zdravím, vzděláváním, ekonomikou,“ nebere si servítky. 

„V přepočtu na počet obyvatel jsme zemí s největším počtem zemřelých, naše děti byly ve školách nejméně, ekonomika je v rozvrat. Financování Vašeho soukromého byznysu z veřejných rozpočtů pokračuje i v době, kdy krachují celá ekonomická odvětví a obrovské množství lidí se propadá do existenčních problémů. Tok dotací pro holding Agrofert se nezastavil. Týká se to zemědělství, chemického a potravinářského průmyslu nebo zdravotnické větve Vašeho podnikání,“ vzkazuje premiérovi senátorka, která byla do loňských senátních voleb poslankyní a v minulosti také kandidovala na prezidentku. 

„Jenom v letech 2014 až 2019 získaly Vaše firmy dotace a různé podpory ve výši 10,4 miliardy korun. Každý občan ČR Vám tak ze svých daní přispěl tisícem korun. Je to násobně více, než když jste v politice nebyl,“ uvádí Němcová. 

Na závěr zvažovaného kritického dokumentu by vznesla na na premiéra požadavek. „Zveřejněte veškeré výdaje z veřejných rozpočtů firmám Vašeho holdingu (nyní ve svěřeneckých fondech) za celou dobu pandemie. Tvrdíte, že fondy Vám nepatří a k žádným informacím o jejich hospodaření nemáte přístup. K informacím o veřejných rozpočtech snad jako premiér přístup máte, neměl by to tedy být problém,“ dodává.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Dnes v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru